Czym usunąć stary silikon?

Silikon uszczelniający miejsca między płytkami a brodzikiem lub wanną po pewnym czasie traci swoją przyczepność, a co za tym idzie - także szczelność. W momencie, kiedy przychodzi do jego wymiany, pada pytanie: "czym usunąć stary silikon?". Mimo tego, że jest materiałem mocno odpornym na wilgoć, w każdej łazience po jakimś czasie się zużywa i należy wymienić go na nowe spoiwo. Niejednokrotnie zastanawiamy się: jak i czym usunąć silikon, aby nie uszkodzić powierzchni dookoła i móc ponownie zabezpieczyć dane miejsce przed wilgocią? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie sposoby usuwania silikonu są najlepsze!

Regularna kontrola przede wszystkim

Warto zacząć od tego, że miejsca, w których używany jest silikon sanitarny, często mają bezpośredni kontakt z wodą - ciepło i wilgoć to doskonałe miejsce rozwoju bakterii i grzybów, dlatego powinniśmy regularnie (przykładowo przy myciu łazienki) przyglądać się uszczelnianym miejscom. Po pewnym czasie silikon niszczeje i traci swoje właściwości - przestaje być tak szczelny, pęka i traci przyczepność. Co więcej, jest po prostu nieestetyczny: materiał żółknieje i pojawiają się na nim ciemniejsze plamki pleśni, której nie da się pozbyć środkami chemicznymi. Kiedy zauważymy, że silikon sanitarny w naszej łazience zaczyna wyglądać źle - to moment, kiedy powinniśmy usunąć stary silikon i ponownie zabezpieczyć dane miejsca, nakładając jego nową warstwę. Podpowiadamy, czym usunąć silikon, aby nie uszkodzić powierzchni wokół i przygotować się do nałożenia nowej warstwy tego materiału.

Czym usunąć silikon: podstawowe sposoby

Jest wiele różnych sposobów usuwania silikonu, jednak różnią się one od siebie jednym zasadniczym faktem: czy musimy usunąć silikon stary i zaschnięty, czy świeżo nałożony, miękki. W obu tych wypadkach sposoby na jego usunięcie będą się nieco różnić - miękki silikon jest zdecydowanie łatwiejszy do usunięcia. Czym usunąć silikon, mając do dyspozycji domowe sposoby?

Czym zmyć silikon - domowy sposób

Jeśli chcesz usunąć silikon, który rozlał się na powierzchni twardej i gładkiej, nie będziesz zbytnio się męczyć. Usuwanie miękkiego silikonu, który jest świeżo nałożony, to zaledwie kilka prostych kroków:

  • zalanie go dużą ilością płynu do mycia naczyń
  • odczekanie kilku minut
  • zebranie silikonu gąbką, ścierką lub papierem toaletowym

Gotowe! Nie musimy wkładać zbyt wiele wysiłku, aby usunąć silikon, który jeszcze nie zastygł. Nieco gorzej sprawa ma się w przypadku starego spoiwa: czym zmyć silikon, który już dawno stwardniał?

Czym usunąć silikon - metody mechaniczne

Stary silikon jest trudniejszy w usunięciu. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, aby nie uszkodzić powierzchni kabiny prysznicowej, wanny czy płytek. Często do usuwania zaschniętego silikonu używa się ostrego narzędzia, jak scyzoryk czy mały nożyk. Delikatnie i precyzyjnie usuwamy stary silikon z powierzchni, pamiętając, że w ten sposób niestety nie pozbędziemy się całego silikonu naraz. Resztki silikonu będziemy usuwać później, wykorzystując odpowiedni środki chemiczne.

Czym usunąć silikon sanitarny- środki chemiczne

Po wstępnym usunięciu starego silikonu nożykiem przechodzimy do usuwania jego resztek odpowiednimi środkami chemicznymi. Możemy wykorzystać tutaj:

  • tradycyjny rozpuszczalnik
  • preparat do usuwania silikonu
  • środki do rozpuszczania silikonu

Rzecz jasna, metoda pierwsza jest z pewnością szybsza - praktycznie każdy z nas ma w domu rozpuszczalnik. Preparat do usuwania silikonu, a także specjalne środki chemiczne, dzięki którym usuniesz zaschnięty silikon z płytek ceramicznych i nie tylko dostaniesz w każdym markecie budowalnym - korzystając z nich upewnij się, czy nie jesteś uczulony na jakichkolwiek ich składnik. Środek do usuwania silikonu zmiękcza go, dzięki czemu osłabia przyczepność do powierzchni - co za tym idzie, w łatwy sposób usuniemy nawet resztki silikonu.

Specjalne preparaty działają już w kilka lub kilkanaście minut: po tym czasie wystarczy zebrać wszystko szpachelką, a następnie zmyć oczyszczoną powierzchnię ciepłą wodą - w razie potrzeby czynność możemy powtórzyć. Warto wziąć pod uwagę, że środek do usuwania silikonu może powodować matowienie powierzchni z tworzywa sztucznego - dobrze jest zabezpieczyć ją taśmą malarską lub kawałkiem folii. Po usunięciu starego silikonu dokładnie osuszamy dane miejsce, aby móc nałożyć jego nową warstwę.

Usuwanie silikonu - podsumowanie

Jak widzisz, jest kilka metod, aby usunąć silikon - zarówno ten stary, jak i świeżo nałożony. Możesz wykorzystać rzeczy, które z pewnością masz w domu: mały nożyk, rozpuszczalnik i płyn do mycia naczyń. Jeśli boisz się jednak uszkodzić czyszczone powierzchnie, zdecydowanie polecamy wybór profesjonalnych preparatów do usuwania silikonu.

Warto pamiętać, aby wymieniać silikon w momencie, kiedy zauważymy, że kruszy się lub odkleja - dzięki temu unikniemy nieestetycznego wyglądu i potencjalnego przeciekania nieszczelnych miejsc. Choć bowiem usuwanie silikonu nie jest przesadnie trudne, to bywa czasochłonne.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment