Deszczownica w natynkowym systemie wannowym - warto?

Deszczownica, chociaż najczęściej montowana w kabinie prysznicowej, świetnie sprawdzi się również na ścianie nad wanną. Dotyczy to zwłaszcza systemów natynkowych, charakteryzujących się zwiększonym zakresem manewrowania poszczególnymi elementami armatury. Dzięki możliwości regulacji poziomu położenia głowicy i słuchawki prysznicowej z komfortowego natrysku mogą korzystać użytkownicy o zróżnicowanym wzroście. Ponadto systemy natynkowe nie wymagają rozkuwania ścian, co jest szczególnie istotne podczas ich montażu w istniejącej łazience.

Z czego składa się natynkowy zestaw prysznicowy?

Klasyczny zestaw prysznicowy z deszczownicą, montowany najczęściej w kabinie prysznica, składa się z dwóch systemów: podtynkowego i natynkowego. W instalacji podtynkowej cały mechanizm sterujący wypływem wody umieszczony jest w ścianie łazienki, a na zewnątrz widać tylko dźwignię baterii, słuchawkę oraz deszczownicę przytwierdzoną do ściany lub do sufitu. Nieco inaczej wygląda armatura natynkowa. Co prawda wszystkie rury doprowadzające wodę też są ukryte pod tynkiem, ale pozostałe elementy są widoczne. Mamy tu na myśli baterię z dźwignią lub pokrętłami i drążek z uchwytem, do którego przytwierdzony jest długi wąż zakończony słuchawką. Niektóre modele prysznicowe, na końcu teleskopowego drążka, mają zamocowaną deszczownicę, która znacząco podnosi komfort kąpieli.

Natynkowy system prysznicowy — zalety

Jeżeli marzymy o umieszczeniu w pobliżu wanny zestawu prysznicowego, a jednocześnie chcemy uniknąć zaawansowanych prac remontowych, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór systemu prysznicowego z baterią natynkową. To popularne rozwiązanie spotyka się zwłaszcza w łazienkach wyposażonych wyłącznie w wannę.

Zalety natynkowego systemu prysznicowego:

  • Zestaw prysznicowy przytwierdza się bezpośrednio do ściany, podłączając go do istniejących wyjść wody. Takie rozwiązanie nie wymaga kucia ścian, znacznie skraca czas i obniża koszty remontu.
  • Zróżnicowana oferta natynkowych systemów natryskowych pozwala wybrać model zgodny z potrzebami i zapewnia nieograniczoną możliwość konfiguracji.
  • Szeroki dostęp do poszczególnych elementów ułatwia ich czyszczenie i konserwację.
  • W razie awarii baterii lub zmiany aranżacji wnętrza łatwo możesz go wymienić, co nie jest takie proste, jak w przypadku elementu podtynkowego.

Jaka deszczownica sprawdzi się w pobliżu wanny?

Instalacja zestawu prysznicowego bezpośrednio nad wanną narzuca pewne ograniczenia w kwestii wyboru deszczownicy. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, że nie każdy model nadaje się do tego celu. Najlepiej wybrać deszczownicę o mniejszej średnicy, wtedy szerokość strumienia wody będzie mniejsza. Świetnie sprawdzą się tutaj zestawy natryskowe punktowe, albo deszczownica kaskadowa Ważne jest również, żeby głowica wyposażona była w specjalny zawór kulowy, pozwalający na regulację ustawienia deszczownicy. Dzięki temu można dowolnie wyprofilować kąt padania wody. W przypadku naściennego montażu deszczownicy należy pamiętać również o odpowiednim zabezpieczeniu łazienki, żeby rozpryskująca się woda nie zalewała podłogi. Montaż parawanu nawannowego lub zasłony prysznicowej powinien całkowicie rozwiązać problem.

Deszczownica i słuchawka prysznicowa a regulacja strumienia i temperatury wody

Podczas montażu deszczownicy w pobliżu wanny warto zadbać, aby była zamocowana nie tylko na odpowiedniej wysokości, ale również w sposób trwały. W ten sposób regulujemy kierunek i kąt spadania wody, a także mamy pewność, że trafi on w pożądane miejsce. Prysznic z deszczownicą możemy wzbogacić o nowoczesną słuchawkę natryskową. Aby nią swobodnie manewrować, warto wyposażyć system natynkowy w regulowany uchwyt. Oba urządzenia, zarówno deszczownica, jak i słuchawka, pozwalają na wybór rodzaju strumienia wody i regulację jego intensywności. W zależności od typu głowicy można ustawić ich kilka — od normalnego poprzez delikatny, masujący aż po ekologiczny. Wielu użytkowników wybiera deszczownice z termostatem. Ten rodzaj baterii prysznicowej jest niezwykle bezpieczny, ponieważ pozwala na ustawienie stałej temperatury wody. Baterie termostatyczne zabezpieczają również przed gwałtownymi skokami temperatury podczas nieoczekiwanej zmiany ciśnienia wody w rurach.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment