Jak często myć zęby?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezwykle istotna. Wpływa ona na zdrowie zębów, dziąseł, a nawet zabezpiecza przed różnego rodzaju chorobami w obrębie tej części ciała. Dlatego bardzo istotny jest sposób mycia zębów oraz ogólna pielęgnacja jamy ustnej. Jednak należy mieć świadomość, że wiele z nas używa niewłaściwych artykułów bądź stosuje nieprawidłową metodę mycia zębów. Zatem dowiedz się, jak zadbać o uzębienie, aby móc cieszyć się pięknymi zdrowym uśmiechem!

Akcesoria do mycia zębów — szczoteczki manualne i nie tylko

Oczywiście podczas higieny jamy ustnej najważniejsza jest szczoteczka do zębów. Obecnie na rynku dostępne są przede wszystkim dwa rodzaje tego artykułu, mianowicie szczoteczki manualne i elektryczne. W przypadku każdego wariantu istotna jest twardość włosia, jego gęstość oraz długość mycia zębów. Jednak szczoteczki elektryczne pracują precyzyjniej aniżeli ich manualne odmiany. Chociaż warto w ich przypadku zwrócić uwagę na ewentualne podrażnienia dziąseł i odsłonięcie szyjek zębowych. Uwaga! Taka sama sytuacja może pojawić się także, gdy chcemy pozbyć się płytki nazębnej przy pomocy zwykłej szczoteczki manualnej o twardym włosiu.

Jak można jeszcze prawidłowo dbać o jamę ustną?

Warto wiedzieć, że pielęgnację jamy ustnej nie kończymy na samym szczotkowaniu zębów. Bardzo ważne jest również czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, które powinno być wykonywane przy pomocy nitki dentystycznej. Dzięki temu po każdym posiłku z łatwością można pozbyć się bakterii z miejsc, do których włosie szczoteczki nie dociera.

Dodatkowo stomatolodzy rekomendują, aby przy każdym myciu powierzchni zębów, zadbać także o czystość języka, ponieważ jest to miejsce szczególnie narażone na obecność nieczystości. Oczywiście, to nie wszystko. Ponadto zalecane jest stosowanie produktów takich jak płyny do płukania jamy ustnej, które rewelacyjnie odkażają całą jej powierzchnię.

Czy istnieje odpowiednia technika mycia zębów?

Przede wszystkim zęby powinniśmy czyścić bardzo dokładnie. Niezależnie od tego, czy stosujemy elektryczne szczoteczki, czy też manualne. Rzecz jasna częstotliwość mycia zębów ma ogromne znaczenie na stan jamy ustnej. Jednak w tym przypadku najważniejsza jest metoda szorowania, która zapobiega namnażaniu się bakterii, a przy okazji pozwala uniknąć erozji szkliwa, czyli pojawiania się ubytków klinowych. Dlatego, jeżeli chcesz zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej, musisz szczotkować zęby we właściwy sposób!

Poznaj najważniejsze techniki mycia zębów

Specjaliści opracowali klika sposobów, aby każdy z nas miał możliwość prawidłowo dbać o stan panujący w jamie ustnej. Z tego powodu znane są techniki szczotkowania zębów takie jak:

  • metoda pionowa — polega na wykonywaniu ruchów wymiatających poprzez ustawienie szczoteczki pionowo do powierzchni językowych zębów przednich,
  • metoda pozioma — to technika oparta na przesuwaniu szczoteczki po powierzchni żujących zębów w poziomie,
  • metoda roll — przeznaczona jest dla osób, które walczą z chorobami przyzębia. Polega na ustawieniu szczoteczki pod odpowiednim kątem, czyli 45 stopni i myciu zębów obrotowo-wymiatająco,
  • metoda okrężna (Fones'a) - opiera się na pozbywaniu się płytki nazębnej poprzez wykonywanie ruchów kołowych,
  • metoda masująco oczyszczająca (Stillmann'a) - jest to idealny sposób szczotkowania zębów dla osób walczących z odsłoniętymi szyjkami. Technika ta opiea się na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni i wykonywaniu ruchów lekko drgających, aby usunąć osad nazębny,
  • metoda Charters'a — technika ta polecana jest każdemu, kto cierpi na choroby przyzębia. Z tego powodu należy wykonywać ruchy obrotowe z równoczesnym uciskaniem na dziąsła. Tylko w taki sposób szkliwo zębów może być prawidłowo wyczyszczone.

Jaka jest właściwa częstotliwość szczotkowania zębów? Jak często myć zęby?

Zarówno najstarsi górale, jak i małe dzieci wiedzą, że płytka nazębna powoduje różnego rodzaju uszkodzenia szkliwa. Co więcej, bark dbałości w obrębie jamy ustnej bardzo często jest, przyczyną pojawienia się stanów zapalnych dziąseł i nie tylko. Dlatego najlepiej (minimum) 2 razy dziennie myć zęby. Należy mieć świadomość, że najważniejsze jest wieczorne szczotkowanie. Jest to bezpośrednio związane z faktem, że w nocy spada produkcja śliny, która jest naturalną barierą ochronną naszego uzębienia, przed szkodliwym działaniem bakterii znajdujących się na powierzchni zębów. 

Jak długo myć zęby?

Nie jedna osoba zastanawia się, ile powinno trwać mycie zębów. W przypadku szczoteczki elektrycznej jest to prostsze, ponieważ producent zadbał o jej użytkownika, który po upływie 2 minut otrzymuje sygnał, że czas zakończyć pielęgnację uzębienia. Natomiast w momencie stosowania manualnego odpowiednika to optymalny czas mycia zębów powinien być 2 razy dłuższy. Należy jednak pamiętać o tym, że po zjedzeniu posiłku trzeba poczekać, aby nastąpiło naturalne wyrównanie poziomu pH w ustach. Dlatego w takim przypadku najlepiej myć zęby ok. 20-30 minut po konsumpcji.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment