Jak dobrać syfon brodzikowy?

Syfon -niepozorny, ale niezwykle istotny element instalacji wodno-ściekowej. Podłączony do pionu kanalizacyjnego ma za zadanie sprawne odprowadzanie zużytej wody spod prysznica. Jego prawidłowa instalacja zapobiega przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów i gazów z kanalizacji do łazienki. Planując montaż brodzika, warto zainwestować w produkt wysokiej jakości, zapewniający skuteczne działanie. Poniżej prezentujemy wskazówki, którymi należy się kierować przy wyborze syfonu do brodzika.

Syfon do brodzika - istotne kryteria wyboru

Syfony kanalizacyjne różnią się od siebie kształtem, wielkością oraz rodzajem materiału, z którego zostały wykonane. Z tym ostatnim kryterium wiąże się ich jakość oraz cena. Ważne, aby syfon do brodzika wykonany był z surowca trwałego, a jednocześnie odpornego na rdzę. Uchroni to nas przed problemem związanym z przeciekaniem, do którego może dojść w przypadku nadmiernej eksploatacji urządzenia.

Koniecznym warunkiem jest również dopasowanie kształtu i wielkości syfonu do instalowanego urządzenia. Wynika to głównie z miejsca i sposobu montażu, wysokości brodzika, średnicy odpływu i związanej z nim przepustowości oraz możliwości podłączenia przelewu. Istotny jest także sposób udrażniania syfonu, bo ze względu na gromadzące się tam włosy, osady z mydła itp. wymaga częstego czyszczenia. Przeczytaj, na co należy zwrócić uwagę i wybierz taki model, który będzie działał bezawaryjnie i posłuży ci dłuższy czas.

Jaką wysokość powinien mieć syfon do brodzika?

Syfony mają różną wysokość – od mniej więcej 40 mm do ponad 100 mm – co pozwala dopasować je do głębokości brodzika oraz sposobu prowadzenia instalacji kanalizacyjnej. Wysokość syfonu, który mamy zamiar kupić, uzależniona jest od miejsca montażu i wysokości urządzenia, do którego jest przeznaczony. Naszym zadaniem jest dobranie takiego syfonu do brodzika, który zmieści się pod jego dnem lub pod powierzchnią podłogi. Do płaskich brodzików albo kabin typu in-walk należy wybierać syfony o jak najmniejszej wysokości, np. 4 cm. Może się zdarzyć, że instalacja brodzika będzie wymagała rozkucia podłogi, by umieścić cały odpływ. Dobrze zatem zaplanować zakup poszczególnych elementów już na etapie projektowania łazienki, czyli planowania rodzaju kabiny prysznicowej i modelu brodzika.

Wysoki brodzik, którego głębokość przekracza 21 cm, można wyposażyć w nieco wyższy zestaw odpływowy z systemem przelewowym podobnym to tego, jaki montuje się do wanny. Przekręcenie lub wciśnięcie płytki w przelewie zamyka odpływ wody z brodzika. Jest to szczególnie przydatne w łazienkach, w których jest tylko kabina prysznicowa, a nie ma wanny. Konstrukcja nowoczesnych odpływów gwarantuje ochronę przed cofaniem się wody oraz wydostawaniem nieprzyjemnych zapachów z przewodów kanalizacyjnych.

Przepustowość syfonu do brodzika

Bardzo istotną rolę w wyborze syfonu odgrywa jego przepustowość. Powinna być dostosowana do wydajności baterii lub panelu natryskowego, czyli uwzględniać ilość wody emitowanej przez urządzenia zamontowane w kabinie prysznicowej. Syfony do brodzików dość znacząco różnią się przepustowością. Może ona wynosić od 30 do ponad 70 l/min. Ilość odbieranych ścieków i nie zależy od wysokości zamknięcia wodnego, ale od jego konstrukcji i wielkości otworu odpływowego. Standardowe otwory mają średnicę 50 mm lub 90 mm. Wszystkie brodziki prysznicowe, a w szczególności te płaskie, muszą charakteryzować się niezwykle sprawnym systemem usuwania zużytej wody. Inaczej grozi to zalaniem łazienki.

Jeżeli zamierzamy zamontować w kabinie prysznicowej deszczownicę, musimy brać pod uwagę jej wielkość, a co za tym idzie ilość zużytej wody i możliwość jej odprowadzenia. Duże deszczownice to nawet 40 l wody na minutę, a zatem konieczny będzie syfon z większym odpływem. Do mniejszych deszczownic, które emitują ok. 18 l wody na minutę, wystarczy odpływ o średnicy 50 mm. Zastosowania odpływu o większej wydajności wymagają także kabiny, w których znajduje się hydromasaż. Warto również rozważyć podobny odpływ w wysokich brodzikach, które wykorzystywane są w charakterze małej wanny.

Czy sposób czyszczenia syfonu ma znaczenie dla wyboru konkretnego modelu?

Wszyscy doskonale wiemy, że odpływ brodzika i syfon to miejsca, w których gromadzą się liczne zanieczyszczenia. Aby zapewnić prawidłowy odpływ ścieków i zoptymalizować przepustowość, trzeba dbać o odpowiednią drożność systemu kanalizacyjnego. Ponieważ syfon brodzika czy wanny umieszczony jest pod obudową, a więc w miejscu trudno dostępnym, najlepiej dobrać taki model, którego czyszczenie jest nieskomplikowane. Przykładem takiego urządzenia jest tzw. syfon dzwonowy. Charakteryzuje go mała wysokość zabudowy. Może być więc zastosowany nawet w bardzo niskich brodzikach. Najważniejsze jest jednak, że tego typu syfon można rozebrać i wyczyścić od góry, wyjmując kolejne elementy.

Godnym polecenia jest syfon rurowy zwany również syfonem samooczyszczającym. Składa się z jednego elementu, czyli rurki wygiętej w kształcie litery "U" lub "S". W tym modelu, ze względu na jego poziomą budowę, trudniej osiadają zanieczyszczenia, które mogłyby zatkać syfon. Każde przelanie przez niego wody, powoduje oczyszczenie. Dodatkową zaletą tego typu syfonów jest ich spora pojemność. Dzięki temu, że mieszczą większą ilość wody, są odporniejsze na wysychanie. Zazwyczaj mają mniejszy przekrój niż rurociąg, a zatem wszystko, co się zdoła przez nie przedostać, nie utknie również nigdzie dalej.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment