Jak działa spłuczka do wc?

Kompakty WC usuwają nieczystości przy użyciu wody, a następnie transportują je przez rurę spustową do oczyszczalni lub szamba. Po spłukaniu toalety spłuczka napełniana jest automatycznie aż do osiągnięcia określonego poziomu w zbiorniku. Aby nie doszło do przelania, w cysternie instalowany jest pływak, który kontroluje poziom wody. Oto główna zasada działania spłuczki i całego procesu spłukiwania z nią powiązanego. Jak widać, spłukiwanie to złożony mechanizm! Problem pojawia się, kiedy dojdzie do uszkodzenia mechanizmu spustowego. Sprawdźmy zatem, jak naprawić cieknącą spłuczkę i przywrócić sprawne działanie toalety.

Działanie spłuczki - co powinieneś wiedzieć?

Standardowa spłuczka kompaktowa, dostępna w komplecie z miską ustępową, składa się z dwóch zaworów - napełniającego i spłukującego. Pierwszy służy do doprowadzania wody do spłuczki, a drugi - spłukiwania muszli; spust działa po naciśnięciu przycisku spłukującego, który opróżnia zawartość naczynia. Bardzo ważną częścią mechanizmu jest pływak unoszący się na powierzchni wody i zamykający zawór. Aby woda nie wylewała się z sedesu, w każdej toalecie montowany jest tzw. dzwon, który zamyka zawór spłukujący.

Naprawa cieknącej spłuczki - od czego zacząć?

Jeżeli zaobserwujesz choćby małe nieszczelności, nie lekceważ tego! Cieknąca spłuczka toaletowa jest nie tylko denerwująca, ale może wygenerować olbrzymie rachunki za wodę. Wyobraź sobie, że woda, przez 24 godziny na dobę, spływa cienkim strumieniem po muszli. Im dłużej lekceważysz usterkę, tym większe prawdopodobieństwo, że strumień będzie się rozszerzał, a licznik - kręcił coraz szybciej. Od czego zacząć?

  • Wyłącz zawór napełniający.
  • Zdejmij pokrywę i spłucz toaletę - po zablokowaniu zaworu woda nie powinna ponownie napełnić się w mechanizmie spustowym.
  • Spróbuj znaleźć zawór wylotowy (najczęściej ulokowany w środku).
  • Odkręć nakrętki pod spłuczką.
  • Aby dokonać wymiany podkładek, wypchnij je śrubokrętem i załóż nowe części.

Pływak - najczęstsze problemy

Ciągły dopływ wody do spłuczki to sygnał, który może świadczyć o niewłaściwym ułożeniu pływaka. Jeżeli znajduje się zbyt wysoko, zawór napełniający pozostaje niedomknięty, przez co woda ciągle przecieka przez przelew awaryjny do muszli klozetowej. Naprawa tej usterki polega na zmianie pozycji pływaka. Aby przywrócić prawidłowe działanie mechanizmu, wystarczy zdjąć górną pokrywę cysterny (niekiedy odkręcić także przycisk spustowy) i z użyciem plastikowej śruby umieścić pływak na optymalnej wysokości.

Nie zniechęcaj się, jeżeli pierwsze próby okażą się bezskuteczne - za którymś razem się uda! A jeżeli się nie uda, prawdopodobnie doszło do uszkodzenia pływaka. Jeżeli mimo podejmowanych prób naprawy, nie udało Ci się przywrócić pożądanej pozycji pływaka, masz dwa wyjścia - wymienić zawór lub skorzystać z usług hydraulika w celu naprawienia zaworu napełniającego.

Naprawa samodzielna czy pomoc fachowca?

Jeżeli nie czujesz się na siłach i obawiasz się, że popełnisz błąd w instalacji nowego mechanizmu, zadzwoń po fachowca. Zakup materiałów potrzebnych do wymiany zaworu nie obciąży Twojego budżetu - w sklepach budowlanych znajdziesz dobrej jakości komplety, których cena nie przekracza 20-30 zł. Przed dokonaniem zakupu zwróć uwagę na średnicę przewodu przyłączeniowego.

W ofercie producentów akcesoriów do armatury łazienkowej znajdziesz modele, których średnica przewodu przyłączeniowego wynosi 1/2 lub 3/8 cala. Kiedy już posiadasz niezbędny osprzęt, zakręć dopływ wody i zdejmij pokrywę spłuczki. Pamiętaj, aby zabezpieczyć się na wypadek małego zalania! Weź ze sobą miskę, do której spłynie zalegająca wodą. Po rozkręceniu niesprawnego zaworu zainstaluj nowy i podłącz przewód doprowadzający wodę. Na koniec pamiętaj o dostosowaniu poziomu pływaka.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment