Jak odetkać korek w umywalce?

Niezależnie od tego, z jakim typem rozwiązań mamy do czynienia w swojej łazience, zawsze może pojawić się na naszej drodze przeszkoda. W tym przypadku zajęliśmy się tym, jakie problemy najczęściej spotykają posiadaczy korka klik-klak, znanego także jako korek automatyczny. Mechanizm ten, jak każdy inny ma szereg swoich zalet, które skłaniają wielu konsumentów do zakupu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku tego mechanizmu zdarza się problem z zatkaniem. Wynika to bezpośrednio z konstrukcji, dzięki której działa korek klik-klak. Poniżej przybliżymy specyfikę pracy korka automatycznego i kwestię problemu zatkania. Doradzimy też, co pomoże w takiej sytuacji.

Korek klik-klak - jak to działa?

Jak wygląda naprawa automatycznego korka do umywalki? Zanim to opiszemy, wyjaśnimy charakter tego rodzaju korków. Korki takie charakteryzuje przede wszystkim ich nietypowa i automatyczna konstrukcja. Składają się one z korka umieszczonego w otworze odpływu, który regulujemy za pomocą dźwigni, zamontowanej wcześniej w baterii. Chcąc zamknąć odpływ wody, pociągamy za dźwignię, a automat zaciska korek w umywalce i blokuje spływ wody. Jeżeli chcemy puścić wodę do obiegu, wystarczy, że naciśniemy na dźwignię, która otworzy nasz korek.

Wewnątrz rury odpływu znajduje się blokada, która zależnie od naszej woli (poruszenia dźwignią) reguluje dociśnięcie bądź otworzenie korka i ścieżki przepływu wody. Od dołu całej konstrukcji znajdują się dwa metalowe pręty, które regulują naszą dźwignię. Dźwignia, którą sterujemy, używając korka, jest kontrolowana przez pręt pionowy. Pręt poziomy oddziałuje bezpośrednio na korek, sprawiając, że jest on zamykany lub otwierany.

Korek klik-klak działa zaś w podobnie prosty sposób, choć sam mechanizm jest znacznie bardziej uproszczony. Wystarczy korek kliknąć, by zablokować ujście wody, a następnie kliknąć - wcisnąć go ponownie, by ujście odblokować. Ot stąd zresztą dość zabawna nazwa - korek klik-klak.

Najczęściej spotykane przyczyny zatkania odpływu

W momencie, kiedy dochodzi o awarii naszego korka i pojawia się problem zatkania, musimy rozpoznać przyczynę, aby go wyeliminować. Do najbardziej popularnych powodów takich usterek należy problem z plastikowym zaczepem, który utrzymuje jednocześnie pręt poziomy oraz pionowy. Zazwyczaj dzieje się tak dlatego, że element ten jest wykonany z plastiku, dlatego w łatwy sposób pęka. Może się to wydarzyć nawet w momencie montowania konstrukcji przez zbyt mocne dokręcenie śrubokrętem.

Niekiedy korek klik-klak zablokowuje się z powodu nietypowej przyczyny, jaką jest zbyt silne pociągnięcie dźwigni. W tej sytuacji warto najpierw zajrzeć pod szafkę i na samym początku delikatnie pociągnąć w dół na koniec metalowego pręta, który jest ułożony poziomo. W większości przypadków takie działanie jest pomocne i sprawia, że korek natychmiastowo wyskakuje z zatkanego odpływu. Innym powodem może być problem związany z zaciskami, które także wpływają na pracę dźwigni. Pod umywalką znajdziemy dwa metalowe zaciski, które są zamieszczone na pionowym metalowym pręcie pod plastikowym zaczepem. W momencie, kiedy plastikowy zaczep nam pęknie, to zaciski zablokują korek, aby nie opadł nam całkowicie bez możliwości automatycznego podniesienia go.

Mając zaciski po jednej i drugiej stronie, zabezpieczymy się na przyszłość, gdyby miało dojść od takiej awarii. Należy wziąć pod uwagę odpowiednią średnicę zacisku, tak, aby zmieścił się on na naszym pręcie. Zdarza się także, że momencie, gdy w naszej umywalce znajduje się korek klik-klak, przyczyną może być zwykły kamień, który sprawia, że korek pracuje dużo gorzej i, co zdarza się nad wyraz często, po prostu nie domyka się po kliknięciu.

Jak skutecznie odetkać korek klik-klak w umywalce?

  1. Na samym początku zajrzyj pod spód umywalki i przyjrzyj się, czy widzisz jakieś nietypowe zmiany.
  2. Jeżeli plastikowy zaczep jest pęknięty, to sytuacja jest jasna. Należy go po prosty wymienić na nowy. Pamiętaj, że całość konstrukcji warto wzmocnić metalowymi zaciskami, o których pisaliśmy wyżej. Dzięki temu korek przy kolejnej awarii nie opadnie na dół i cały proces będzie łatwiejszy.
  3. Jeżeli jednak nie widzisz typowych przyczyn, związanych z uszkodzeniem któregoś z opisanych elementów, spróbuj z oczyszczeniem odpływu z kamienia.
  4. Na początku postaraj się wyjąć korek, podważając go do góry tak, aby nie uszkodzić ani odpływu ani samego korka.
  5. Do czyszczenia możemy użyć popularnych środków takich, jak dostępne na rynku produkty na bazie wodorotlenku sodu.
  6. W trakcie czyszczenia pamiętaj o zachowaniu ostrożności!
  7. Aby zapobiegać sytuacjom zatkania korka, warto raz na jakiś czas prewencyjnie przeczyścić cały odpływ i rury z kamienia i wszelkich elementów, które mogą prowadzić do niedrożności.
  8. Czasami zdarza się, że przez naszą nieuwagę do środka odpływu dostanie się coś, co całkowicie zablokuje mechanizm korka klik-klak. Wtedy koniecznością może okazać się całkowite rozmontowanie konstrukcji w łazience i mechaniczne usunięcie przyczyny.

Jeżeli żaden z najpopularniejszych sposobów nie przynosi efektów, musimy krok po kroku zająć się rozmontowywaniem syfonu i korka. Ważne w tej sytuacji jest uzbrojenie się w odpowiednie narzędzia i elementy do wymiany w miejsce starych. Na samym początku upewnij się, że usunąłeś z umywalki nadmiar wody, która mogłaby wylać się na podłogę w momencie otwierania syfonu. Jeśli nie chcesz podejmować się naprawy samodzielnie, zadzwoń po pomoc hydrauliczną, która z pewnością udzieli Ci wsparcia.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment