Jak wyczyścić grzejnik wewnątrz i z zewnątrz?

Czyszczenie kaloryferów pomaga utrzymać dom w czystości i zapewnienia efektywne działanie systemu ogrzewania. Poniżej przedstawiamy profesjonalny poradnik dotyczący tego, jak wyczyścić grzejnik wewnątrz, jak i z zewnątrz.

Czyszczenie grzejnika krok po kroku

Przejdź dalej, aby poznać prawidłowy sposób czyszczenia kaloryferów.

Przygotowanie:

 • wyłącz ogrzewanie - przed przystąpieniem do czyszczenia upewnij się, że ogrzewanie jest wyłączone i kaloryfer jest zimny;
 • zabezpiecz podłogę - połóż ręcznik lub folię malarską pod kaloryferem, aby zabezpieczyć podłogę przed zabrudzeniem;
 • przygotuj niezbędne narzędzia - potrzebujesz miękkiej szmatki, szczotki z długim włosiem, odkurzacza z końcówką do szczelin, a w niektórych przypadkach, delikatnego środka czyszczącego.

Czyszczenie grzejników - proces czyszczenia

Zobacz, jak wyczyścić grzejnik z zewnątrz i wewnątrz.

Czyszczenie grzejników z zewnątrz:

 • usuwanie kurzu - użyj szczotki z długim włosiem, aby delikatnie usunąć kurz i inne zanieczyszczenia z zewnętrznych części kaloryfera;
 • czyszczenie powierzchni - przetrzyj zewnętrzne powierzchnie kaloryfera wilgotną szmatką. W przypadku trudniejszych do usunięcia zabrudzeń możesz użyć delikatnego środka czyszczącego rozcieńczonego z wodą;
 • polerowanie - na koniec przetrzyj kaloryfer suchą, miękką szmatką.

Czyszczenie kaloryferów wewnątrz:

 • odkurzanie - użyj odkurzacza z końcówką do szczelin, aby usunąć kurz i inne zanieczyszczenia z wnętrza kaloryfera. Skup się na trudno dostępnych miejscach między żebrami;
 • szczotkowanie - dla lepszego efektu, użyj szczotki z długim włosiem, aby dostać się do miejsc, których odkurzacz może nie być w stanie oczyścić.

Czyszczenie kaloryferów, biorąc pod uwagę typ grzejnika

Czyszczenie różnych typów kaloryferów wymaga dostosowania metod i narzędzi do ich specyficznej budowy i materiałów, z których są wykonane. Oto jak efektywnie czyścić kaloryfer żeberkowy, panelowy oraz łazienkowy.

Jak wyczyścić grzejnik żeberkowy?

Kaloryfery żeberkowe są charakterystyczne dla starszych instalacji - współcześnie wracają one do łask z uwagi na ich retro styl - posiadają wiele zakamarków, co może utrudniać dokładne czyszczenie.

 • Przygotowanie - wyłącz ogrzewanie i połóż pod kaloryferem ręcznik lub folię, aby chronić podłogę;
 • usuwanie kurzu - użyj pędzla z długim włosiem lub specjalnej szczotki do grzejników, aby docierać do trudno dostępnych przestrzeni między żebrami. Możesz również użyć odkurzacza z końcówką do szczelin;
 • czyszczenie wilgotną szmatką - zwilż szmatkę w wodzie z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego i wyczyść powierzchnię między żebrami. Możesz użyć długiej, płaskiej szmatki lub miotełki;
 • suszenie - na koniec przetrzyj kaloryfer suchą szmatką, aby usunąć pozostałą wilgoć.

Jak wyczyścić grzejnik panelowy

Grzejniki pokojowe mają gładką powierzchnię, co ułatwia ich czyszczenie, ale mogą posiadać wąskie przestrzenie, które trudno jest wyczyścić.

 • Przygotowanie - tak jak w przypadku kaloryfera żeberkowego, zabezpiecz podłogę i upewnij się, że kaloryfer jest zimny;
 • odkurzanie - użyj odkurzacza z końcówką do szczelin, aby usunąć kurz z powierzchni i wąskich zakamarków;
 • czyszczenie mokre - przetrzyj powierzchnię kaloryfera wilgotną szmatką. Możesz użyć delikatnego środka czyszczącego lub płynu do mycia naczyń rozcieńczonego z wodą. Jeśli posiadasz mop parowy, sprawdzi się on także do czyszczenia

  grzejników;

  • polerowanie - użyj suchej szmatki (najlepiej z mikrofibry), aby wytrzeć kaloryfer do sucha i nadać mu połysk.

Jak umyć kaloryfer łazienkowy?

Grzejniki łazienkowe często pełnią również funkcję suszarki, co oznacza, że są narażone na wilgoć i mogą gromadzić więcej zabrudzeń.

 • Przygotowanie - upewnij się, że kaloryfer jest wyłączony i zimny. Zabezpiecz podłogę;
 • usuwanie kurzu i wilgoci - rozpocznij od odkurzenia, szczególnie między poziomymi rurkami, gdzie może gromadzić się kurz i wilgoć. Pamiętaj, że w łazienkach kurz osiada się szybciej - głównie wynika to z tego, że tego typu pomieszczenia są lepiej wentylowane. Stąd też w łazienkach dużo szybciej dochodzi do osadzania się zanieczyszczeń pochodzących z komina;
 • czyszczenie szczotką - użyj szczotki z długim włosiem;
 • mycie - użyj wilgotnej szmatki z delikatnym środkiem czyszczącym do wycierania zewnętrznych powierzchni. W przypadku trudnych plam można stosować specjalistyczne środki przeznaczone do czyszczenia łazienek, ale należy to robić ostrożnie, aby nie uszkodzić powierzchni grzejnika;
 • suszenie i polerowanie - na koniec, przetrzyj kaloryfer do sucha, aby uniknąć smug lub plam.

Dlaczego należy regularnie czyścić grzejnik?

Regularne mycie kaloryferów jest istotne dla utrzymania domu w czystości. To jednak nie wszystko. Poznaj powody, które przemawiają za tym, aby dbać o nieskazitelność grzejników.

1. Zwiększenie efektywności ogrzewania

Kurz i brud gromadzący się na kaloryferach i w ich wnętrzu mogą obniżyć efektywność systemu. Gruba warstwa kurzu działa jak izolator, ograniczając przepływ ciepła do pomieszczenia. Regularne czyszczenie pozwala na lepsze rozprowadzanie ciepła i może przyczynić się do obniżenia rachunków za ogrzewanie, ponieważ kaloryfer będzie pracował efektywniej.

2. Poprawa jakości powietrza

Kaloryfery pełne kurzu i alergenów mogą negatywnie wpływać na jakość powietrza w pomieszczeniu. Kiedy ciepło jest włączone, ruch powietrza może roznosić cząsteczki kurzu i alergeny po całym domu, co jest szczególnie niekorzystne dla osób cierpiących na alergie, astmę czy inne problemy z układem oddechowym.

3. Przedłużenie żywotności systemu ogrzewania

Pielęgnacja i konserwacja kaloryferów są kluczowe dla utrzymania ich w dobrym stanie technicznym. Czyste kaloryfery są mniej podatne na korozję i inne uszkodzenia, co może przedłużyć ich żywotność i uniknąć kosztownych napraw czy wymiany.

4. Zapobieganie rozwojowi pleśni

Wilgoć i brud gromadzący się w zakamarkach kaloryferów stwarzają idealne warunki dla rozwoju pleśni i grzybów, które nie tylko są szkodliwe dla zdrowia, ale też trudne do usunięcia. Regularne czyszczenie pomaga zapobiegać tym problemom.

5. Estetyka i higiena

Czyste kaloryfery przyczyniają się do ogólnej estetyki i higieny pomieszczeń. Brudne, zaniedbane grzejniki mogą negatywnie wpływać na wygląd domu i poczucie komfortu mieszkańców.

6. Ochrona przed nieprzyjemnymi zapachami

Nagromadzony kurz i brud mogą wydzielać nieprzyjemne zapachy, wpływając negatywnie na atmosferę w domu.

Regularne czyszczenie grzejników - kiedy i co jaki czas czyścić kaloryfer?

Częstotliwość czyszczenia kaloryferów może zależeć od kilku czynników, takich jak poziom kurzu w domu, czy obecność zwierząt, które mogą przyczyniać się do szybszego gromadzenia się sierści.

Co najmniej raz na sezon grzewczy - zaleca się dokładne czyszczenie kaloryferów przynajmniej raz na sezon grzewczy, najlepiej przed jego rozpoczęciem. Pozwoli to usunąć kurz i brud nagromadzony w ciągu roku i zapewni efektywne działanie ogrzewania przez cały sezon.

W domach ze zwierzętami - jeśli w domu są zwierzęta, należy czyścić kaloryfery częściej, nawet co 2-3 miesiące, aby zapobiec gromadzeniu się sierści i alergenów.

W rejonach o wysokim zapyleniu - w miejscach, gdzie poziom kurzu w powietrzu jest wysoki np. z powodu bliskości dróg, czyszczenie może być konieczne co miesiąc, aby utrzymać dobrą jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń.

Dla alergików - osoby cierpiące z powodu alergii muszą zadbać o znacznie częstsze mycie kaloryferów, aby zminimalizować obecność alergenów w domu.

Częstotliwość czyszczenia kaloryferów zależy od warunków panujących w domu i potrzeb jego mieszkańców. Regularna pielęgnacja nie tylko przyczynia się do lepszego funkcjonowania systemu ogrzewania, ale również pomaga utrzymać zdrowe środowisko w zaciszu domowego ogniska.

Jak wyczyścić grzejnik - podsumowanie

Podsumowując, regularne czyszczenie kaloryferów jest ważne nie tylko z punktu widzenia efektywności energetycznej i oszczędności, ale także zdrowia mieszkańców, komfortu oraz estetyki prywatnego otoczenia.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment