Jak wyczyścić syfon w brodziku?

Łazienka jest pomieszczeniem wymagającym szczególnej dbałości. Czysta toaleta, wanna i umywalka, lśniąca armatura, przejrzyste lustro i szyba kabiny prysznicowej to najlepsza wizytówka każdego domu. Miejscem newralgicznym, które prędzej czy później przypomni o swoim istnieniu, jest syfon brodzikowy. Jego znaczenie dostrzegamy dopiero wówczas, kiedy system nie odprowadza skutecznie wody spod prysznica. Jak wyczyścić zatkany syfon brodzika?

Przyczyny zatkania syfonu brodzika

Syfony w brodzikach i innych urządzeniach sanitarnych dość często się zatykają. Przyczyną są grubsze zanieczyszczenia, które dostają się do odpływu. W przypadku zatkanego brodzika są to najczęściej włosy, osady z mydła, sierść zwierząt albo drobinki pochodzące z odzieży, gąbek czy innych akcesoriów toaletowych. Takiej sytuacji łatwo zapobiec. Wystarcza właściwa eksploatacja i systematyczne czyszczenie syfonu. Warto w tej kwestii narzucić reżim higieniczny wszystkim użytkownikom kabiny prysznicowej. Jeżeli czyszczenie syfonu będzie odbywało się regularnie, unikniemy problemu zatkania odpływu, albo — co gorsza — do rur kanalizacyjnych. Przeczyszczenie podejścia kanalizacyjnego nie jest już takie proste i może wymagać interwencji hydraulika.

Wybór właściwej armatury antidotum na zatkany syfon brodzikowy

Zatkany syfon brodzika to olbrzymia niedogodność. Aby zapobiec takiemu problemowi, warto zainwestować w nowoczesny i skuteczny system odpływu. W bogatej ofercie armatury łazienkowej znajdują się syfony, które nie tylko niesłychanie rzadko się zatykają, ale mają również zdolność do samooczyszczenia. To eliminuje potrzebę ingerowania w odpływ brodzika i usuwania zalegającego tam brudu. Przykładem może być syfon samoczyszczący, którego specyficzna budowa sprzyja czyszczeniu układu za pomocą bieżącej wody. Jest to system rur ułożonych poziomo w kształcie litery "S" lub "U". Pozioma konstrukcja podnosi jego funkcjonalność i przyczynia się do zmniejszenia awaryjności. Każdorazowe puszczenie wody będzie czyściło system, stąd jego nazwa. Wadą tego rozwiązania jest znaczna ilość powierzchni użytkowej w łazience, jaką trzeba poświęcić, by zamontować taki syfon.

A może syfon brodzikowy czyszczony od góry?

Kolejnym urządzeniem wartym rekomendacji jest syfon czyszczony od góry. Ze względu na niewielkie gabaryty z powodzeniem może być zastosowany w większości brodzików. W ofercie handlowej figuruje również pod nazwą syfonu dzwonowego, ze względu na swój charakterystyczny kształt. Aby go udrożnić, wystarczy w tym celu zdjąć pokrywę i delikatnie oczyścić zestaw odpływowy. Nie jest to czynność zbyt przyjemna, dlatego usuwając brud, warto skorzystać z gumowych rękawic, tym bardziej że zanieczyszczenia mogą gromadzić się również pod wkładką syfonu brodzikowego. Syfony czyszczone od góry wyposażone są zazwyczaj w wyjmowany korek klik klak, umożliwiający wygodny dostęp do odpływu. Dokładne i systematyczne czyszczenie syfonu gwarantuje jego sprawność. Pozwala również uniknąć kłopotów związanych z demontażem brodzika, którego wymaga przeczyszczenie podejścia kanalizacyjnego.

Jak sprawnie przeprowadzić czyszczenie syfonu?

Udrażnianie odpływu brodzika nie jest czynnością skomplikowaną, ale nie należy do zajęć najprzyjemniejszych. Dlatego warto systematycznie czyścić syfon, aby zapobiec nadmiernemu nagromadzeniu się zanieczyszczeń. Oto jak należy postępować w celu udrożnienia systemu:

  • zdjąć pokrywę odpływu,
  • usunąć znajdujący się pod nią brud,
  • upewnić się, czy zanieczyszczenia nie zalegają również pod wkładką syfonu,
  • delikatnie oczyścić zestaw odpływowy,
  • sprawdzić drożność,
  • umieścić pokrywę na swoim miejscu.

Warto wiedzieć, że niektóre korki klik klak wyposażone są w sitko ułatwiające czyszczenie zawartości syfonu. Wystarczy wyjąć korek, usunąć zabrudzenia zalegające w koszyczku i umieścić go na powrót we właściwym miejscu.

Chemiczne sposoby udrażniania odpływu

Może się zdarzyć, że usunięcie nieczystości spod powierzchni korka nie przyniesie pożądanych rezultatów. Zanieczyszczenia znajdują się głębiej i trudniej do nich dotrzeć. Jak czyścić syfon brodzikowy w takiej sytuacji? Najprostszą sposobem jest przepłukanie odpływu silnym strumieniem gorącej wody. Można też użyć domowych środków chemicznych, np. wlać do odpływu mieszankę sody oczyszczonej i octu, a następnie przepłukać gorącą wodą. Jeżeli to nie pomoże, trzeba sięgnąć po inne, radykalniejsze sposoby. Najmniej drastyczną metodą jest zastosowanie detergentów do udrażniania rur kanalizacyjnych. Należy jednak dobierać produkty dopasowane do naszego odpływu, stosować się do zaleceń producenta, a do aplikowania używać gumowych rękawic, gdyż są to substancje silnie żrące.

Techniczne metody czyszczenia syfonu

Jeżeli tradycyjne metody zawiodą, zatkany odpływ można spróbować udrożnić za pomocą specjalnego gumowego przepychacza. Proces czyszczenia polega na szczelnym przyłożeniu gumy do wlotu syfonu i energicznym poruszaniu trzonkiem w górę i w dół w celu odessania zanieczyszczeń. Im lepiej guma przylega do powierzchni brodzika, tym przyrząd jest skuteczniejszy. Wyjątkową szczelność zapewni posmarowanie gumy tłustym kremem. Nowocześniejszą i nie mniej skuteczną alternatywą przepychacza są narzędzia przypominające pistolet albo strzykawkę.

Do odetkania syfonu można również użyć cienkiego, elastycznego drucika. Powinien być on zakończony haczykiem. Przy zastosowaniu tego typu rozwiązań, konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia odpływu i brodzika. Odessane lub wyjęte z odpływu nieczystości należy usunąć poza obręb brodzika. Nie wolno ich spłukiwać, bo mogą ponownie utworzyć zator.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment