Jak wymienić syfon w brodziku?

Jeszcze do niedawna wszystko działało bez zarzutu. Nic się nie zatykało. Woda sprawnie ściekała do odpływu. Aż tu nagle... nieszczęście! Syfon nie odbiera, a zużyta woda wylewa się z kabiny, albo co gorsza, wydostaje się spod brodzika. Już zalała łazienkę, a u sąsiada piętro niżej pojawiła się plama na suficie. Trzeba szybko znaleźć przyczynę awarii i zacząć działać. Prawdopodobnie konieczna będzie wymiana syfonu. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Jeżeli woda z brodzika nie spływa...

Jeżeli woda z kabiny prysznica nie spływa prawidłowo i wylewa się na podłogę łazienki, nie trzeba od razu przystępować do demontażu brodzika. Może okazać się, że wymiana syfonu nie będzie konieczna. Być może doszło tylko do spadku drożności kanalizacji, a w najgorszym razie do całkowitego zatkania odpływu. Z taką niedogodnością poradzimy sobie bez problemu. Wystarczy tylko przeczyścić odpływ i gotowe. Możesz spróbować to zrobić na kilka sposobów:

 • poprzez wyjęcie koszyka osadowego (o ile syfon jest w niego wyposażony) i usunięcie zanieczyszczeń,
 • czyszczenie rur instalacji wodno-ściekowej za pomocą spirali udrażniającej, wprowadzonej od góry,
 • przepłukanie syfonu silnym strumieniem wody, wpuszczonej bezpośrednio do odpływu za pomocą wężyka od prysznica, po uprzednim odkręceniu słuchawki,
 • wykonując czyszczenie syfonu brodzika za pomocą specjalnych detergentów.

Pod brodzikiem zrobiło się mokro. Co się dzieje?

Najczęstszą przyczyną wydostawania się wody spod brodzika kabiny prysznicowej jest nieprawidłowy montaż syfonu. Powstaje wówczas nieszczelność między syfonem a odpływem. Gdy obudowa syfonu źle przylega do brodzika, cała woda nie trafia do elastycznej rury, którą mogłaby spłynąć do kanalizacji (jej część przenika na zewnątrz). W miejscu połączenia powinna znaleźć się gumowa uszczelka, która chroni przed przeciekaniem. Jest ona jednak narażona na dość szybkie zużycie. Długotrwały kontakt z wodą, działanie środków chemicznych i zmiany temperatury mogą doprowadzić do zniszczenia uszczelki. Wymiana uszkodzonej na nową nie wymaga specjalnych umiejętności ani narzędzi, a skutecznie rozwiązuje problem.

Inne przyczyny nieszczelności syfonu

Jeżeli odpływ wody z brodzika ma być efektywny, należy też zadbać o precyzyjny montaż syfonu. Wszystkie elementy powinny być dobrze dopasowane i szczelnie dokręcone, a uszczelki ściśle przylegać do powierzchni. Warto też zainwestować w syfon wykonany z materiału wysokiej jakości. Zbyt cienki plastik podatny jest na uszkodzenia mechaniczne i łatwo go przedziurawić podczas czyszczenia. Dokonując zakupu syfonu, dokładnie sprawdź, jak produkt wygląda, czy nie ma wad konstrukcyjnych, np. nierówności lub krzywego gwintu. Ważną rolę odgrywa też silikon wykorzystany do montażu syfonu i brodzika. Do łazienki wybieramy silikon sanitarny. Jest odporny nie tylko na wysoką temperaturę, czy wilgoć, ale również na grzyby i bakterie.

Co robić, gdy brodzik wymaga wymiany syfonu?

W zależności od rodzaju zamontowanego wcześniej odpływu nie zawsze konieczny jest demontaż całej kabiny i brodzika. W niektórych przypadkach można tego uniknąć. Wystarczy tylko odsunąć panel maskujący, który zasłania syfon i elementy instalacji odpływu. W większości łazienek niestety musimy się liczyć z faktem, że aby móc dokonać instalacji nowego syfonu, niezbędny okaże się demontaż brodzika. Poza tym długotrwałe utrzymywanie się wody pod brodzikiem może doprowadzić do zagrzybienia ścian. Dlatego należy odstawić brodzik, zebrać wodę i wszelkie nieczystości z podłogi, osuszyć ściany i usunąć stary silikon. Dopiero wówczas możesz przystąpić do montażu nowego syfonu i podłączenia go do kanalizacji.

Instrukcja wymiany syfonu w brodziku

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, montaż nowego syfonu do brodzika wymaga demontażu starego urządzenia. Jeżeli się z tym uporałeś, możesz przystąpić do instalacji odpływu:

 • na dolny korpus syfonu nałóż uszczelkę,
 • umieść korpus pod brodzikiem tak, aby ściśle przylegał do otworu odpływu,
 • od góry wprowadź do otworu brodzika nagwintowany kołnierz wraz z uszczelką,
 • skręć dokładnie oba elementy,
 • podłącz syfon do instalacji kanalizacyjnej za pomocą rury o średnicy 40 mm lub 50 mm,
 • osadź w syfonie czyszczak, sitko lub korek klik-klak (w zależności od rodzaju zakupionego modelu),
 • zamontuj pokrywę syfonu,
 • sprawdź szczelność połączeń poprzez puszczenie przez syfon wody do sieci kanalizacyjnej,
 • zainstaluj ponownie brodzik i kabinę prysznicową,
 • zadbaj o dokładne uszczelnienie.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment