Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu?

Grzejniki elektryczne to urządzenia, które przekształcają energię elektryczną w ciepło za pomocą różnych metod i technologii. Funkcjonują na zasadzie konwersji energii elektrycznej w energię cieplną, którą następnie emitują do otoczenia w celu podniesienia temperatury pomieszczenia. Istnieją różne rodzaje grzejników elektrycznych, z których każdy ma swoje własne cechy, wpływające nie tylko na ich wygląd czy efektywność, ale także na zużycie prądu.

W poniższym wpisie omawiamy problem związany z tym, jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu,i który z nich będzie najlepszym wyborem z punktu widzenia domowego budżetu.

Poznaj najważniejsze rodzaje grzejników elektrycznych

Grzejniki elektryczne to rozwiązanie sprawdzające się doskonale wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania innych źródeł ciepła, a także, gdy zaistnieje potrzeba efektywnego dogrzania danego wnętrza.

Współcześnie dostępne są następujące rodzaje grzejników elektrycznych:

  • grzejniki konwektorowe - działają na zasadzie konwekcji, czyli naturalnego obiegu powietrza w pomieszczeniu. Grzejnik ogrzewa powietrze, które styka się z jego elementami grzewczymi, powodując, że cieplejsze powietrze unosi się do góry, a chłodniejsze opada na dół, co skutkuje lepszą cyrkulacją i równomiernym ogrzewaniem wnętrza. Elementy grzewcze mogą być wykonane z różnych materiałów, np. ceramiki, która akumuluje ciepło i powoli je oddaje;
  • grzejniki olejowe - są to grzejniki, które wykorzystują olej jako medium przenoszące ciepło. Olej, ogrzewany przez element grzewczy wewnątrz grzejnika, cyrkuluje po zamkniętym obiegu, równomiernie rozprowadzając ciepło po całej powierzchni urządzenia. Ciepło jest następnie emitowane do otoczenia głównie przez promieniowanie, ale również przez konwekcję. Grzejniki olejowe są ciche i mogą utrzymywać ciepło przez dłuższy czas, nawet po wyłączeniu zasilania;
  • grzejniki halogenowe - działają na zasadzie promieniowania podczerwonego. Wykorzystują one lampy halogenowe do generowania ciepła, które jest emitowane bezpośrednio na osoby i przedmioty znajdujące się w zasięgu grzejnika. Efekt ciepła jest odczuwalny natychmiast po włączeniu urządzenia. Grzejniki halogenowe są szczególnie efektywne w ogrzewaniu małych przestrzeni lub jako dodatkowe źródło ciepła.

Jaki grzejnik pobiera najmniej prądu?

Nawet nowoczesne grzejniki elektryczne nie należą do najbardziej ekonomicznych rozwiązań, jednak także i tu można wyróżnić modele mniej lub bardziej opłacalne. Jeśli chcesz sprawdzić, ile prądu zużywa dany typ grzejnika, sprawdź informacje zamieszczone na tabliczce znamionowej urządzenia.

I tak np. tabliczki z napisem 500, 2000, czy nawet 5000 W oznaczają, ile prądu dany grzejnik zużyje w ciągu godziny. Ostateczny rachunek za prąd dotyczy jednak nie tylko mocy urządzenia, ale również tego, ile czasu w danym okresie rozliczeniowym korzystano z grzejnika.

Może się więc okazać, że ogrzewanie pomieszczenia małym grzejnikiem o mocy 250 W będzie bardziej kosztowne niż tym mającym 1500 W.

Grzejniki konwekcyjne

Konwektory uznawane są za urządzenia o niskim poziomie zużycia prądu, ponieważ ciepło wytwarzane jest poprzez cyrkulację nagrzanego powietrza. Jest to jedno z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych rozwiązań, sprawdzających się zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, które chcemy szybko nagrzać.

Grzejnik konwekcyjny działa na zasadzie grawitacyjnego przepływu powietrza, co oznacza, że chłodne powietrze dostaje się do wnętrza grzejnika od dołu, a następnie po podgrzaniu jest emitowane na zewnątrz - wspomnieliśmy już o tym przy okazji omawiania rodzajów grzejników.

Nowoczesne konwektory wyposażone są w termowentylator, szybko rozprowadzający ciepłe powietrze po wnętrzu. Najczęściej są to niewielkie przenośne grzejniki wspierające już istniejące źródła ciepła, które pozwalają osiągnąć optymalny komfort termiczny. Zużycie prądu zależy tu głównie od mocy grzejnika.

Grzejnik elektryczny olejowy

Jeżeli chcesz skutecznie ogrzać powietrze w pomieszczeniu, ale nie oczekujesz natychmiastowego efektu, możesz zdecydować się na zakup grzejnika olejowego. Znajdujący się w nim specjalny olej podgrzewany jest za pomocą wytwarzanej energii elektrycznej. Olej oddaje temperaturę na obudowę pieca, która z kolei oddaje ciepło na zewnątrz.

Największą zaletą grzejników tego typu jest to, że emitują one ciepło również przez dłuższy czas po odłączeniu urządzenia od prądu. Grzejniki olejowe potrzebują stosunkowo dużo czasu, aby się nagrzać i w tym czasie zużywają sporo energii. Jednak dzięki temu, że są to grzejniki radiacyjne, a więc promieniujące ciepłem długo po wyłączeniu ich z gniazdka, rozwiązanie takie jest dość ekonomiczne i pozwala uzyskać komfort cieplny w stosunkowo rozsądnej cenie.

Grzejnik ceramiczny

W przypadku grzejnika ceramicznego elementem grzewczym jest specjalny panel ceramiczny znajdujący się wewnątrz obudowy. Panel nagrzewa się dość szybko i skutecznie magazynuje ciepło, które jest następnie oddawane na zewnątrz. Dzięki temu grzejnik ceramiczny, podobnie jak modele olejowe, grzeje jeszcze jakiś czas po odłączeniu z prądu.

W przypadku grzejników tego typu najwięcej mocy jest pobieranej podczas uruchamiania i nagrzewania się grzejnika. Później pobór prądu utrzymuje się na nieco niższym poziomie pozwalającym na utrzymanie ceramicznego panelu w stałej temperaturze.

Jak dobrać grzejnik elektryczny do konkretnego pomieszczenia, aby było to ekonomiczne?

To, ile prądu zużywa grzejnik elektryczny zależy nie tylko od jego rodzaju, ale także od kilku innych czynników, takich jak:

  • oczekiwana temperatura wnętrza,
  • wielkość pomieszczenia,
  • poziom izolacji budynku.

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na możliwość uzyskania optymalnej temperatury jest dopasowanie mocy grzejnika do powierzchni docelowego pomieszczenia, które ma być ogrzane. Zanim wybierzesz się na zakupy, oblicz moc grzejnika.

Obliczanie mocy grzejnika

Każdy grzejnik elektryczny ma określoną moc, warto dopasować ją do kubatury pomieszczenia. Zwłaszcza, jeżeli chodzi nam o zapewnienie stałej temperatury na wybranym poziomie, a nie tylko o chwilowe jej podniesienie. Zakłada się, że standardowo na każdy metr kwadratowy pomieszczenia mierzącego 2,80 m, zapotrzebowanie grzewcze wynosi 85 W.

W związku z tym, aby ogrzać pomieszczenie o wielkość na przykład 20 m2, należy zainwestować w grzejnik elektryczny o mocy 1700 W. Im temperatura w danym pomieszczeniu ma być wyższa, tym mocniejszy powinien być grzejnik.

W przypadku budynków, jak i pomieszczeń dobrze izolowanych, sprawdzą się świetnie wszystkie typy grzejników elektrycznych.

Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu – podsumowanie

Trudno jednoznacznie wskazać, który energooszczędny grzejnik elektryczny w Twoim domu sprawdzi się najlepiej. Podobnie zresztą jest z poborem prądu. Zależy to bowiem od wielu różnych czynników. Dlatego szukając odpowiedniego urządzenia grzewczego, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jego moc, ale także na sposób, w jaki będzie wykorzystywany.

Jeżeli szukasz urządzenia, dzięki któremu uda Ci się utrzymać temperaturę pomieszczenia na względnie stałym poziomie, dobrym wyborem będzie grzejnik z wkładem ceramicznym, a także piecyk olejowy. Grzejnik radiacyjny emanuje przyjemnym ciepłem jeszcze długo po wyłączeniu go z prądu.

Z kolei, jeśli potrzebujesz grzejnika, dzięki któremu szybko uzyskasz wysoką temperaturę, zdecyduj się na grzejnik konwekcyjny lub termowentylator. Chłodne powietrze napływa do grzejnika i pozwala na szybkie ogrzanie pomieszczenia, które niestety równie prędko wychładza się po wyłączeniu urządzenia. Zaletą tego typu ogrzewania jest to, że charakteryzuje się ono stosunkowo niskim poborem energii i pozwala na błyskawiczne nagrzanie powietrza.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment