Strefa wellness — co to jest i jak urządzić ją we własnym domu?

Strefa wellness to przestrzeń zaprojektowana z myślą o promowaniu zdrowia, dobrego samopoczucia i relaksu. W odróżnieniu od tradycyjnych łazienek czy SPA, które koncentrują się głównie na higienie i zabiegach pielęgnacyjnych, strefa wellness obejmuje szerszy zakres aktywności i usług wspierających zarówno fizyczne, jak i psychiczne aspekty zdrowia. 

Co to znaczy wellness — czyli jak zadbać o dobre samopoczucie

Co dokładnie nazywamy strefą wellness? Strefy te można znaleźć w hotelach, ośrodkach wypoczynkowych, klubach fitness oraz specjalistycznych centrach kąpielowych i odnowy fizycznej. Oznaczają one strefę relaksu, obejmującą zazwyczaj pomieszczenia wypoczynkowe, baseny relaksacyjne, saunaria czy też gabinety masażu. Taką strefę można mieć także we własnym domu, bowiem zaaranżowanie tego rodzaju przestrzeni jest możliwe w domowym zaciszu. Warto jednak mieć świadomość, że jej zaprojektowanie wymaga szczególnego podejścia, które wymaga uwzględnienia wielu istotnych elementów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na co zwrócić uwagę tworząc własną strefę wellness;
  • jakie wyposażenie jest potrzebne do zaaranżowania prywatnej strefy relaksu.

Jak zaprojektować strefę wellness? 

Kobieta w wannie z książką

Stwórz oazę spokoju i relaksu zgodnie z naszymi wytycznymi. 

Projekt i wystrój

Projekt strefy wellness ma na celu stworzenie spokojnej, relaksującej atmosfery, która promuje spokój i regenerację. Pomieszczenie wellness musi mieć na Ciebie pozytywny wpływ i pozwalać zrelaksować się po ciężkim dniu. Użycie naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień, wprowadza poczucie bliskości z naturą. Kolory powinny być z reguły stonowane, a oświetlenie miękkie i regulowane, aby można było je dopasować do nastroju. Takie zasady stosowano już w czasach starożytnych!

Funkcjonalność i wyposażenie

Strefę wellness można wyposażyć w różnego rodzaju urządzenia, w tym:

  • sauny i łaźnie parowe — dostępnych jest wiele rodzajów saun: sauna fińska, hammam, czy sauna infrared, każda z nich oferuje inne doświadczenie i korzyści zdrowotne;
  • jacuzzi i baseny — pozwalają zarówno na relaks jak i odprężenie oraz być przestrzenią do aqua fitnessu;
  • pomieszczenia do masażu i terapii — przestrzenie do profesjonalnych zabiegów na ciało i twarz, a także do medycyny alternatywnej;
  • strefy relaksu i ciszy — to miejsca wyposażone w wygodne leżanki, hamaki, gdzie można odpoczywać w ciszy lub przy relaksujących dźwiękach;
  • fitness i joga — przestrzenie do aktywności fizycznej, w tym zajęć grupowych lub indywidualnych sesji treningowych.

Technologie i innowacje

W strefach wellness bardzo często wykorzystywane są najnowsze technologie, aby zwiększyć efektywność relaksacji i terapii. Obejmuje to zaawansowane systemy filtracji wody, inteligentne systemy zarządzania klimatem i oświetleniem, a także sprzęt do treningów personalnych i monitorowania stanu zdrowia.

Zrównoważony rozwój i ekologia

W projektowaniu stref wellness coraz większy nacisk kładzie się na zrównoważony rozwój i ekologię. Wykorzystanie energii odnawialnej, systemów recyklingu wody, ekologicznych materiałów budowlanych i produktów do pielęgnacji. To tylko niektóre z praktyk, które mają na celu minimalizację negatywnego wpływu na środowisko.

Indywidualne podejście

Ważnym aspektem strefy wellness jest możliwość dostosowania przestrzeni i oferowanych usług do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników. Personalizacja może dotyczyć wyboru zabiegów, muzyki, aromaterapii, a nawet planów dietetycznych i treningowych.

Strefa wellness to kompleksowa przestrzeń zaprojektowana po to, aby wspierać ogólne samopoczucie i zdrowie, łącząc elementy relaksu, dbałości o ciało, aktywności fizycznej i medytacji. Przy odpowiednim projektowaniu może stać się oazą spokoju i regeneracji, pomagającą w codziennej walce ze stresem.

Brzmi zachęcająco? A gdyby stworzyć strefę wellness spa we własnym domu?

Na co zwrócić uwagę, aranżując prywatną strefę wellness w łazience? 

Kobieta relaksująca się w wannie

Chcesz móc dogłębnie dać się zrelaksować swojemu organizmowi w domowym zaciszu? Planowanie strefy wellness we własnej łazience wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów, aby przestrzeń ta była nie tylko funkcjonalna, ale i przyjemna — relaksująca i wpływająca na lepsze samopoczucie. 

Jakie płytki do strefy wellnsess?

Każda łazienka, SPA lub strefa wellness powinna być wyposażona w płytki przeznaczone do pomieszczeń narażonych na wilgoć i oddziaływanie wody. Współcześnie jednak w wielu aranżacjach odchodzi się od ich układania na całej powierzchni — ich obecność ogranicza się jedynie do stref mokrych, a więc w miejscu instalacji prysznica czy wanny. Pozostałe ściany wykończone są specjalną farbą hydrofobową. 

Wracając do płytek, dużą popularnością cieszą się te, których tekstura imituje kamień czy też drewno, co ma nie tylko tworzyć poczucie bliskości z naturą, ale i koić zmysły. W strefie mokrej barwa ścian może być zdecydowanie ciemniejsza. Natomiast pozostała część salonu kąpielowego dobrze, aby kontrastowała ze strefą mokrą i była utrzymana w jasnych odcieniach. 

Kolory mają ogromny wpływ na samopoczucie. Stonowane, neutralne barwy takie jak beże, szarości, delikatne błękity lub zielenie mogą pomóc stworzyć spokojną atmosferę sprzyjającą relaksowi. 

Meble i wyposażenie w strefie wellness

Wanna czy prysznic? Decyzja zależy od preferencji i dostępnej przestrzeni. Wanna z hydromasażem może być świetnym dodatkiem do strefy wellness. Odświeżenie, ale i przyjemną, relaksującą kąpiel zapewnią także duże wanny wolnostojące oraz wanny narożne, w których wykonywać można małe domowe zabiegi SPA.

Meble łazienkowe powinny być nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne i odporne na wilgoć. Otwarte bądź zamknięte szafki pomogą w organizacji i przechowywaniu produktów pielęgnacyjnych, ręczników i akcesoriów sprzyjających relaksowi — świece zapachowe, aromatyczne olejki do ciała, sól kąpielowa, peelingi.

Akcesoria i dekoracje do strefy wellness

Regulowane oświetlenie, które można dostosować do nastroju, jest kluczowe w każdej przestrzeni przeznaczonej do relaksu. Lampy punktowe nad wanną lub wokół lustra będą funkcjonalne, a zastosowanie światła pośredniego stworzy intymną atmosferę sprzyjającą  odpoczynkowi.

Rośliny dodają życia i świeżości, a także pomagają oczyścić powietrze. Rośliny łatwe w utrzymaniu, jak zamiokulkas czy paprocie, sprawdzą się w każdym domowym SPA.

Miękkie ręczniki, dywaniki łazienkowe i szlafroki nie są bez znaczenia dla komfortu. Wybieraj produkty z naturalnych materiałów, jak bawełna czy bambus.

Elementy sprzyjające relaksowi w strefie wellness

System audio, który umożliwia odtwarzanie muzyki relaksacyjnej lub dźwięków natury może znacznie podnieść poziom odprężenia.

Dyfuzory, świece zapachowe lub olejki eteryczne to must have każdego, kto czerpie energię i przyjemność z kąpieli. Tego rodzaju dodatki tworzą spokojną atmosferę i mają korzystny wpływ na samopoczucie.

Ergonomia i przestrzeń wellness

Upewnij się, że przestrzeń jest dobrze zorganizowana i masz łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych rzeczy i akcesoriów. Ergonomia jest kluczowa, aby zapewnić komfort. Często jesteśmy nadmiernie przemęczeni i przesyceni od nadmiaru bodźców — domowa strefa SPA powinna pozwolić odpocząć od otaczającego nas chaosu.

Jaka wanna jest najlepsza do strefy wellness? 

Wybór wanny, która najlepiej sprawdzi się w strefie wellness, zależy od wielu czynników, w tym od dostępnej przestrzeni, budżetu, preferencji estetycznych oraz oczekiwanych funkcji. Oto kompleksowy poradnik, który pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru.

Wanna wolnostojąca

Wanna wolnostojąca w strefie wellness

Wanna wolnostojąca jest idealna dla tych osób, które cenią komfort, jaką daje kąpiel i mają wystarczająco dużo miejsca, aby zainstalować tego typu urządzenie w łazience. Wanna wolnostojąca jest symbolem luksusu i elegancji i może stać się centralnym punktem łazienki, jeśli tylko istnieją w niej warunki, pozwalające na jej montaż. 

Warto wspomnieć, że ten rodzaj wanny wymaga specjalnego podłączenia — zwłaszcza dotyczy to tych urządzeń, które ustawione są z dala od ścian. Niemniej, wyjątkowy design i spora głębokość tych rozwiązań sprawdzi się najlepiej w strefie wellness w domowym zaciszu. 

Wanna z hydromasażem (jacuzzi)

Wanna z funkcją hydromasażu to zdecydowane top of the top tego zestawienia. Rozwiązanie to pod względem designu może jedynie konkurować z wyżej już opisaną wanną wolnostojącą. Wyposażona w dysze do masażu wodnego jest idealna do relaksu i łagodzenia napięć mięśniowych. Wspaniała opcja dla osób szukających terapeutycznych korzyści zdrowotnych.

Wanna narożna

Wanna narożna jest wyjątkowym rozwiązaniem, które łączy w sobie oszczędność miejsca z estetyką i funkcjonalnością, stanowi idealny wybór do łazienek o ograniczonym metrażu lub nietypowym układzie. Dzięki umiejscowieniu jej w narożniku pomieszczenia, wanna ta pozwala na lepsze zarządzanie dostępną przestrzenią, jednocześnie oferując wystarczająco dużo miejsca do komfortowej kąpieli. Wanna narożna może być doskonałym elementem każdej łazienki, zarówno tej urządzonej w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym, dzięki bogatej ofercie wzorów, kształtów i stylów.

Projektanci tych wanien dokładają wszelkich starań, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort, czego efektem są modele oferujące głębsze zanurzenie i więcej miejsca do leżenia niż w przypadku tradycyjnych wanien prostokątnych. Dodatkowo płaskie krawędzie często pełnią funkcję praktycznych półek na kosmetyki i inne akcesoria łazienkowe, co jest szczególnie przydatne w mniejszych przestrzeniach.

Wanna zabudowana

Wanna zabudowana w strefie wellness

Integracja wanny z resztą łazienki, pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni i łatwe utrzymanie czystości.

Wanna zabudowana to rozwiązanie, które łączy w sobie elegancję i funkcjonalność, będąc jednocześnie niezwykle praktycznym elementem każdej łazienki. Dzięki temu rozwiązaniu wanna harmonijnie wpisuje się w architekturę łazienki, co pozwala na stworzenie spójnej i estetycznie przyjemnej przestrzeni.

Zabudowa wanny umożliwia nie tylko lepsze wykorzystanie przestrzeni łazienkowej, ale także zapewnia dodatkowe możliwości aranżacyjne, takie jak tworzenie szerokich półek na akcesoria łazienkowe czy wkomponowanie w przestrzeń łazienki praktycznych schowków. 

Jedną z głównych zalet wanny zabudowanej jest jej wszechstronność projektowa. Obudowa wanny może być wykonana z różnorodnych materiałów, takich jak płytki ceramiczne, kamień, drewno czy nawet szkło, co pozwala na pełną personalizację i dostosowanie wyglądu wanny do indywidualnych preferencji i stylu łazienki. Ponadto, możliwość dopasowania kolorystyki i wzornictwa obudowy do reszty wyposażenia łazienkowego umożliwia stworzenie harmonijnej i spójnej przestrzeni wellness. Obecnie dostępne są wysokiej jakości obudowy do wanien, które pozwalają stworzyć we własnej łazience estetyczną, luksusową przestrzeń do wypoczynku.

Nowoczesne SPA we własnym domu

Jak widać, możliwości na stworzenie własnej strefy SPA&Wellness jest wiele, dostępne są także rozwiązania do niewielkich łazienek. Urządzając łazienkę warto kierować się powyższymi zasadami, aby móc sobie pozwolić na przyjemny i regenerujący wypoczynek każdego dnia. Z pewnością będzie to nie tylko inwestycją w łazienkę, ale i we własne zdrowie!

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment