Jak dobrać obudowę do wanny?

Wykończenie wanny przy pomocy gotowej obudowy to świetna alternatywa dla zabudowy przy pomocy kafelków. Jeżeli Twoja wanna posiada zaawansowane funkcje, istnieje ryzyko, że po dłuższym okresie użytkowania dojdzie do awarii. W takim przypadku gotowa obudowa wanny, stworzona z paneli łączonych na pióro wpust, umożliwi szybkie dojście do źródła problemu i usunięcie awarii.

Obudowa wanny - gotowe rozwiązania do łazienki

Gotowa obudowa z tworzywa sztucznego to najprostszy i najbardziej budżetowy sposób wykończenia wanny. Bez względu na to czy poszukujesz obudowy do wanny prostokątnej, czy też chcesz zabudować wannę narożną półokrągłą, możesz mieć pewność, że znajdziesz dostosowane gotowe panele. Rynkowa oferta jest niezwykle bogata i obejmuje regulowane gotowe obudowy, które można dopasować do wymiarów niestandardowej wanny.

Kolor obudowy wanny

Obudowa powinna być dopasowana kolorystycznie do wanny oraz innych urządzeń sanitarnych, takich jak toaleta, umywalka, brodzik czy bidet. Zachowanie jednolitej kolorystyki skutecznie zamaskuje fakt, że wanna jest starsza niż obudowa. Przed wyborem odpowiedniego modelu warto dokładnie wypolerować misę i krawędzie, aby uzyskać jak najdokładniejszy kolor.

Wymiary gotowej obudowy

Jeżeli kupujesz nową wannę, sprawdź, czy producent nie oferuje dedykowanych modeli obudowy. Sprawdzone marki, takie jak Mexen, tworzą kompletne zestawy, które obejmują wszystkie niezbędne elementy montażowe. W przypadku starszych wanien musisz dokładnie zmierzyć długość i szerokość.

Rodzaj instalacji

Niektóre obudowy do wanien nie wymagają rozwiercania ścian i stosowania kołków. Najbardziej ekonomicznym wariantem jest zabudowa wanny z płyt gipsowo-kartonowych przytwierdzanych na specjalny klej. Pamiętaj, że oprócz paneli głównych musisz zainstalować elementy wykończeniowe i półki.

Obudowa wanny z drewna i szkła - czy to ma sens?

W przypadku wanien asymetrycznych lub wolnostojących, które stanowią centralny punkt wystroju łazienki, świetnym wyborem będzie obudowa z drewna. Niektóre gatunki drzew egzotycznych, takie jak merbau czy teak, doskonale sprawdzą się w wilgotnych wnętrzach - oczywiście po uprzednim zabezpieczeniu olejem. Drewniana zabudowa wanny, stworzona według autorskiego projektu, to doskonały wybór dla osób, które preferują styl skandynawski i minimalistyczny.

Zwolennicy niestandardowych, lekko futurystycznych, rozwiązań z pewnością docenią obudowy wanny ze szkła. Wbrew pozorom zabudowanie wanny płytkami szklanymi nie jest "kruchą" inwestycją - panele z hartowanego szkła są praktycznie niezniszczalne i nawet po wielu latach eksploatacji utrzymają swój nowoczesny wygląd. Co ciekawe, szklana obudowa do wanny to doskonały wybór do małych wnętrz - nie od dziś wiadomo, że szkło optycznie powiększa i rozświetla wnętrza.

Gotowe obudowy z kamienia i betonu komórkowego - industrialny design

Obudowa wanny z kamienia to trwałe i bardzo estetyczne rozwiązanie do średnich i dużych wnętrz. Branża łazienkowa oferuje szereg gotowych rozwiązań, poczynając od zabudowy granitowej po marmurową obudowę wanny. Największą popularnością wśród klientów cieszy się jednak granit, którego gęstość sprawia, że jest niezwykle odporny na uszkodzenia. Z kolei marmur to materiał miękki, który wymaga okresowej konserwacji. Decydując się na obudowę wanny z kamienia należy przygotować się na większe koszty inwestycyjne. O ile zabudowa wanny prostokątnej nie sprawia dużych kłopotów, o tyle obudowa do wanny o niestandardowych kształtach może być bardziej kłopotliwa w wykończeniu.

Obudowy wanny emaliowanej - co wybrać?

W przypadku wanny z emalii najlepszym wyborem będą płytki ceramiczne lub wodoodporny tynk dekoracyjny. Obudowa płytkami ceramicznymi prezentuje się wyjątkowo estetycznie, a przy tym redukuje szum przelewanej wody, co jest szczególnie istotne w małych mieszkaniach. Równie ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest zastosowanie obudowy polistyrenowej, której montaż jest absolutnie bezinwazyjny. Taka obudowa doskonale sprawdzi się w przypadku wanien prostokątnych - wystarczy przykleić ją do podłoża, a następnie osadzić we wnętrzu wannę.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment