Jak obudować wannę narożną?

Choć prysznic potrafi być niezwykle efektywny i szybki, to jednak nie ma to jak stara, dobra, klasyczna wanna. Obecnie wanny znajdują miejsce w wielu współczesnych aranżacjach. Nowoczesne modele imponują klasą, stylistyką oraz formą. Niestety przestrzeń pod nimi nie jest już tak atrakcyjna wizualnie. Najlepszym sposobem, aby ją ukryć, jest po prostu obudowa wanny. Na rynku znajdziesz gotowe obudowy, jak i pomysły jak samemu skonstruować obudowę do wanny narożnej.

Dlaczego obudowa wanny zdaje rezultat?

Wanna narożna czy prostokątna to elementy, które są przede wszystkim funkcjonalne, ale także oszczędne w przestrzeni. Z łatwością można je umieścić przy ścianie. W ten sposób zmieszczą się nawet w mniejszej łazience, a przestrzeni, którą trzeba obudować, będzie znacznie mniej. Inaczej rzecz wygląda w przypadku wanien, które są wolnostojące. Prezentują się o wiele bardziej dostojnie i elegancko, jednak nie ma się co oszukiwać – przeznaczone są tylko i wyłącznie do obszernych łazienek.

Praktyczne wanny przyścienne często stoją na małych, nieestetycznych nóżkach, które najlepiej jest ukryć przed wzrokiem. Odpowiednia zabudowa wanny skutecznie zamaskuje wszelkie niechciane widoki, a także syfon oraz odpływ. Co więcej, obudowa wanny pozwoli także ukryć nieatrakcyjną wizualnie podłogę i wszelkie ubytki. Decydując się na samodzielną zabudowę wanny, można uzyskać dodatkową przestrzeń, gdzie przechowasz wszelkie kosmetyki. Zabudowa wanny to przede wszystkim ukłon w stronę wygody. Sprzątanie przestrzeni pod wanną potrafi być niemałym koszmarem. W przypadku obudowy wanny, ta czynność zupełnie traci na znaczeniu.

Czym obudować wannę narożną? Jaką obudowę wanny wybrać?

  • Aby zabudować czy też obudować wannę narożną, najlepiej zacząć od przygotowania odpowiedniego stelaża. Najlepiej w tej roli sprawdzą się profile systemowe.
  • W przypadku krótszej wanny, mającej do 1,5 m długości, wystarczą dwa profile UD, a także jeden profil CD o długości około 4 m.
  • Aby połączyć ze sobą poszczególne profile, należy użyć blachowkrętów.
  • Płyty do stelażu, płyty g k ,można przymocować za pomocą wkrętów samowkręcających.
  • Nie obędzie się też bez kołków rozporowych. Te są niezbędne do mocowania konstrukcji do otaczających ścian i podłogi.
  • Oczywiście obudowa wanny powinna składać się z płyt wodoodpornych. Te zazwyczaj mają wymiar 120 x 300 cm. Co ciekawe, najczęściej wystarczy tylko jedna sztuka. Z powodzeniem wystarczy ona by obudować wannę nawet w dwóch warstwach. Ich transport nie będzie prosty. Aby go nieco ułatwić można wstępnie naciąć ją nożykiem, następnie przełamać.

Solidniejszą formą obudowy wanny (w porównaniu do płyt gipsowo-kartonowych czy takich rozwiązań, jak gotowe panele) jest obudowa murowana. Ta opiera się na bloczkach z betonu komórkowego. W zależności od rodzaju, może posiadać grubość 6 cm lub też 8 cm. Nie potrzeba ich zbyt wiele, zazwyczaj w zupełności wystarczą dwa rzędy takich produktów. Bloczki należy połączyć ze sobą za pomocą zaprawy cementowej – tu zda rezultat również ta cienkowarstwowa. Obudowa z bloczków z betonu komórkowego jest trwała i niezwykle solidna, co może mieć znaczenie w przypadku dużych wanien narożnych lub wanien prostokątnych.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest obudowa wanny płytkami ceramicznymi. Popularność tego rozwiązania ma swoje zalety. Przede wszystkim, na rynku dostępny jest ogromny wybór tych produktów. Umożliwia to bezproblemowe dopasowaniu koloru oraz wzoru glazury pod wymarzoną aranżację. Obudowy wanien płytkami ceramicznymi są niezwykle trwałe, a przy tym bardzo efektowne. Minus? W przypadku chęci odświeżenia łazienki - płytki trzeba zerwać i zabudować wannę na nowo. Poza tym, płytki, tak samo jak murowana obudowa mogą utrudnić dostęp do otworu rewizyjnego.

Płytki ceramiczne zachowują swój pierwotny urok – nie odbarwiają się wraz z czasem i są odporne na wilgoć, a także na drobniejsze urazy mechaniczne. Kafelki można kłaść na dowolne konstrukcje wcześniej pod nie przygotowane. Bez problemu można położyć je na obudowę z płyt gipsowo-kartonowych i bloczków betonowych. Zachowaj kilka płytek na wypadek, gdy jedna z nich się skruszy lub odpadnie.

Obudowa wanny – przygotowanie podłoża

  • Aby powierzchnię pokryć płytkami, należy na początku powierzchnię obudowy z płyt lub bloczków odpowiednio zagruntować.
  • Najlepiej do tego użyć preparatu charakteryzującego się głęboką generacją.
  • Jeśli zależy Ci na zabezpieczeniu przed wilgocią, warto nanieść dodatkowo płynną folię.
  • Aby obudowa była solidna i starannie wykonana, niezbędnych będzie kilka przedmiotów.
  • Obowiązkowy jest elastyczny klej do płytek, płytki okładzinowe z dekorami, a także fuga.
  • Nie można zapominać o silikonie sanitarnym, metrówce, nożyku, poziomicy i wiertarce. Oczywiście dobór odpowiednich narzędzi zależy od specyfiki obudowy.
  • Przed rozpoczęciem prac nad konstrukcją stelażu, należy zacząć od odpowiedniego ustawienia wanny.
  • Przede wszystkim, solidnie zamontuj nóżki opierające.
  • Ściany otaczające wannę oraz podłogę powinny być już odpowiednie wykończone – musi na nich znaleźć się izolacja przeciwwodna z płynnej folii, muszą być również również spoinowane.
  • Wanna narożna powinna przylegać do ścian w miejscu, w którym ich boki tworzą kąt prosty.

Trwała obudowa czy gotowe panele?

Jak widać zabudowa wanny to złożony temat. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, czy to płyty gipsowo-kartonowe czy płytki ceramiczne. Wybierając więc tym obudowania wanny odpowiedzmy sobie na pytanie, czy planujemy stosunkowo często odświeżać wnętrze łazienki? Jeśli nie, wówczas warto postawić na solidną obudowę, dopasowaną do modelu wanny, dbając jedynie o dostęp do otworu rewizyjnego.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment