- Kategoria: Porady techniczne
- Autor: Mexen
- Dodano:
Nikt z nas nie wyobraża sobie chyba nowoczesnej ubikacji bez muszli klozetowej i pasującej do niej spłuczki toaletowej. Codziennie wielokrotnie spłukujemy nieczystości, nie zastanawiając się zanadto nad działaniem spłuczki. Jest to jeden z elementów ułatwiających życie, jednak czasem może zdarzyć się, że toaleta przestanie działać tak, jak powinna i pojawi się problem podczas spłukiwania. Jednak nie trzeba od razu wzywać hydraulika, czasami wystarczy samodzielnie odkamienić spłuczkę toaletową.
Jak działa spłuczka do toalety?
Zanim przystąpisz do samodzielnej naprawy, warto w skrócie zapoznać się z działaniem spłuczki, aby czyszczenie nie zakończyło się jej uszkodzeniem. Nie należy ona do szczególnie skomplikowanych mechanizmów. Najważniejszymi elementami są dwa zawory pozwalające na napełnianie i opróżnianie pojemnika spłuczki. Ważnym elementem każdej spłuczki jest pływak, który zamyka i otwiera zawór spustowy, zapobiegając niekontrolowanemu wyciekaniu wody.
Po naciśnięciu przycisku spłukiwania woda spływa do miski toalety, a zawór doprowadzający wodę sprawia, że spłuczka ponownie się napełnia. Ten prosty mechanizm działa dość sprawnie, jednak z czasem może zacząć się zacinać. W takiej sytuacji zbiornik może nie napełniać się do odpowiedniego poziomu lub może zacząć przeciekać. Najczęstszym powodem takiej awarii okazuje się osad z kamienia pojawiający się na poszczególnych elementach spłuczki.
Jak łatwo usunąć kamień ze spłuczki toaletowej?
W przypadku gdy spłuczka zacznie się zacinać, a woda nie spływa do sedesu w sposób prawidłowy, możesz podejrzewać, że wewnątrz mechanizmów znajdujących się w spłuczce pojawiły się osady z kamienia. Jest to dość popularny problem, zwłaszcza jeżeli Twoje mieszkanie jest zasilane twardą wodą, bogatą w minerały odkładające się w postaci kamienia. Na szczęście dość łatwo można domowym sposobem czyścić spłuczkę toaletową. Domowe metody są bezpieczne dla otoczenia, a pozostałości z odkamieniania można spuścić do kanalizacji.
Po otwarciu pokrywy zbiornika może okazać się, że jest on po prostu brudny, a ścianki i poszczególne elementy spłuczki są oblepione kamieniem. Warto w tej sytuacji sięgnąć po roztwór, w skład którego wchodzi gorąca woda i ocet lub rozpuszczony w wodzie kwasek cytrynowy. Zwykle wystarczy szklanka octu, ale w przypadku szczególnie dużej ilości kamienia można użyć większej ilości octu. Roztwór wlewamy po spuszczeniu wody, następnie należy pozostawić na kilka godzin, albo nawet na całą noc. Potem można przystąpić do czyszczenia za pomocą szczotki, którą łatwo usuniesz zmiękczony kamień i osady z całej spłuczki.
Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia w spłuczce toaletowej?
Regularne dbanie o spłuczkę toaletową może zdecydowanie przedłużyć jej żywotność i zadbać o higienę i bezpieczeństwo w Twojej toalecie. Dlatego warto pamiętać o czyszczeniu nie tylko miski sedesowej, ale także o usuwaniu osadów, które mogą pojawić się w zbiorniku. Aby wyczyścić spłuczkę, wystarczy poświęcić naprawdę tylko kilka minut, warto zrobić to przynajmniej raz na pół roku.
Przydatne do czyszczenia soda oczyszczona i ocet znajdują się prawdopodobnie w każdym domu, ale możesz też skorzystać ze specjalnych tabletek, które równie efektywnie pozwolą pozbyć się wszystkiego, co osadza się wewnątrz spłuczki. Z ich pomocą szybko usuniesz zabrudzenia, osad z kamienia i bakterie, które mogą rozwijać się w toalecie. Argumentem za może być to, że nie musisz dodatkowo użyć szczotki.
Czyszczenie toalety nie powinno kończyć się na umyciu czystą wodą miski sedesowej, warto zajrzeć co jakiś czas do zbiornika i zadbać także o powierzchnię wewnątrz. Regularne usuwanie osadów zapewni bezproblemowe działanie toalety, a także minimalizuje różnego rodzaju usterki, które mogą pojawić się w przypadku gdy osad z kamienia uszkadza uszczelkę lub zatyka odpływ.
Udostępnij ten post
Produkty powiązane z artykułem
Komentarze