Jak podłączyć wannę prostokątną?

Wielu domowników staje przed nie lada problemem - posiadają niewielkie łazienki, w których ciężko jest zagospodarować choćby odrobinę miejsca na wannę wolnostojącą. W przypadku takich małych, skromnych łazienek - odpowiednia wydaje się być wanna narożna lub wanna prostokątna. To rozwiązanie, które pozwala na zwiększenie powierzchni wanny, jednocześnie nie zabierając z łazienki wiele przestrzeni. Wanny narożne z mocowanymi uchwytami oraz siedziskami zwiększają komfort oraz bezpieczeństwo podczas kąpieli, zaś prostokątne są bardzo uniwersalne. Zastanówmy się w tym artykule nad tym, jak zamontować i podłączyć wannę prostokątną.

Jak zamontować wannę?

Aby przystąpić do podłączenia wanny prostokątnej, niezbędnych będzie kilka narzędzi oraz elementów armatury, takich jak poziomica, instalacja odpływowa, klucz płaski, wiertarko-wkrętarka, a także elementy już dołączone do wanny, czyli panel, szyny, nóżki oraz wszelkie elementy, które będą wymagane do mocowania do ścian.

  1. Pierwszym krokiem jest przykręcenie nóżek wanny prostokątnej. Należy ją obrócić kładąc delikatnie na materiale, który będzie chronić przed zarysowaniem.
  2. Następnie należy zamontować specjalne szyny. Na szczęście, wszelkie wymagane śruby oraz wkręty powinny być dołączone do zestawu. Nóżki przymocowane do szyn będą stanowić solidną podstawę konstrukcji. Warto pamiętać o tym, by przykręcić nóżki to utworów na skraju szyn. W ten sposób rozstaw będzie szerszy, co będzie miało wpływ na stabilność.
  3. Kolejnym krokiem jest montaż systemu odpływowo-przelewowego. U spodu wanny powinna znaleźć się część syfonu, natomiast cześć przelewowa - z boku.
  4. W tym momencie warto dociąć wszelkie wężyki oraz rury tak, aby ich długość pasowała do zestawu. Nie można zapominać o uszczelkach, które również powinny być dołączone do zestawu.
  5. Następnym krokiem jest mocowanie uchwytów. Użytkownicy często niepotrzebnie pomijają ten etap narażając wannę na utratę stabilności.
  6. Uchwyty powinny być przymocowane ściśle do ściany, aby ułatwić wannie przyleganie do bocznych powierzchni.
  7. Na tym etapie należy sprawdzić poziom wanny, do czego przyda się poziomica. Jeśli konieczna będzie regulacja - można ustawić wysokość poszczególnych boków za pomocą nóżek, by otrzymać upragniony poziom.
  8. W przypadku krótszego boku wystarczy tylko 1 uchwyt, w przypadku boku dłuższego - niezbędne będą najmniej 2 uchwyty.

Montaż wanny – obudowa wanny

Kolejnym krokiem jest montaż obudowy wanny. Przed tą czynnością należy jednak się upewnić czy odpływ jest podłączony prawidłowo. Obudowa wanny powinna być mocowana za pomocą wcześniej zanotowanych blaszek montażowych lub też uchwytów. To, która opcja będzie dostępna - zależy od wyboru rozwiązania przez producenta. Znacznie łatwiejsze w montażu są blaszki. Wystarczy tylko wkręcić uchwyty w odpowiednie miejsca, następnie nałożyć obudowę wanny. Górna krawędź blaszki powinna trafić w uchwyty znajdujące się na wannie, zaś dolna część blaszki - w mocowania, które znajdują się na podłożu.

Kolejnym krokiem jest uszczelnienie obudowy wanny. Docelowo poleca się użycie silikonu. Nawet najmniejsze szczeliny muszą być uszczelnione tak, aby cała obudowa wanny nie przypuszczała wody. Warto zwrócić uwagę na silikon, który się wybierze. Niestety, niektóre z nich reagują z akrylem. Rozwiązaniem będzie silikon sanitarny, który nie będzie wchodzić w taką reakcję. Przez cały proces montażu wanny prostokątnej na jej powierzchni i powierzchni każdego z jej elementów - powinna znajdować się folia ochronna. Usunąć ją należy dopiero po montażu, aby uniknąć wszelkich zarysowań, jednak w momencie uszczelnienia - folia powinna być już ściągnięta.

Konstrukcja stelaża wanny prostokątnej

W przypadku, kiedy zabudowa wanny będzie pokryta płytkami, należy wykonać solidny stelaż oraz podkład z płyt g-k. To rozwiązanie sprawdza się najczęściej w przypadku wanien prostokątnych i narożnych prostych. W przypadku, kiedy ich krawędzie są zbyt wygięte - może się to okazać zbyt czasochłonne. W takim wypadku najlepiej polegać na gotowej zabudowie dostarczonej przez producenta.

Planując wysokość stelaża, warto wziąć pod uwagę nie tylko wysokość wanny, ale także wysunięcie brzegu względem niecki. Zwyczaj taki rant ma wysokość 3 cm. Uwzględniając to - stelaż powinien być o 3 cm krótszy. Aby był wystarczająco solidny, powinien mieć grubość 5,5 cm, natomiast jednowarstwowe płyty go pokrywające - 6,5 cm. Ramkę od stelaża bardzo prosto można uzyskać za pomocą jednego odcinka UD. wystarczy odpowiednio naciąć zagięcia oraz zamocować ramkę za pomocą blachowkrętów. Taką solidną ramkę można zamontować do ściany. Będzie stanowić solidną i trwała podporę dla zabudowy wanny narożnej oraz prostokątnej.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment