Jak zabudować wannę prostokątną?

Obecnie, wśród trendów nowoczesnych łazienek coraz częściej można spotkać wanny wolnostojące, jednak bez wątpienia wciąż najbardziej popularnym rozwiązaniem, występującym zwłaszcza w mniejszych łazienkach – są wanny prostokątne przeznaczone do zabudowy. Klienci decydują się na takie rozwiązanie, ponieważ jest ono praktyczne oraz pozwala skutecznie i jak najefektywniej wykorzystać daną przestrzeń. Co więcej, wanna prostokątna zabudowana sprawia, że utrzymanie czystości w miejscu, gdzie bierze się kąpiel, będzie banalnie proste.

Obudowa wanny z płytek – jak obudować wannę?

Sposobów na to, jak ukryć niepożądane części wanny prostokątnej przed wzrokiem, może być wiele. O sposobie obudowy wanny powinien decydować przede wszystkim kształt oraz rodzaj wanny. Zwolennicy tradycyjnej wanny prostokątnej będą zadowoleni nie tylko ze względu na jej praktyczność, ale także z tego powodu, który pozwala na wykorzystanie obudowy wanny w wielu przypadkach. A można zrobić to na kilka sposobów.

  • Pierwszym z nich jest obudowa wanny ze stelażu i płyt gipsowo-kartonowych.
  • Również częstym, bardziej solidnym rozwiązaniem są bloczki z betonu komórkowego. Poleca się je zwłaszcza w przypadku wanien emaliowanych, które niestety ze względu na materiał z którego zostały wykonane – nieco słabiej utrzymują ciepło wody. Bloczki z betonu komórkowego pozwalają utrzymać wyższą temperaturę wnętrza wanny nieco dłużej.

Decydując się na obudowę wanny prostokątnej płytkami z pewnością nie popełnisz błędu. Na rynku istnieje wiele ich rodzajów, wybór jest niesamowicie szeroki właśnie dla wanien prostokątnych. Bez problemu można dobrać wzory oraz strukturę płytek tak, aby współgrały z resztą łazienki. Zabudowa wanny płytkami ceramicznymi przede wszystkim jest mało wymagająca jeśli chodzi o jej pielęgnację. Jeśli nie chcesz gotowej obudowy, być może do gustu przypadną Ci płytki ceramiczne są materiałem bardzo wdzięcznym, ponieważ są wytrzymałe, a także odporne na odbarwienia i działanie wody, wilgoć czy powstawanie pleśni. Płytki bez problemu można położyć na konstrukcje wykonane z różnych materiałów. W tej roli sprawdzi się zarówno zabudowa wanny z bloczków z betonu komórkowego, styropianowa a także ta wykonana z płyt kartonowo-gipsowych. Pokrywając obudowę płytkami warto pamiętać o tym, by zachować kilka płytek na wypadek, gdyby jakaś z nich uległa uszkodzeniu. Wówczas, bez problemu będzie można ją wymienić. Ile modeli wanien, tyle rozwiązań.

Obudowa wanny z drewna – czy warto postawić na taką obudowę wanny?

Drewno jest materiałem niezwykle szlachetnym, wdzięcznym, wywołującym skojarzenia ciepła. Sprawia, że czujemy się komfortowo w jego pobliżu. Jednak jeśli chodzi o łazienkę, to użytkownicy wciąż są nieufni, jeśli chodzi o użycie tego materiału. Po części obawy też są słuszne, ponieważ nieprawidłowo zakonserwowane drewno może sprawiać liczne problemy. Współczesne środki i sposoby konserwacji pozwalają sprawić, że drewno będzie odporne na wilgoć i działanie wody.

Drewniana zabudowa wanny w połączeniu z drewnianymi meblami sprawia, że łazienka wygląda nadzwyczaj estetycznie i bardzo elegancko. Wybierając drewno do łazienki warto postawić na odmiany egzotyczne. Posiadają w sobie wiele naturalnych olejków, dzięki czemu nie straszna im żadna wilgoć. Co prawda, mogą być nieco droższe niż nasze rodzime odmiany drewna, jednak jeśli chodzi o łazienkę i walkę z wilgocią - w tej kwestii nie warto oszczędzać. Odpowiedni dobór drewna oraz odpowiednia jego konserwacja, czyli czyszczenie oraz olejowanie raz na jakiś czas, sprawi, że drewniana obudowa będzie prezentować się okazale, także po dłuższym czasie. Choć drewnianą obudowę można wykonać samodzielnie, najlepiej w tej kwestii poradzić się specjalistów i im zlecić pracę. Zaufany stolarz dokładnie będzie wiedzieć, jakiej odmiany drewna użyć, aby z powodzeniem mogło służyć w łazience przez długie lata.

Mozaika na zabudowy wanny? Obudowa wanny

Powierzchnia pokryta mozaiką bez wątpienia przyciąga wzrok. Robi to w sposób dość intensywny, także nie warto przesadzać z ilością przestrzeni, jaką ma pokryć. Niska zabudowa wanny jest odpowiednim miejscem, aby ją wykorzystać, zwłaszcza, jeśli jest to wanna narożna o zaokrąglonym boku.

Ze względu na specyfikę tej przestrzeni, ciężko będzie dociąć odpowiednie płytki, aby utworzyły one jednolitą i płaską powierzchnię. Poszczególne elementy mozaiki są o wiele mniejsze, dzięki czemu charakteryzują się o wiele większą elastycznością jeśli chodzi o dopasowanie nie ich do wypukłego boku wanny. Mozaika doskonale współgra z resztą łazienki na zasadzie kontrastu. Ciemniejsze wzory mozaikowe będą doskonale uzupełniać się z bielą lub szarością, natomiast te jaśniejsze - z pomieszczeniami czarnymi lub ciemnobłękitnymi.

Jeśli nie jesteś przekonany co do tego, że samodzielnie poradzisz sobie z obudową wanny, wówczas możesz zdecydować się na gotowe obudowy, których na rynku otrzymasz nieskończenie wiele.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment