Jak zamontować bidet?

Bidet - obowiązkowy element wyposażenia pokojów kąpielowych w krajach Dalekiego Wschodu, obecnie coraz częściej pojawia się również w polskich łazienkach. Jest praktycznym urządzeniem ułatwiającym dbałość o higienę intymną i podnoszącym standard łazienki. Producenci oferują bidety stojące i podwieszane. Na który model się zdecydować? Jak dobrać odpowiednią baterię? Gdzie zamontować urządzenie, aby zapewnić do niego wygodny dostęp i komfort podczas użytkowania?

Bidet stojący czy podwieszany?

Bidet, miska WC, umywalki i inne urządzenia sanitarne w łazience powinny zachować spójność stylistyczną. Dlatego wybierając wiszącą miskę sanitarną, należy zdecydować się na kupno wiszącego bidetu i odwrotnie. Z punktu widzenia funkcjonalności obu rozwiązań, korzystniejsze są modele podwieszane. Przede wszystkim dostęp do nich i użytkowanie są wygodniejsze. Ułatwiają też utrzymanie czystości w łazience, ponieważ pozwalają na dotarcie do każdego zakamarka podłogi. Ponadto dają poczucie większej przestrzeni, co ma znaczenie szczególnie w niewielkich pomieszczeniach.

Bidety podwieszane montujemy na pełnej ścianie lub specjalnym stelażu podtynkowym, przystosowanym do dużych obciążeń. Jest to rozwiązanie nie tylko bezpieczne, ale również eleganckie, podnoszące walory estetyczne pokoju kąpielowego. Niestety musimy się liczyć z nieco większymi kosztami montażu niż w przypadku bidetów stojących. Kupując bidet, warto sprawdzić, czy w komplecie znajduje się bateria bidetowa, syfon oraz wszystkie niezbędne akcesoria. Jeżeli nie ma, to w zależności od konstrukcji bidetu, należy dokupić odpowiednie elementy montażowe. Dobrze, żeby do produktu była dołączona instrukcja montażu, która pokaże krok po kroku, jak przytwierdzić bidet do ściany czy podłogi.

Montaż bidetu

Montaż bidetu wymaga wcześniejszego doprowadzenia wody i podejścia kanalizacyjnego. Wodę podłącza się do zamocowanej już baterii bidetowej. W zależności od rodzaju urządzenia możemy wyróżnić dwa sposoby jego montowania.

Montaż bidetu podwieszanego

W przypadku instalacji bidetu podwieszanego korzystamy ze stelaża podtynkowego, przytwierdzanego do ściany. Stelaże przeznaczone do bidetów mają ruchomą poprzeczkę ze śrubami mocującymi. Za jej pomocą możemy wygodnie regulować wysokość miski bidetu, by dopasować ją do wysokości muszli klozetowej. Bidet wiszący można również przymocować bezpośrednio do ściany. Wymaga to jednak wykucia w ścianie bruzd na podejścia wodociągowe i kanalizacyjne, dlatego nie możesz zastosować takiego rozwiązania w ścianach konstrukcyjnych.

Montaż bidetu wolnostojącego

Bidet wolnostojący należy maksymalnie dosunąć do ściany i dokładnie ustabilizować. Następnie do powierzchni ceramiki przykręcić baterię i specjalnymi wężykami podłączyć do niej wodę. Dobrej jakości bateria bidetowa zawiera w zestawie elastyczne wężyki przyłączeniowe, korek automatyczny oraz perlator. Po zamontowaniu baterii pora na podpięcie syfonu, odpowiednio dobranego do rodzaju bidetu. Syfon należy umieścić w dolnym otworze misy i podpiąć do otworu kanalizacyjnego. Na koniec za pomocą śrub montażowych dokładnie przykręcić ustabilizowany bidet do ściany i posadzki.

Dlaczego zamontować bidet w pobliżu miski ustępowej?

Montaż bidetu warto planować już na etapie aranżacji łazienki. Pozwoli to na przemyślaną lokalizację urządzenia oraz doprowadzenie podejścia wodno -kanalizacyjnego. Miska ustępowa i bidet powinny być zlokalizowane obok siebie i na tym samym poziomie. Nie chodzi tu tylko o względy estetyczne, ale przede wszystkim o komfort użytkowania. Aby miska i bidet znalazły się na tej samej wysokości najlepiej wybierać modele tego samego producenta, ponieważ mają śruby mocujące na jednym poziomie. Trzeba również zachować odpowiednią odległość od ściany bocznej i pomiędzy urządzeniami, aby zapewnić wygodną przestrzeń manewrową z każdej strony.

Ze względu na sposób korzystania z bidetu - siada się na nim przodem lub tyłem do baterii - odległość muszli ustępowej od miejsca montażu bidetu powinna wynosić nie mniej niż 30 cm. Zaleca się, aby odległość od frontu tego sanitariatu do innego sprzętu w łazience wynosiła około 60 cm. Istotne jest również zachowanie odpowiedniej wysokości montażu bidetu. Najczęściej montuje się się go 40 cm od podłogi. Jeżeli urządzenie ma być przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową, wszystkie parametry należy odpowiednio zwiększyć.

Wybór odpowiedniego miejsca lokalizacji bidetu, zachowanie wymaganych odległości od ścian i innych elementów wyposażenia łazienki, prawidłowy montaż misy bidetowej, dopasowany syfon i odpowiednio dobrana bateria stanowią gwarancję długotrwałego bezawaryjnego korzystania z urządzenia.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment