Jak zamontować kabinę prysznicową?

Kabina prysznicowa to jeden z najważniejszych elementów każdej łazienki. Wyposażona nawet w bardzo niski brodzik gwarantuje, że woda spod prysznica trafi bezpośrednio do kanalizacji i nie będzie zalegała na podłodze. Ta z wysokim brodzikiem z powodzeniem zastąpi niedużą wannę, zwłaszcza kiedy w domu są maluchy. Natomiast kabina typu walk-in nada wnętrzu designerskiego wyglądu. To którą z nich wybierasz? Podpowiemy, jak przebiega montaż kabiny prysznicowej? Może to ułatwi Ci podjęcie decyzji?

Czynności poprzedzające montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem

Montaż brodzika powinien być poprzedzony odpowiednim przygotowaniem podłoża, czyli hydroizolacją posadzki oraz zaznaczeniem na podłodze miejsca odpływu, w którym mocujemy syfon. Prawidłowe podłączenie brodzika do kanalizacji sprawi, że woda z kabiny prysznicowej nie będzie zalewała łazienki, a odpowiednie produkty izolacyjne, właściwe zaprawy do przyklejania i spoinowania płytek oraz silikon do uszczelnienia brodzika sprawią, że nie musimy obawiać się zawilgocenia czy zalania pomieszczeń znajdujących się na dolnych kondygnacjach. Oczywiście kabinę prysznicową i brodzik możemy zamontować wyłącznie w miejscu, do którego została wcześniej doprowadzona ciepła i zimna woda.

Montujemy brodzik - kolejność i zakres prac

Pierwszą czynnością jest ustawienie brodzika w zaplanowanym miejscu i wyregulowanie jego wysokości. Służą do tego specjalne nóżki. Po ich dokręceniu należy sprawdzić, czy każda z nich opiera się na posadzce. Wszelkie nierówności warto sprawdzić przy pomocy poziomicy i odpowiednio wyregulować, w przeciwnym razie kabina prysznicowa będzie nieszczelna. Trzeba również zadbać o to, żeby uregulowana długość nóżek pozwalała na skuteczne zastosowanie panelu maskującego. Następnie zamontuj syfon i połącz go z elastyczną rurą odpływową. Pamiętaj o umieszczeniu uszczelki i zachowaniu właściwego spadku. Kolejnym, istotnym krokiem jest próba szczelności. Jeśli nic nie przecieka, dokręć panel maskujący brodzika i uszczelnij krawędzie silikonem. Po upływie 24 godzin możesz rozpocząć montaż kabiny prysznicowej.

Montaż kabiny prysznicowej na brodziku

W momencie kiedy montaż brodzika zostanie zakończony i silikon dobrze wyschnie, możemy przejść do montażu kabiny prysznicowej. Najpierw ustalamy miejsce, w którym powinny znaleźć się profile pionowe. Przykładamy je do ściany i zaznaczamy miejsca, gdzie wypadną mocowania. Przygotowujemy otwory na kołki rozporowe i za ich pomocą przytwierdzamy każdy profil do ściany. Na profile nakładamy silikon sanitarny, który zapewni szczelność na styku połączenia profilu ze ścianą i zapobiegnie przedostawaniu się wody poza kabinę.

Pozostałe profile i listwy łączymy ze sobą poza brodzikiem. Tak przygotowany stelaż stawiamy na brodziku. Łączymy ramę poziomą dolną z profilami pionowymi. Podobnie postępujemy przy montażu ramy górnej. W uzyskany stelaż kabiny prysznicowej wkładamy szybę w taki sposób, żeby rogi weszły w specjalne zaczepy. Mocujemy na nich silikonowe uszczelki. Kolejnym krokiem jest uszczelnienie silikonem miejsc połączenia szyby z dolnym profilem. Następnie wciskamy do końca górny profil. Dokręcamy śrubokrętem górne zaczepy i zakładamy na nie zaślepki.

Jak zamontować drzwi kabiny prysznicowej?

Ostatnim etapem montażu kabiny prysznicowej z brodzikiem jest mocowanie drzwi. Zanim wstawimy je do kabiny, najpierw przykręcamy do nich rolki górne, które możemy regulować za pomocą specjalnych śrub. Następnie przykręcamy rolki na dół kabiny. System jezdny trzeba zamocować wyjątkowo starannie, a także zadbać o wyregulowanie i wypoziomowanie wszystkich elementów. Dzięki temu zyskamy pewność, że drzwi będą przesuwały się swobodnie. Ważną rolę pełnią również uszczelki, które zabezpieczają kabinę przed przeciekaniem. Nakładamy je pomiędzy szyby a pionowe profile kabiny oraz miejsce styku obu skrzydeł drzwi. Niektóre modele kabin posiadają w drzwiach specjalne uszczelki magnetyczne gwarantujące wyjątkową szczelność.

A może chcesz zamontować kabinę prysznicową typu walk-in?

Kabiny prysznicowe typu walk-in zwane też ściankami prysznicowymi są uniwersalne. Nie jest im potrzebny brodzik, ponieważ stawia się je bezpośrednio na podłodze Pasują do każdego wnętrza, pod warunkiem, że wcześniej zostało przygotowane podłoże, tzn. zapewniony odpowiedni kąt nachylenia posadzki i zamontowany odpływ ścienny lub podłogowy. Najprostszą ścianką walk-in jest tafla szkła przykręcona do jednego lub dwóch profili i całkowicie pozbawiona drzwi, co zwiększa jej funkcjonalność. Dodatkową zaletą takiej kabiny jest jej bezawaryjność ze względu na nieliczne elementy montażowe. Poza tym łatwo utrzymać ją w czystości - pojedynczą taflę szkła czyści się szybciej i wygodniej niż brodzik z kabiną prysznicową.

Montaż tego typu kabiny jest bardzo łatwy i nie wymaga ograniczeń wymiarowych. Ogranicza nas tylko wielkość łazienki. Niewątpliwym atutem, zwłaszcza dla osób starszych lub niepełnosprawnych jest zlicowanie powierzchni podłogi za szklaną taflą z podłogą całej łazienki. Czy już zdecydowałeś, którą kabinę prysznicową wybierzesz?!

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment