- Kategoria: Porady techniczne
- Autor: Mexen
- Dodano:
Podwieszane miski WC to nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania, które powoli zastępują popularne niegdyś kompakty. Mimo iż ich montaż wydaje się skomplikowany, w istocie nie sprawi problemu nawet początkującemu majsterkowiczowi. Sprawdź, które elementy armatury są niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia instalacji, i jakich narzędzi użyć, aby samodzielnie i prawidłowo zamontować miskę WC.
Montaż stojącej miski ustępowej - od czego zacząć?
Pierwszym etapem pracy jest przytwierdzenie ustępu do podłogi za pomocą śrub. Jeżeli zdecydujesz się na montaż dolnopłuka, pamiętaj, aby sprawdzić jego szerokość! Montaż miski ustępowej zbyt blisko ściany może spowodować, że cysterna nie zmieści się za nią. Przy ograniczonej ilości miejsca użytkownicy nie będą mogli oprzeć pokrywy o naczynie, co znacznie zmniejszy komfort użytkowania toalety. Jeżeli zależy Ci, aby miska i rezerwuar były perfekcyjnie dopasowane, przemyśl zakup kompaktu, czyli zbiornika spłukującego, który stanowi całość z miską WC.
Zasady montażu miski ustępowej
Podejście wodociągowe, łączące miskę WC z pionem lub przewodem odpływowym, musi być umiejscowione nie dalej niż 1 m od pionu. Równie istotne jest zachowanie odpowiedniej różnicy wysokości między syfonem a punktem podłączenia muszli do pionu (nie więcej niż 3 m). Przestrzeganie tych podstawowych zasad jest szczególnie istotne, jeżeli planujesz ustawienie miski WC w innym miejscu. Podejście do ustępu powinno być osobne i włączone do pionu niżej niż wszystkie podejścia do danej kondygnacji.
Dolno- czy górnopłuk - które rozwiązanie wybrać?
Rynkowa oferta górnopłuków jest coraz uboższa - nic dziwnego, wszak montaż dolnopłuka wydaje się korzystniejszy pod każdym względem. Estetyczny, funkcjonalny i cichy, przeważa nad starodawnymi rozwiązaniami i daje większą wygodę użytkowania. Jego konstrukcja opiera się na montażu płuczek na- lub podtynkowych na wysokości ok. 130 mm nad muszlą, co pozwala na szybsze napełnianie spłuczki. Elementy armatury wymagają połączenia z instalacją za pomocą zaworu kontowego na wysokości ok. 1000 mm.
Przy montażu miski ustępowej można również wykorzystać ciśnieniowy zawór spłukujący, który jest szczególnie polecany do wielkich wnętrz. Niestety, takie rozwiązanie niesie pewne wady m.in. wysoki poziom hałasu, mała odporność na zanieczyszczenia i niedokładne spłukiwanie. Uwaga! Zawory ciśnieniowej muszą być instalowane na tej samej osi co miska WC. Podejście wodociągowe należy natomiast zakończyć gwintem 3/4 z zachowaniem odpowiedniego dystansu od podłogi (nie mniej niż 100 cm).
Montaż wiszącej miski ustępowej - co powinieneś wiedzieć?
Montaż miski wiszącej wymaga użycia specjalistycznych elementów armatury, takich jak stelaż podtynkowy instalowany do ściany i podłogi bądź wyłącznie do podłogi. Przed rozpoczęciem prac należy zastanowić się, czy wisząca miska WC będzie mocowana do ściany działowej, czy murowanej. W pierwszym przypadku wystarczy zainstalować ustęp do zabudowy lekkiej, w drugim - do ciężkiej podpory. Precyzyjne zdefiniowanie potrzeb i nakreślenie harmonogramu prac znacznie ułatwi wykonywanie kolejnych czynności.
Jak zamontować miskę WC wiszącą? Etapy montażu
Montaż stelaża wiszącej miski ustępowej rozpoczyna się od postawienia go przy ścianie, wypoziomowania całości i zaznaczenia miejsca instalacji górnej krawędzi konstrukcji. W dalszej kolejności należy wywiercić otwory w określonych miejscach i zamocować wsporniki - ten etap prac wymaga dużej precyzji, dlatego koniecznie użyj poziomicy i sprawdź, czy podpora stoi prostopadle do podłoża.
Po instalacji stelaża przejdź do montażu odpływu oraz szpil do zawieszenia ustępu. Zanim zamontujesz kolano odpływowe do obejmy, zamknij odpływ i doprowadzenie wody za pomocą dwóch zaślepek. Następnie wkręć szpilki do zawieszenia miski wiszącej w otwory. Jak zamontować miskę WC do stelaża? Otóż, aby zamontować stelaż do instalacji wodnej, połącz zawór spłuczki z instalacją, a następnie obuduj konstrukcję za pomocą płyt g-k.
Ostatnim krokiem, który musisz wykonać, jest podłączenie odpływów przez przycięcie rury doprowadzającej wodę ze spłuczki i przyłączenie do odpływu z miski. Na koniec pamiętaj, aby zamontować miskę i przycisk spłukiwania wody przy pomocy szpilek.
Udostępnij ten post
Produkty powiązane z artykułem
Komentarze