Jak zamontować system wannowy podtynkowy?

Produkty, takie jak baterie podtynkowe to nieodzowny element nowoczesnej łazienki. Składają się z elementów zamontowanych na ścianie do którego podłącza się wodę zimną raz ciepłą. Jest to część ukryta pod tyłkiem. Natomiast na zewnątrz można dostrzec jedynie moduł natynkowy składający się z rączki, przełączników oraz rozety. To doskonałe rozwiązanie do wszelkich wnętrz minimalistycznych. Baterie podtynkowe pozwalają na oszczędność mnóstwa przestrzeni, nie przykuwają uwagi, a jedynie subtelnie podkreślają klasę pomieszczenia.

Zalety systemu wannowego podtynkowego

Przede wszystkim tym, co przekonuje domowników do wyboru takiego właśnie rozwiązania, jest estetyka. System wannowy podtynkowy posiada nowoczesny wygląd i wszelkie przyłącza pozostają niewidoczne dla oka. Cały moduł odpowiadający za funkcjonalność takiego systemu jest schowany w ścianie, natomiast sam moduł natynkowy posiada zazwyczaj proste, minimalistyczne formy, dzięki czemu z łatwością można je utrzymać w czystości. Co więcej, system wannowy podtynkowy sprawia, że łazienka odzyskuje nowy, nowoczesny design. Pomimo tego, że system podtynkowy jest ukryty, to jest łatwo dostępny. Można się bez problemu do niego dostać poprzez odkręcenie zewnętrznego uchwytu, a także rozety.

Do systemu podtynkowego prysznicowego można podłączyć również wylewkę wannową czy deszczownicę, jednak takie rozwiązanie nie jest możliwe we wszystkich modelach. Decydując się na zakup warto zwrócić uwagę na klasę przepływu. Im ta jest większa, tym więcej różnych, dodatkowych modułów można podłączyć i tym większa będzie funkcjonalność łazienki. To właśnie funkcjonalność jest największą zaletą systemu wannowego podtynkowego. Producenci oferują różne opcje, często występujące z termostatem, co znacznie zwiększa komfort kąpieli. Co więcej, systemy podtynkowe jako elementy armatury, posiadają dobre jakościowe głowice, dzięki czemu przepływ strumienia wody jest większy.

Jak zamontować element podtynkowy?

  • Przystępując do pracy, najpierw należy zabrać się za montaż elementu podtynkowego baterii.
  • W przypadku, gdy bateria ma się znaleźć na środku wanny jej wysokość powinna wynosić około 80 cm - w przypadku wanny o wysokości 60 cm. Zazwyczaj przyjmuje się, że odpowiednia wysokość między baterią a krawędzią wanny to około 20 cm, tak aby maksymalnie ułatwić korzystanie z niej.
  • Montaż właściwy rozpoczyna się od wykonania otworu w ścianie o głębokości pozwalającej na włożenie elementu podtynkowego oraz wygodny dostęp do rurek doprowadzających wodę. Zazwyczaj takie rurki mają średnicę 20 mm. Należy włożyć je w bruzdy, następnie połączyć je z baterią.
  • Przed otynkowaniem otworu warto jeszcze sprawdzić dokładnie szczelność wszystkich rur oraz podłączenia. Użytkownicy często pragną korzystać z wanny jak z prysznica, dlatego tak popularny jest montaż deszczownicy lub słuchawki prysznicowej z drążkiem (to niezwykle przydatne akcesoria).
  • Podobnie jak w przypadku montażu baterii w ścianie, należy wywiercić otwór, a także otwory na rurki doprowadzające wodę do deszczownicy lub słuchawki.
  • W przypadku większych modeli deszczownicy o szerokości 40 cm - będzie trzeba wspomóc się dodatkowym ramieniem lub wspornikiem.
  • Deszczownica zamontowana na ścianie powinna znajdować się na wysokości umożliwiającej wygodne wzięcie prysznica, jednocześnie tak aby woda nie wylatywała poza krawędź wanny.

System wannowy podtynkowy - jaka wysokość?

Kiedy wszystkie elementy są podłączone do modułu podtynkowego, należy ponownie upewnić się co do szczelności rurek. Jeśli rurki łączące znajdujące się w bruzdach są szczelne i zatynkowane, można rozpocząć kładzenie płytek, aby ukryć rurki doprowadzające wodę. Dopiero na koniec pracy zostaje sam montaż elementu natynkowego, który będzie widoczny. Najczęściej jest to bateria wannowa podtynkowa z termostatem, chromowana.

To, na jakiej wysokości będzie zamontujemy deszczownicę lub słuchawkę prysznicową to rzecz indywidualna, zależna od wzrostu domowników oraz komfortu. Przyjęło się, że deszczownica powinna się znajdować około 30 cm powyżej wzrostu najwyższego z domowników. Tu znowu króluje dowolność, ponieważ w niektórych przypadkach nie jest to możliwe. Łazienki są zbyt niskie, a domownicy zbyt wysocy. Co ciekawe, często deszczownice są wyposażone w ramię podwyższające. Pozwala ono na skorygowanie błędu związanego z wysokością o około 30 cm.

W przypadku montażu sufitowego deszczownica powinna znajdować się nad centralnym punktem wanny. Najczęściej jednak jest to rozwiązanie wybierane do wanien szerokich i większych. W przypadku zbyt małej wanny, taka opcja nie zda swojego rezultatu, ponieważ woda będzie podczas prysznicu wylatywać z brzegu wanny i znajdować się na posadzce. Z tego więc powodu deszczownice sufitowe zazwyczaj używa się tylko w przypadku kabin prysznicowych.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment