Jak zamontować zestaw podtynkowy do WC?

Nowoczesna łazienka powinna być nie tylko funkcjonalna, ale także stylowa i elegancka. Właśnie dlatego podczas jej urządzania coraz więcej osób decyduje się na wybór wiszących zestawów do WC wymagających zamontowania ich na stelażu podtynkowym. Jest to rozwiązanie dostosowane zarówno do ścian gipsowo-kartonowych, jak i do ścian w zabudowie ciężkiej. Stelaże pozwalają powiesić miskę ustępową na wysokości dogodnej dla wszystkich domowników.

Do czego służy stelaż podtynkowy?

Stelaż podtynkowy jest często stosowanym rozwiązaniem pozwalającym na eleganckie wyposażenie łazienki lub ubikacji. Dzięki niemu możesz skorzystać z rozwiązania, jakim jest wisząca miska toaletowa. To pozwala na oryginalne zaaranżowanie pomieszczenia, a także zdecydowanie ułatwia sprzątanie toalety. Dzięki wbudowanemu w ścianę stelażowi można wygodnie schować wszystkie złączki, odpływy czy rury instalacji wodociągowej, pozostawiając na ścianie jedynie przycisk spłuczki. Zbiornik spłuczki, także znajdzie się za ścianą.

Montaż stelaża podtynkowego najlepiej zaplanować już na etapie budowy łazienki, w innej sytuacji jego instalacja będzie wiązała się z koniecznością sporego remontu. Na szczęście nie ma przeciwwskazań co do tego, na jakim rodzaju ścian będzie mocowany. Stelaż do zabudowy może być montowany na ścianie murowanej, na ścianie z betonu komórkowego i na pozostałych rodzajach ścian toalety.

Czym różnią się stelaże podtynkowe?

Na rynku dostępne są różne rodzaje stelaży podtynkowych, za pomocą których montuje się podwieszane miski toaletowe. Najprostsze rozróżnienie to stelaże podtynkowe przeznaczone pod zabudowę lekką i pod zabudowę ciężką. Innym spotykanym rozróżnieniem jest określenie stelaż do zabudowy suchej lub do zabudowy mokrej.

Stelaże do zabudowy lekkiej, czyli do ścian gipsowo-kartonowych stosowane są zwykle w już wcześniej wykończonej łazience. Z kolei ten drugi rodzaj stelaży, czyli montowanych bezpośrednio do ściany budynku, sprawdza się w przypadku ścian murowanych i wybiera się go najczęściej w dopiero budowanym pomieszczeniu. To najważniejsza różnica, o której należy pamiętać, wybierając stelaż podtynkowy do swojej łazienki.

Jak wygląda stelaż podtynkowy WC?

Najważniejszym elementem każdego stelaża podtynkowego, jest solidna, stalowa rama. To właśnie niej montowana jest miska sedesowa. Przymocowuje się ją do ściany śrubami, które wkręca się w odpowiednich miejscach na stelażu. Warto tu dodać, że zarówno śruby, jak i same ramy stelaży są bardzo wytrzymałe, mogą udźwignąć nawet do 400 kg.

Cały stelaż mocowany jest do ściany śrubami z kołkami, do podłoża jest przyczepiany także za pomocą solidnych śrub. Mocując ramę stelaża podtynkowego należy zwrócić szczególną uwagę na to, że posiada ona nóżki z możliwością regulacji wysokości co pozwala na wygodne regulowanie wysokości na jakiej zawiesi się miskę ustępową.

W skład stelaża podtynkowego zabudowy ciężkiej, jak i lekkiej, wchodzą standardowo elementy takie jak wszystkie niezbędne przyłącza do wody oraz spłuczka, często jest tam także izolacja przeciwroszeniowa, mata wyciszająca i przycisk spłukujący. Przycisk można łatwo wymienić dopasowując go do stylu najbardziej pasującego do wystroju łazienki.

Montaż stelaża podtynkowego do WC

Jeżeli zaplanowałeś w swojej łazience instalację wiszącej miski sedesowej, musisz pamiętać o tym, aby zamontować stelaż podtynkowy, na którym ją zamocujesz. Montaż stelaża WC nie jest szczególnie kłopotliwy, jednak w dużej mierze zależy od tego, z jaką ścianą mamy do czynienia. W przypadku zabudowy lekkiej, czyli montażu na ścianie wykończonej płytami kartonowo-gipsowymi może pojawić się konieczność obudowy stelaża. W ten sposób można otrzymać dodatkową półkę w łazience.

W sytuacji gdy zdecydujesz się na stelaż do zabudowy ciężkiej, będzie on zamocowany bezpośrednio do ściany łazienki i do podłogi. Stelaż instalacyjny mocuje się do ściany śrubami z kołkami rozporowymi, które utrzymają całą konstrukcję i pozwolą na bezpieczne zawieszenie na niej miski toaletowej. Równie ważne jest przymocowanie go do podłoża wkręcając solidne śruby w gotowe otwory znajdujące się na stopkach stelaża podtynkowego. Następnie stelaż instalacyjny obmurowuje się, aby zapewnić mu stabilność, a jednocześnie zasłonić wszystkie elementy połączeniowe.

Do końcowej zabudowy stelaża podtynkowego z zewnątrz można zastosować dowolne wykończenie, może to być ścianka kartonowo-gipsowa lub płytki ścienne. W ten sposób można stworzyć elegancką i funkcjonalną aranżację toalety. Tak można zamontować stelaż podtynkowy, na którym będzie zamocowane dowolne urządzenie sanitarne.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment