Jaki gwint w baterii umywalkowej?

Planując remont łazienki najlepiej zlecić podłączenie urządzeń sanitarnych instalatorowi, który ma odpowiednie doświadczenie. Jeśli jednak czujesz się na siłach, możesz spróbować wykonać montaż baterii samodzielnie. Jak się okazuje, nie trzeba do tego posiadać zbyt wielu, specjalistycznych narzędzi. Wystarczy jedynie nabyć podstawowe przyrządy hydrauliczne i instrukcję montażu baterii krok po kroku. Podpowiadamy, w jaki sposób zainstalować armaturę i jak wybrać odpowiedni gwint!

Zanim zamontujesz baterię

Wiele osób decyduje się na samodzielne podłączenie baterii umywalkowej. Chociaż nie jest to zbyt skomplikowane zadanie, to jednak warto dokładnie sprawdzić sposób instalacji krok po kroku. W ten sposób przygotujesz wszystkie niezbędne akcesoria i unikniesz błędów, które w przyszłości mogą utrudniać korzystanie z kranu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze baterii?

Obecnie na rynku znajduje się mnóstwo rodzajów baterii umywalkowych. Dzięki temu dużo łatwiej można dobrać odpowiednią propozycję do każdej łazienki. Poza walorami estetycznymi duże znaczenie ma rodzaj armatury. Wśród licznych propozycji znajdziesz baterie:

  • jednootworowe,
  • dwuotworowe,
  • stojące na ceramice,
  • wolnostojące na blacie,
  • podtynkowe montowane do ściany.

W przypadku umywalek największą popularnością zdecydowanie cieszą się modele jednootworowe, czyli przymocowane do jednej końcówki przyłączeniowej. Nieco rzadziej stosowanym rozwiązaniem jest zastosowanie baterii dwuotworowej. Sposób sterowania wody nie ma jednak większego wpływu na montaż baterii, gdyż oba rodzaje armatury instalowane są w ten sam sposób. Niezależnie od wybranej propozycji warto pamiętać, że w przypadku wymiany samego kranu trzeba dopasować go do wcześniejszego wariantu podłączenia.

Odpowiednie narzędzia to podstawa

Jeśli chcesz zamontować baterię, bardzo ważne jest posiadanie odpowiednich narzędzi. Jak się okazuje, zwykle wystarczające są podstawowe przyrządy hydrauliczne, takie jak:

  • klucz rurkowy,
  • obcęgi,
  • klucze nastawne,
  • wkrętaki.

Wyjątek stanowi montaż baterii ozdobnych z dokręcanymi chromowanymi elementami. Wtedy najlepiej używać klucza z nakładkami ochronnymi, aby nie uszkodzić powierzchni armatury. Do instalacji baterii zespolonej z korkiem odpływu przydatna może być piłka do metalu lub nożyce, przy pomocy których w razie potrzeby skrócisz pręt sterujący zamknięciem. W niektórych sytuacjach warto posiadać też pod ręką poziomicę, nożyce do rur czy kalibrator.

Jakie akcesoria montażowe są niezbędne?

Choć najważniejsza ze wszystkich akcesoriów do umywalki jest bateria, to jednak należy też pamiętać o innych częściach montażowych. Armaturę często można zakupić w zestawie z różnym wyposażeniem. Najczęściej dołączone są wszystkie niezbędne elementy podłączeniowe. W takiej sytuacji wystarczy jedynie dokupić odpowiedni syfon. Jeśli wyprowadzenia rur nie zawierają zaworów odcinających, konieczne będzie ich dobranie. Należy wtedy zwrócić szczególną uwagę na średnicę gwintów do podłączenia wężyków. Jeśli zadbasz o odpowiednie akcesoria, sam montaż baterii powinien pójść sprawnie.

Montaż baterii krok po kroku

Montaż baterii w dużej mierze zależy od wybranego rodzaju tych akcesoriów. W przypadku modeli jednootworowych przewody doprowadzające wodę zostają przymocowane do specjalnych gniazd w postawie. Warto pamiętać, aby nie wkręcać szpilek do korpusu na siłę, aby przypadkiem nie uszkodzić tego elementu.

  1. Przed przystąpieniem do przykręcania wężyków najlepiej posmarować powierzchnię oringów uszczelniających i gwint końcówki przy pomocy specjalistycznego smaru silikonowo-teflonowego przeznaczonego do armatury.
  2. Następnie można zamontować wężyki u podstawy, uwzględniając, aby średnica uszczelki w korpusie była odrobinę większa od otworu w przyborze sanitarnym.
  3. Kolejny etap w montażu baterii umywalkowej to wsunięcie wężyków do otworu montażowego w umywalce. Na wystające od spodu szpilki trzeba nałożyć gumową, a następnie metalową podkładkę i dokręcić nakrętki ściągające. Podczas instalacji duże znaczenie ma, aby ułożyć baterię nad otworem przed wprowadzeniem do niego wężyków podłączeniowych. Jeśli otwór jest zbyt duży, wystarczy użyć specjalnej podkładki maskującej.
  4. Ostatni etap to połączenie wężyków przy pomocy nakrętek z końcówkami zaworów kątowych doprowadzających do wody ciepłej i zimnej. I to w zasadzie tyle, montaż baterii zakończony!

Wybierz perlator dopasowany do Twoich potrzeb!

Do niewątpliwie ważnych kwestii przy montażu baterii ma wybór perlatora. Obecnie akcesoria te dostępne są w wielu wariantach, przeznaczonych do różnych rodzajów wylewek. W tym przypadku nie należy brać pod uwagę jedynie ceny, ale też jakość wykonania. W ten sposób można zapewnić długotrwałe i niezawodne użytkowanie tych elementów. Wszystko dlatego, że najtańsze modele perlatorów zwykle nadają się tylko do jednorazowego użytku, gdyż nie ma możliwości usunięcia z nich nagromadzonego kamienia. Z tego względu najlepiej postawić na propozycje sprawdzonych producentów.

Przy zakupie perlatora duże znaczenie ma rodzaj gwintu. Aktualnie największą popularnością cieszą się modele z gwintem zewnętrznym. Umożliwia on przymocowanie tego elementu do wnętrza baterii. Ciekawą alternatywą może być gwint zewnętrzny przymocowany do wylewki od zewnętrznej strony. Dodatkowo warto też uwzględnić materiał wykonania tych akcesoriów. Obecnie możesz wybrać spośród propozycji silikonowych, metalowych lub plastikowych. Każdy z wariantów ma swoje wady i zalety, dlatego najlepiej dopasować odpowiedni wariant do indywidualnych potrzeb.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment