Rodzaje drążków prysznicowych

W Twojej łazience brakuje miejsca? Nie chcesz umieszczać w niej wyłącznie kabiny prysznicowej, ale nie wyobrażasz sobie też życia bez szybkiego prysznica? A może chcesz wykorzystać wnękę prysznicową, ale bez montażu brodzika? Świetne rozwiązanie w takim wypadku to drążek prysznicowy. Czym jest drążek prysznicowy. Jakie są rodzaje drążków prysznicowych? Czym różnią się od siebie poszczególne modele? Czy zasłona prysznicowa będzie Ci niezbędna?

Drążki prysznicowe - co kryje się pod tym pojęciem?

Drążki prysznicowe stanowią nieodzowny element łazienki, w której prysznic bierze się w wannie. Jest to doskonałe rozwiązanie zarówno dla osób posiadających niewielką łazienkę, jak i dla tych, którzy nie chcą inwestować w drogą kabinę prysznicową. Drążek prysznicowy jest to tak naprawdę rurka montowana do ściany, na której można zawiesić zasłonki prysznicowe.

Drążki prysznicowe służą bowiem do zawieszenia zasłon prysznicowych. Te w trakcie brania prysznica chronią łazienkę przed zachlapaniem. Ponadto drążek prysznicowy i zasłona prysznicowa są zdecydowanie tańsze niż szklana kabina. Montaż drążka i zasłony prysznicowej jest również łatwiejszy niż montaż brodzika i kabiny.

Drążki łukowe, proste i kątowe, czyli o rodzajach drążków prysznicowych słów kilka

Na rynku, w sklepach ogólnobudowlanych, ale również (a może przede wszystkim) w ofercie internetowego sklepu Mexen znajdziesz różne rodzaje drążków prysznicowych. Dzieli się je między innymi ze względu na ich kształt. Dlatego wyróżniamy:

  • drążki proste - wykonane są z jednej prostej rury. Świetnie sprawdzają się w przypadku wanien i brodzików otwartych z jednej strony;

  • drążki łukowe - ich konstrukcja również wykonana jest z jednej rury. Ta jednak jest wygięta. Drążek łukowy idealnie pasuje więc do wanien asymetrycznych i brodzików półokrągłych;

  • drążki kątowe - takie drążki prysznicowe składają się z kilku rur, które montuje się za pomiędzy ścianami za pomocą kątowników. Drążki kątowe najczęściej stosuje się, kiedy prysznic lub wanna jest odsłonięta z trzech stron.

drążek prysznicowy

Drążek rozporowy czy mocowany na wkręty - różne sposoby montażu

Wiemy już, że drążki prysznicowe służące do wieszania zasłon prysznicowych różnią się od siebie ze względu na swój kształt. Jednak drążki prysznicowe można podzielić także ze względu na sposób mocowania do ściany. W takim wypadku drążki prysznicowe dzielimy na:

  • drążki rozporowe - idealne do małej łazienki, gdzie wanna lub prysznic odsłonięty jest z jednej strony. Mogą być także mocowane do wnęki prysznicowej. Drążek rozporowy jest bardzo lekki i posiada możliwość regulowania swojej długości. Żeby go zamontować, nie potrzebujemy żadnych narzędzi. Mocuje się go bowiem pomiędzy dwoma równoległymi ścianami. Jedną stronę drążka opieramy o ścianę, regulujemy jego długość, aby na koniec drugą część drążka oprzeć do przeciwległej ściany;

  • drążki prysznicowe mocowane na wkręty - sposób mocowania tych drążków prysznicowych wymaga ingerencji w sufit. Do montażu takie drążka potrzebne będą nam już profesjonalne narzędzia. Należy pamiętać, że jakość wykonania podwieszenia drążka jest bardzo istotna, gdyż ma on za zadanie utrzymać ciężar zasłony prysznicowej. To rozwiązanie świetnie sprawdza się w wysokiej łazience, gdzie drążek rozporowy wyglądałby mało estetycznie.

Jaki drążek prysznicowy wybrać?

Wybór zarówno drążka prysznicowego, jak i zasłony prysznicowej to indywidualna kwestia. To, który model będzie działać lepiej, zależy od wielu czynników. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie mające na celu osłonięcie kabiny w Twojej łazience, zastanów się nad sposobem mocowania drążka. Jeśli bowiem nie planujesz generalnego remontu łazienki, lepszym rozwiązaniem może okazać się zawieszenie zasłony na drążku rozporowym.

Jednak w przypadku, gdy planujesz remont łazienki, możesz wybrać inny sposób montażu drążka. Pamiętaj jednak, żeby dobrać odpowiednią długość zasłony. Odpowiedni rozmiar pozwoli na zminimalizowanie pozostawienia jakichkolwiek śladów i mokrych plam na podłodze łazienki.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment