Zakres regulacji w kabinie

Najlepsze są kabiny prysznicowe bezawaryjne, pozbawione wad, idealnie dopasowane do profili, przy których mają być przymocowane. W praktyce jednak różnie bywa, bo nie zawsze kabiny prysznicowe pasują do krzywizny ściany. Ponieważ za szczelnością montażu kabiny prysznicowej przemawia uzasadniony interes użytkownika, toteż każda kabina prysznicowa musi być wyposażona w odpowiedni zakres regulacji. Poniżej prezentujemy informacje, na czym polega, do czego służy i jaki jest zakres regulacji kabiny prysznicowej.

Do czego służy zakres regulacji kabiny prysznicowej?

Zakres regulacji, którym cechuje się kabina prysznicowa zaprojektowano w tym celu, aby umożliwić niwelowanie krzywizny ścian. Pozwala on na wyregulowanie kabiny prysznicowej w obszarze domykania drzwi, spasowania uszczelek, ustawienia względem ściany czy względem brodzika. Do prawidłowego montażu kabiny należy przyjąć wymiar montażowy przypadający w połowie regulacji kabiny prysznicowej. Daje to możliwość minimalnej niwelacji krzywizny, poczynając od 6 mm do 8 mm w zależności od marki kabiny i jej producenta. Na sposób regulacji kabiny prysznicowej wpływa obecność profili lub ich brak.

Regulacja kabiny prysznicowej - profilowej

Większość kabin prysznicowych wyposażona jest w nowoczesne, regulowane profile, które zapewniają możliwość dopasowania kabiny do każdej łazienki poprzez niwelowanie nierówności ściany. Standardowe profile pozwalają na około 1-centymetrową niwelację. Kiedy taka regulacja jest niewystarczająca, stosuje się profile poszerzające, które pozwalają nawet na 2 - 4 cm regulację. Szersze profile umożliwiają również powiększenie kabiny lub drzwi wnękowych. Jeżeli drzwiom wnękowym lub kabinie prysznicowej o standardowym wymiarze brakuje kilku centymetrów, aby wpasować się w istniejącą wnękę, można zastosować profile poszerzające, które powiększą wymiar nominalny kabiny prysznicowej. 

Regulacja przyścienna kabiny bezprofilowej

Jeżeli nasza kabina prysznicowa jest bezprofilowa - regulacja przyścienna ma bardzo duże znaczenie. Zdarza się, że ściany wyłożone płytkami są bardzo nierówne. Odchylenia przekraczają czasem 6 mm, a bywa, że sięgają 8 mm i więcej. Przy kabinach bezprofilowych z uchylnymi drzwiami nie ma możliwości zniwelowania krzywizny profilem kabiny, który zapewniałby prawidłowe otwieranie i zamykanie drzwi. Jedynie dzięki profilom przyściennym możliwy jest pożądany zakres regulacji, co w praktyce oznacza dopasowanie kabiny do każdej krzywizny ściany. Większość kabin posiada zakres regulacji po 25 mm na jedną ścianę, co praktycznie pozwala osiągnąć wymiary kabiny dostosowane do każdej krzywizny ściany.

Kiedy kabina prysznicowa sprawia problemy, czyli jak wyregulować drzwi i zawiasy?

Montaż kabiny prysznicowej wymaga poprawnego wyregulowania drzwi i zawiasów. Zdarza się, że po osadzeniu wszystkich elementów pojawiają się problemy z użytkowaniem kabiny. Najczęściej spotykanymi usterkami są: 

  • szczelina między zasuniętymi drzwiami kabiny, przez którą przecieka woda,

  • opór przy zamykaniu drzwi,

  • tarcie drzwi o brodzik,

  • utrata pionu lub poziomu drzwi,

Powyższe przesłanki świadczą o tym, że niezbędna jest regulacja kabiny prysznicowej. Być może wystarczy tylko wypoziomowanie drzwi na zawiasach, aby usunąć defekt. Jeżeli jednak taka regulacja nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, to prawdopodobnie przyczyną jest niezachowanie pionu ścianek bocznych kabiny. Należy wówczas zdemontować kabinę i dokonać ponownego, poprawnego montażu. Dobrze wyregulowane drzwi nie przeciekają, zachowują płynną pracę i gwarantują długotrwałą żywotność rolkom i uszczelkom.

Po czym poznać, że rolki wymagają regulacji?

Zdarza się, że przyczyną trudności w płynnym przesuwaniu się drzwi kabin są zaniedbane lub zepsute rolki. Oczywiście pierwszym krokiem jest sprawdzenie prawidłowej instalacji drzwi. Istnieje bowiem możliwość, że któryś profil się poluzował i stąd biorą się problemy. Jeśli okaże się, że montaż drzwi jest prawidłowy, i żaden profil nie jest poluzowany, przystępujemy do sprawdzania rolek. Możemy na nie nałożyć odrobinę smaru silikonowego, który ułatwi poślizg. Jeśli ten zabieg nie pomoże, nie mamy wyboru, kółka kabiny prysznicowej wymagają wymiany. Warto pamiętać, że wszystkie wymieniane elementy muszą pochodzić od producenta kabiny prysznicowej, w przeciwnym razie rolki mogą nie pasować.

Górne rolki ustawiamy w taki sposób, aby górna krawędź drzwi zachowała idealny poziom. Do ustawiania poziomu i regulacji drzwi kabiny należy koniecznie użyć poziomicy. Rolki dolne przy brodziku mogą mieć trochę więcej luzu. Warto zadbać o takie ich zamocowanie, aby drzwi się płynnie przesuwały, a jednocześni rolki nie wyskakiwały z prowadnicy. Przy dokręcaniu rolek należy sprawdzać, czy zachowany jest pion i poziom drzwi oraz zachować szczególna ostrożność, ponieważ szkło kabin prysznicowych jest nieodporne na duży nacisk.

Czy zawsze regulacja kabiny prysznicowej jest konieczna?

Otóż nie zawsze! Bardzo często przyczyną problemów związanych z użytkowaniem kabiny prysznicowej jest twarda woda. Kamień zalegający w prowadnicach skutecznie utrudnia przesuwanie drzwi i pracę rolek. Wystarczy odrobina środków odkamieniających i wszystkie elementy będą działały bez zarzutu. Warto jednak pamiętać, żeby środki chemiczne bywają żrące i mogą spowodować uszkodzenie brodzika.

Z kolei za przeciekanie wody może być odpowiedzialne podwinięcie uszczelki między ścianką boczną a drzwiami brodzika, albo jej uszkodzenie. W pierwszym przypadku wystarczy odgiąć podwiniętą uszczelkę, a w drugim wymienić na nową. Stosując się do tych zaleceń będziemy mieli pewność, że nasza kabina jest odpowiednio wyregulowana.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment