Czym czyścić czarny zlew? Garść praktycznych porad

Czarny zlewozmywak to bez wątpienia bardzo oryginalny pomysł. Może stać się prawdziwą ozdobą kuchni, zwłaszcza jeżeli będzie pasował do pozostałych elementów jej wyposażenia. Najlepiej czarne zlewozmywaki granitowe prezentują się w pomieszczeniach utrzymanych w stylu minimalistycznym. Świetnie pasują do kuchni urządzonych w stylu industrialnym, w których brak zbędnych detali.

Każdy zlew, bez względu na kolor, wymaga sporadycznej pielęgnacji. Czym czyścić czarny zlew, aby pozbyć się widocznych zacieków i przebarwień? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Zadbaj o powierzchnię zlewu, jeśli postawiłeś na czarny zlewozmywak!

Czarny zlew granitowy bez wątpienia przyciąga wzrok. Aby zachował swój wygląd przez lata, należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. Wszelkie smugi pozostawione po zmywaniu, osad z mydła czy z kamienia będą widoczne. Jeśli nie usuniesz ich od razu, problem będzie się nawarstwiał. Przez ten drobny pozornie detal nawet nowy zlewozmywak będzie prezentował się po prostu brzydko i nieestetycznie.

Na mexen.pl znajdziesz zlewozmywaki granitowe w wielu kolorach do wyboru. Sięgnij po rozwiązanie, które sprawdzi się w Twojej kuchni.

Jak należycie zadbać o powierzchnię czarnego zlewu granitowego?

Granit jest materiałem bardzo odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Do zlewu wykonanego z tego materiału bez obaw można wstawić nawet ciężkie garnki. Nie zaszkodzą mu również ostre sztućce czy inne akcesoria kuchenne. Jednakże kawałki jedzenia i wszelkie nieczystości znajdujące się na nożach, widelcach czy łyżkach pozostawią ślady na ścianach komory. Nieczyszczona, z czasem zacznie się przebarwiać.

Czarny zlew ma do siebie to, że wszelkie ślady po pokarmach należy usuwać na bieżąco, co zajmuje dosłownie chwilę. Wystarczy przetrzeć wnętrze zlewu miękką gąbką zwilżoną wodą z dodatkiem płynu do naczyń.

Dodatkowo warto osuszyć powierzchnię zlewu. Tu świetnie sprawdzi się ręcznik papierowy. Dzięki niemu zachowasz czystość i unikniesz śladów, które może pozostawić na ściankach woda. Jeżeli nie zrobisz tego od razu, czyszczenie czarnego zlewu może wymagać nieco więcej wysiłku.

Tego nie wlewaj do granitowego zlewozmywaka!

Wydawać się może, że czarny zlewozmywak trudno jest zabrudzić, jednak okazuje się, że istnieje sporo produktów spożywczych, które nawet na czarnej powierzchni mogą pozostawić nieestetyczne plamy. Oczywiście nie będą one tak widoczne, jak w przypadku zlewu białego czy beżowego, ale mogą wyraźnie się odznaczać na powierzchni zlewu. Do produktów o bardzo silnych właściwościach barwiących należą:

  • sok z buraków, jagód, czarnej porzeczki, czerwonej kapusty czy z granatów,
  • czerwone wino,
  • kawa i herbata – zwłaszcza czarna i czerwona,
  • kurkuma, mieszanka curry, papryka w proszku.

Pamiętaj, aby po myciu naczyń, na których znajdowały się wymienione produkty, zadbać także powierzchnię zlewu. W innym przypadku czeka Cię szorowanie.

Czym wyczyścić czarny zlew granitowy?

Z pewnością zastanawiasz się, czym czyścić czarny zlew, aby przy okazji nie uszkodzić jego powierzchni. Wszelkie zarysowania będą dużo bardziej widoczne na czarnej powierzchni, niż w zlewie w każdym innym kolorze, a tego przecież nie chcesz!

Po zakończeniu zmywania umyj zlew miękką stroną gąbki nasączoną odrobiną płynu do naczyń - po wszystkim wytrzyj powierzchnię do sucha. Dobrą praktyką jest także pokrycie wnętrza zlewozmywaka specjalnym preparatem, który zapobiega nadmiernemu osadzaniu się zanieczyszczeń i przebarwieniom.

Tanio i ekologicznie

Jeżeli należysz do zwolenników ekologicznych rozwiązań, wyczyść czarny zlewozmywak granitowy za pomocą domowych metod, które przy okazji są niezwykle proste. W tym celu upewnij się, że w kuchennych szafkach znajdziesz następujące produkty:

  • ocet,
  • soda oczyszczona,
  • kwasek cytrynowy.

Wystarczy wybrać jeden z tych produktów, a cały proces czyszczenia zlewu granitowego zajmie Ci zaledwie kilka chwil.

  1. Czyszczenie zlewu przy pomocy octu: zmieszaj w równych proporcjach ocet spirytusowy i wodę (np. pół szklanki octu i pół szklanki wody), a następnie roztworem umyj dokładnie całą komorę zlewu. Pozostaw zlew na mniej więcej kwadrans, a potem spłucz dokładnie jego powierzchnię.
  2. Czyszczenie zlewu sodą oczyszczoną: dodaj do sody niewielką ilość wody, tak aby powstała gęsta pasta. Nadaje się ona świetnie do szorowania zlewu. Pamiętaj jednak, że musisz ją bardzo dokładnie spłukać, ponieważ zastygające resztki sodowej papki mogą zostawić białe smugi.
  3. Czyszczenie za pomocą kwasku cytrynowego: rozpuść kwasek cytrynowy w wodzie i takim roztworem umyj dokładnie wnętrze zlewu, a następnie opłucz go wodą. Takie rozwiązanie polecane jest szczególnie osobom, które nie lubią zapachu octu, kwasek cytrynowy jest równie skutecznym sposobem czyszczenia.

Skuteczna metoda na uporczywe zabrudzenia

Jeśli na ściankach lub dnie zlewu granitowego pojawią się uporczywe zabrudzenia, możesz skorzystać ze skutecznego domowego preparatu będącego mieszanką sody i octu. Oba produkty działają na siebie antagonistycznie, co wywołuje dość burzliwą reakcję chemiczną.

Posyp zabrudzone miejsce sodą, a następnie polej je octem – połączenie kwasu z zasadą sprawi, że pojawi się gęsta piana. Gwałtownie pieniący się środek sprawi, że wszystkie zanieczyszczenia zaczną się odrywać od powierzchni zlewu. Aby je ostatecznie usunąć, wystarczy miękka gąbka i ciepła woda. Spłucz dokładnie pozostałości po czyszczeniu i osusz zlew.

Jak często czyścić powierzchnię zlewu granitowego?

Zew, bez względu na to z czego został wykonany, warto myć codziennie, pod koniec każdego dnia.

Niemniej zlew granitowy charakteryzuje się porowatą powierzchnią, przez co wszystkie zwykłe zabrudzenia, takie jak na przykład resztki jedzenia czy piana po zmywaniu nie spływają w całości do syfonu zlewozmywaka. Mogą osadzać się na ściankach czy dnie, tworząc z czasem nieestetyczny osad. Aby temu zapobiec, należy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu komory.

W przypadku codziennych zabrudzeń wystarczy przemyć zlew miękką ściereczką, ewentualnie szczotką z miękkim włosiem, która pomoże dokładniej usunąć przytwierdzone do zlewozmywaka resztki. Czyszczenie tego rodzaju powierzchni wymaga regularności, w innym przypadku czarny zlew granitowy szybko przestanie wyglądać elegancko i stylowo.

Na co uważać czyszcząc zlewozmywak granitowy?

Zlew granitowy jest bardzo trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, co jednak nie oznacza, że nie musisz zwracać uwagi na to, czym czyścisz powierzchnię zlewu. Regularne używanie niewłaściwych środków i/lub akcesoriów może uszkodzić powierzchnię zlewu, nawet tego wykonanego z twardego granitu.

Najbezpieczniej jest czyścić zlew miękką gąbką i wodą z dodatkiem płynu - tego samego, którego używasz do mycia naczyń. Jeżeli chcesz, aby Twój czarny zlew przez długi czas wyglądał jak nowy, nie używaj do jego mycia żadnego z wymienionych niżej produktów:

  • mleczka czyszczące z drobinkami ściernymi lub proszki o właściwościach ściernych. Przy częstym stosowaniu takich środków można doprowadzić do zarysowania powierzchni zlewu;
  • roztwory na bazie amoniaku lub sody kaustycznej;
  • preparaty przeznaczone do czyszczenia toalet, a więc wszelkie płyny żrące, wybielające i zawierające chlor;
  • druciaki i metalowe szczotki.

Granit jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, jednak w przypadku regularnego i silnego szorowania nawet tak twardy materiał może ulec zarysowaniu.

Co jeszcze możesz zrobić, aby Twój czarny zlewozmywak prezentował się pięknie?

Oprócz mycia czarnego zlewozmywaka granitowego możesz pokusić się o dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne, które pomogą utrzymać komorę w idealnym stanie. Zastosuj bardzo prosty trik! Co kilka dni przecieraj wnętrze zlewu olejem spożywczym stosowanym na co dzień do przygotowywania posiłków. Ten “impregnat” sprawi, że zlew stanie się odporniejszy na zabrudzenia, a powierzchnia będzie pięknie błyszczeć.

Innym, mniej popularnym rozwiązaniem stosowanym przez panie i panów domu jest czyszczenie czarnego zlewu za pomocą parownicy. W ten sposób można usunąć nawet uporczywe zabrudzenia. Dodatkowo wysokie temperatury przyczynią się do usunięcia ewentualnych drobnoustrojów chorobotwórczych. Dzięki temu powierzchnia kuchennego zlewozmywaka stanie się naprawdę higienicznie czysta.

Czym czyścić czarny zlew w kuchni – podsumowanie

Czarny zlewozmywak wykonany z granitu to doskonały pomysł na wykończenie kuchni, pod warunkiem że zadbasz o to, aby zawsze prezentował się świetnie. W niniejszym artykule zaprezentowaliśmy szereg sposobów na to, jak właściwie zadbać o czarny zlew. W ramach podsumowania przypomnijmy:

  • jeżeli w Twoim domu masz twardą wodę, to prawdopodobieństwo pojawienia się wapiennego osadu na ściankach czarnego zlewu jest właściwie nieuniknione. Na szczęście osad z wody nie wnika w strukturę zlewu, dlatego można sobie z nim z łatwością poradzić, używając zwykłego octu, który szybko rozpuszcza i usuwa osady. Jeżeli nie tolerujesz zapachu octu, możesz zastąpić go kwaskiem cytrynowym;
  • codzienna pielęgnacja czarnych zlewozmywaków może ograniczać się do oczyszczania ich za pomocą używanych na co dzień środków czystości. Wystarczy płyn do mycia naczyń, którym umyjesz cały zlewozmywak;
  • po zmywaniu wytrzyj zlew do sucha papierowym ręcznikiem;
  • pamiętaj, żeby nie zostawiać w zlewie produktów o silnie barwiących właściwościach, dotyczy to zwłaszcza soków z owoców i warzyw;
  • raz w tygodniu wykorzystaj domowe sposoby na impregnację zlewu za pomocą oleju kuchennego;
  • zrezygnuj z używania twardych druciaków i preparatów zawierających drobinki ścierne, które regularnie stosowane mogłyby uszkodzić powierzchnię zlewu, pozostawiając na niej ślady.

Jak widzisz, czyszczenie zlewu granitowego nie wymaga szczególnego wysiłku. Nie musisz kupować specjalnych preparatów czy akcesoriów do czyszczenia. Odpowiednia, a przede wszystkim regularna pielęgnacja komory sprawi, że przez długi czas będzie on prawdziwą ozdobą Twojej kuchni.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment