Czyszczenie ekspresu - jak prawidłowo odkamienić ekspres do kawy?

Miłośnicy małej czarnej, zwolennicy cappuccino z pianką, koneserzy latte na sojowym. Wszyscy świetnie wiemy, że dobra woda i doskonałe ziarna nie gwarantują sukcesu. Równie ważny jest sposób zaparzania kawy. Współcześnie coraz większą popularnością cieszą się ekspresy automatyczne, które pozwalają za jednym przyciśnięciem wybrać ulubiony rodzaj kawy i już po chwili cieszyć się jej aromatem. Przepyszna kawa, smakująca jak z najlepszej kawiarni będzie Ci towarzyszyła każdego dnia, jednak musisz zadbać o czystość swojego ekspresu.

Dlaczego odkamienianie ekspresu jest tak ważne?

Nieregularne czyszczenie ekspresu może doprowadzić do tego, że osadzający się na ściankach tłuszcz z kawy i mleka, oraz osad z kamienia w wyraźny sposób zmienią smak kawy. Jeżeli więc nagle okaże się, że Twoja ulubiona kawa przestała smakować, jak trzeba – czeka Cię czyszczenie ekspresu. Twarda woda używana w ekspresie z czasem może odkładać się zarówno na ściankach ekspresu, jak i na jego grzałce, a także na przewodach doprowadzających wodę. W ten sposób osłabi moc działania grzałki, a w najgorszym wypadku doprowadzi do jej przepalenia. O pogorszeniu smaku kawy nawet nie wspominając.

Aby zapewnić sobie prawidłowe funkcjonowanie ekspresu ciśnieniowego, należy regularnie go odkamieniać. Najnowsze modele ekspresów automatycznych mają funkcję wyczuwania zanieczyszczeń, w związku z tym nie musisz zaprzątać sobie głowy pamiętaniem o odkamienianiu, odpowiednia informacja pojawi się na wyświetlaczu ekspresu. W przypadku ekspresów nieposiadających tej przydatnej funkcji należy zwracać uwagę czy na przykład maszyna nie zaczęła pracować głośniej lub mniej wydajniej niż zwykle.

Sposoby odkamieniania ekspresu do kawy

Jeżeli chcesz odkamienić ekspres do kawy, masz do wyboru kilka rozwiązań, wszystkie niemal tak samo skuteczne. W zależności od zaleceń producenta, zawartych w instrukcji obsługi, możesz sięgnąć po gotowe preparaty do czyszczenia ekspresu ciśnieniowego – w formie płynu, proszku lub tabletek, lub możesz zdecydować się na domowe sposoby opierające się na produktach, które prawdopodobnie masz w domu. Jeśli chcesz zastosować domowe metody odkamieniania, sięgnij po kwasek cytrynowy lub sok z cytryny.

Odkamienianie ekspresu do kawy jest stosunkowo proste, w ekspresach automatycznych często jest to specjalny program do konserwacji ekspresów dostosowany do konkretnych modeli. Wystarczy, że wlejesz wodę i wsypiesz proszek czyszczący, potem włącz ekspres i gotowe. Maszyna sama włącza specjalny program mycia, wypłukuje w ten sposób resztki kawy i usuwa osad z kamienia. Tu warto przypomnieć o wymianie wkładu filtrującego wodę, miękka woda pozwala na rzadsze odkamienianie ekspresu.

W przypadku gdy chcesz odkamienić ekspres przelewowy albo ekspres kolbowy, czyszczenie polega na wsypaniu łyżeczki sypkiego kwasku cytrynowego do pojemnika na wodę, po dolaniu wody po prostu należy uruchomić ekspres. Jeżeli nie masz kwasku, możesz sięgnąć po ocet, należy rozrobić go z wodą 1:2 i pozostawić co najmniej na kwadrans. Po tym czasie musisz bardzo dokładnie wypłukać wnętrze ekspresu do kawy.

Jak często czyścić ekspres ciśnieniowy?

Jeśli chcesz zawsze cieszyć się pełnym smakiem i aromatem ulubionej kawy, nie możesz zaniedbywać regularnego czyszczenia sprzętu. Dotyczy to zarówno odkamieniania, jak i czyszczenia systemu mlecznego. W tym celu wszystkie elementy odłączane od urządzenia należy myć pod bieżącą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu, to co można umyć oddzielnie, zależy od rodzaju ekspresu do kawy. Pozostałe etapy czyszczenia ekspresu przebiegają tak, jak omówiliśmy to powyżej.

To jak często musisz przeprowadzać dokładne czyszczenie ekspresu do kawy, zależy głównie od tego, jak dużo kawy pijesz dziennie. Im więcej, tym częściej, w innym przypadku zabrudzone urządzenie pobiera więcej energii elektrycznej, a co za tym idzie, spada ekonomiczność urządzenia. Nie można zapominać o systemie do spieniania mleka, zatkana mlekiem dysza przestaje spełniać swoją funkcję, a poza tym resztki starego mleka mogą w wyraźny sposób zepsuć smak i aromat kawy parzonej z najlepszych nawet ziaren.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment