Domowe misktury czyszące które możesz wykonać sam

Utrzymanie czystości w domu to bardzo ważny temat, który niejednemu z nas spędza sen z powiek. Wiadomo, że kurz i brud są niezdrowe dla naszych organizmów, ale środki chemiczne dostępne w sklepach często robią więcej złego niż dobrego. Substancje żrące zawarte w [preparatach czyszczących często podrażniają naszą skórę podczas sprzątania, a wdychane opary powodują alergię i złe samopoczucie. Dostępne na rynku ekologiczne preparaty do czyszczenia są łagodne i nie wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Jednak ich cena często odstrasza. W tej sytuacji najlepszych rozwiązaniem wydaje się być przygotowanie środków czystości własnoręcznie, ze składników, które bardzo często posiadamy w domu.

Sprawdzone przepisy na domowe środki czyszczące

Przed rozpoczęciem przygotowywania naszych własnych środków czyszczących warto sprawdzić w domu, jakie półprodukty posiadamy już wśród naszych zapasów. Resztę nabędziemy w najbliższym supermarkecie. Co zatem nam się przyda do stworzenia autorskich preparatów sprzątających? Ocet spirytusowy, soda oczyszczona, woda utleniona, sól, gliceryna, cytryna, mydło naturalne, płyn do mycia naczyń, kawa, alkohol oraz olejki zapachowe.

W pierwszej kolejności zajmiemy się przygotowaniem kilku uniwersalnych środków czyszczących, które można stosować we wszystkich pomieszczenia w domu.

Delikatne domowe płyny czyszczące

Świetnie sprawdzą się przy usuwaniu kurzu z półek czy regularnym przecieraniu blatów czy też przemywania płytek ściennych i podłogowych. Idealnie pasują do czyszczenia kuchni, a w szczególności lodówki, gdyż są ekologiczne i zupełnie nietoksyczne. Takie, jak powinny być środki używane miejscach, w których przygotowuje się posiłki.

  • woda z sodą: ½ litra letniej wody, 3 łyżki sody

  • woda z solą: garść soli, 4 l letniej wody

  • woda z cytryną: ½ litra letniej wody, sok z 3 cytryn

  • woda z octem: 3 szklanki letniej wody, 1 szklanka oct

Kuchnia

Miejsce, w którym spędzamy dużo czasu, produkujemy ogrom odpadków, a także bałaganu. Środki czystości dobrane do tego pomieszczenia muszą być przyjazne dla naszego zdrowia.

Tabletki do zmywarki

1 szklanka sody kalcynowej, 1/2 szklanki soli, 1/2 szklanki wody, 1/4 szklanki kwasku cytrynowego, kilka kropel olejku zapachowego według upodobań. Zmieszaną masę porcjujemy, umieszczając ją w silikonowym opakowaniu na lód na minimum 2 godziny. Z przepisu otrzymamy aż 15 sztuk ekologicznych, a także ekonomicznych tabletek.

Płyn do mycia naczyń

Sok z trzech cytryn, 1.5 szklanki wody, 1 szklanka soli drobnoziarnistej, 1 szklanka białego octu gotujemy w garnku 10 minut, aż płyn zgęstnieje. Przelewamy do dedykowanego naczynia.

Zatkany odpływ

1 szklankę sody oczyszczonej umieszczamy w odpływie i wlewamy 1 szklankę octu. Po około 30 minutach przelewamy wrzącą wodą.

Czyszczenie mikrofali

Miskę wypełnioną wodą i świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny podgrzewamy przez 5 minut lub do momentu wrzenia. Czekamy parę minut i wycieramy dokładnie wewnętrzne ścianki.

Czyszczenie piekarnika

Postępujemy bardzo podobnie jak w przypadku czyszczenia tłustych i zaschniętych plam w mikrofali. Blachę napełniamy wodą i sokiem z cytryny. 30 minut podgrzewamy w temperaturze około 120°C. Następnie dokładnie czyścimy wszelkie zakamarki.

Mocno zakamienione krany i baterie

Połówką cytryny pocieramy całą armaturę, zostawiamy na noc. Rano spłukujemy.

Przypalone plamy

2/3 łyżeczki zmielonej kawy lub fusów połączone z ciepłą wodą tworzy świetną pastę do efektywnego, a zarazem delikatnego szorowania.

Domowy płyn antybakteryjny do odkażania powierzchni

1/2 szklanki octu spirytusowego, 1/2 szklanki przegotowanej wody, 10 kropli cytrynowego olejku eterycznego. Wymieszać i umieścić w butelce zaopatrzonej w spryskiwacz

Płyn czyszczący do mycia okien

Słoik pełen skórek z cytryn zalewamy octem. Czekamy minimum dwa tygodnie, odcedzamy i mieszamy pół na pół z wodą.

Łazienka

Tutaj królują wirusy i bakterie, z którymi kontakt ma cała skóra naszego organizmu. Bardzo ważne jest, aby to pomieszczenie było sterylnie czyste, tak więc środki czystości powinny mieć zdecydowanie silniejsze działanie, aniżeli te przeznaczone do kuchni.

Silny spray do czyszczenia

1 łyżeczka mydła w płynie, 1 łyżeczka boraksu, 3 krople olejku z drzewa herbacianego, 2 łyżki stołowe białego octu, 2 szklanki gorącej wody, ¼ łyżeczki ekstraktu lawendowego. Dobrze wymieszane składniki przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i użytkujemy podczas sprzątania armatury sanitarnej.

Środek do sedesu

Do muszli klozetowej wsypujemy ¼ szklanki sody oczyszczonej, skrapiamy octem. Po pół godziny spłukujemy.

Mleczko do czyszczenia

½ szklanki sody oczyszczonej, 2-3 łyżki mydła w płynie.

Pokoje

Do wspomnianych wcześniej mikstur czyszczących kurz i szyby, należy jeszcze dołożyć preparaty myjące podłogi. Dzięki użyciu olejków eterycznych możemy tworzyć kompozycje zapachowe idealnie dopasowane do naszego gustu.

Płyn do mycia podłóg

1,5 szklanki octu, 20 kropli olejku zapachowego, 2 l letniej wody

Plamy na dywanie

Sodą oczyszczoną zasypujemy plamę na dywanie na około 10 minut. Następnie ściągamy pozostałości odkurzaczem.

Wszystkie z wymienionych środków gospodarstwa domowego możemy wyprodukować w zaciszu własnego domu. Z łagodnych i ekologicznych półproduktów, które swoją skutecznością niczym nie odstają od marketowych środków czyszczących. Dodatkowo każdy z nim możemy spersonalizować i stworzyć w swoim ulubionym zapachu, tak aby samo sprzątanie stało się zdecydowanie bardziej przyjemne.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment