Jak odnowić zlew granitowy?

Zastanawiasz się, co zrobić, aby Twój zlew granitowy wyglądał jak nowy? Wielu użytkowników zapomina, że granit - mimo swojej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne - może z czasem stracić pierwotny blask. Jeżeli chcesz, aby zlew przez długi czas zachował walory wizualne, zadbaj o jego regularną pielęgnację. I to nie raz w tygodniu - czyść go codziennie!

Jak wyczyścić zlew granitowy?

Czyszczenie mocno zabrudzonego zlewu granitowego nie wymaga użycia chemicznych środków. Wiele osób rezygnuje ze specjalistycznych preparatów na rzecz domowych sposobów - pasty z sody oczyszczonej i roztworu octu. Pomimo że granitowy zlewozmywak nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne, stosowanie preparatów zawierających ostre ścierne składniki może skutkować powstawaniem rys. Unikaj wszelkiego rodzaju środków o gruboziarnistej konsystencji i absolutnie zrezygnuj z używania wybielaczy oraz substancji żrących. Stawiaj wyłącznie na delikatne preparaty - w formie pasty, cieczy lub płynu z dodatkiem drobnych ziarenek czyszczących.

Granit jak nowy - czyszczenie zlewu granitowego przy pomocy octu

Jeżeli powierzchnia zlewu granitowego wydaje się matowa i tworzą się na niej osady z wapnia, użyj roztworu octu i wody w proporcji 1 do 1. Po kilku minutach spłucz mieszankę ciepłą wodą i wysusz zlew papierowym ręcznikiem. Aby uzyskać elegancki połysk, możesz natłuścić powierzchnię zwykłym olejem jadalnym. Pamiętaj, aby aplikować mieszankę za pomocą delikatnej ściereczki bądź gąbki. Jeżeli przebarwienie jest szczególnie uciążliwe, zastosuj mieszankę z dwóch łyżek sody oczyszczonej i odrobiny wody. Powstała pasta ma bardzo przyjemną konsystencję, dlatego nie ma obawy, że porysujesz zlew. Nakładaj ją podobnie jak mieszankę octową - szmatką lub gąbeczką do mycia naczyń.

Utrzymanie czystości zlewozmywaka - uporczywe zabrudzenia

Największym wrogiem granitu są silnie barwiące substancje, takie jak kawa, herbata czy wino. Wylewając resztki napojów i soków do zlewu, zadbaj o dokładne wyczyszczenie powierzchni - najlepiej płynem do mycia naczyń zaaplikowanym na gąbkę. Regularne czyszczenie wyeliminuje ryzyko wniknięcia barwników w strukturę kompozytu i trwałego zafarbowania zlewozmywaka. Jeżeli na Twoim zlewie pojawiły się już plamy i osady, wstrzymaj się z zakupem specjalistycznych środków. Zanim zastosujesz chemiczne metody odnawiania zlewu, wypełnił go wodą z octem i pozostaw na całą noc. Dopiero kiedy domowe metody nie przyniosą rezultatów, możesz sięgnąć po preparaty dedykowane do granitowych zlewów.

Impregnacja zlewu granitowego olejem - jak należy to robić?

Impregnowanie granitowego zlewozmywaka jest szczególnie istotne dla zachowania jego walorów wizualnych. Niestety, każdy element wyposażenia wnętrza z czasem się zużywa. Zlewy kuchenne są poddawane szczególnie intensywnej eksploatacji, dlatego tak ważne jest uodpornienie powierzchni na uszkodzenia mechaniczne i wchłanianie substancji barwiących. Zabiegi impregnacyjne można wykonać z użyciem zwykłego oleju - przed jego nałożeniem dokładnie wyczyść i osusz zlew.

Kluczem do uzyskania satysfakcjonującego efektu w przypadku zlewu granitowego jest równomierna aplikacja produktu ściereczką czy gąbeczką. Nałożony cienką warstwą olej nie tylko ograniczy powstawanie zacieków, ale pięknie nabłyszczy zlewozmywak. Zamiennikiem naturalnego impregnatu może być impregnat chemiczny zalecany w przypadku pojawienia się rys. Po dokładnym wyczyszczeniu wystarczy spryskać zlew i pozostawić komory do wyschnięcia. Po kilku godzinach wystarczy zebrać warstwę preparatu za pomocą ściereczki, a następnie przemyć zlewozmywak ciepłą wodą.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment