Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z zlewu?

Kuchnia kojarzy się z pięknymi zapachami, świeżo parzonej kawy, wyjętego z piekarnika domowego ciasta czy niedzielnego obiadu. Czasami jednak niestety w kuchni pojawia się nieprzyjemny zapach ze zlewu. Dlaczego? Skąd ten przykry zapach? Powodów może być kilka, większość na szczęście uda się usunąć samodzielnie wykorzystując proste domowe sposoby. W pierwszym rzędzie należy oczywiście zadbać o odpowiednią drożność rur i czystość zlewu.

Skąd bierze się brzydki zapach ze zlewu?

Najprostszą odpowiedzią na pytanie o brzydki zapach ze zlewu, jest po prostu zatkany odpływ. Znajdujące się w nim resztki jedzenia psują się, a fermentując wydzielają właśnie ten nieprzyjemny zapach. Z takim problemem bez trudu można poradzić sobie samodzielnie, ot należy oczyścić syfon. Nieco więcej zachodu będzie wymagała sytuacja, gdy dojdzie do zatkania dalszych odcinków rury kanalizacyjnej, tu nie wystarczy samo oczyszczenie odpływu zlewu, czasem trzeba będzie wezwać fachowca.

Może się zdarzyć także, że powodem nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z odpływu zlewu jest spowodowany brakiem wody w kanalizacji. Jeżeli jest to wynik tego, że przed dłuższym wyjazdem zdecydujemy się na odcięcie dopływu wody do domu, wystarczy ponownie ją uruchomić i solidnie przepłukać odpływ. Jeżeli brak wody jest skutkiem większej awarii, musisz niestety poczekać, aż służby wodociągowe rozwiążą problem. Nieprzyjemny zapach może też pojawiać się zimą, kiedy powietrze z rur "odbija się" i wraca przez odpływ do mieszkania, z tym nie da się niczego zrobić, ale na szczęście zdarza się to bardzo rzadko. Najłatwiej w tej sytuacji po prostu zatkać odpływ korkiem.

Nieprzyjemny zapach, jak mu zapobiec?

Codzienne zmywanie, przygotowywanie jedzenia, a nawet mycie rąk powoduje, że do odpływu zlewu dostaje się nie tylko woda, ale także detergenty, resztki jedzenia i po prostu brud. Jeżeli nie zadbasz o odpowiednio częste czyszczenie zlewu, może zdarzyć się, że zaczną wydobywać się z niego nieprzyjemne zapachy. Odkładający się na ściankach syfonu osad nie tylko staje się pożywką dla bakterii gnilnych, ale także stopniowo zmniejsza światło odpływu, powodując jego zatkanie.

Dlatego chcąc ustrzec się brzydkiego zapachu, należy w pierwszym rzędzie zadbać o to, aby do zlewu nie trafiały duże resztki pokarmowe. Innymi słowy, postaraj się maksymalnie oczyścić talerz lub garnek z pozostałości po posiłku, zanim wstawisz go do komory zlewozmywaka. Drugą, równie ważą rzeczą, jest wyposażenie zlewu w sitko włożone do otworu zlewozmywaka. Jego zadaniem jest wychwytywanie większych kawałków jedzenia wpadających do wnętrza zlewu.

brzydki zapach z syfonu

Niestety, brzydki zapach ze zlewu już się pojawił

Mimo tego, że dbasz o czystość zlewozmywaka i pilnujesz, aby do odpływu zlewu nie dostawało się nic, co mogłoby go zatkać, pojawił się brzydki zapach. Co teraz? Nie musisz od razu dzwonić po hydraulika, na początek spróbuj rozwiązać problem samodzielnie. Najpierw oczyść sitko, często jego osłonka zatrzymuje resztki jedzenia, utrudniając sprawne opróżnienie zlewu z wody. Inna metoda sprawdzona w wielu przypadkach to odkręcić syfon i usunąć zebrane w kolanku zanieczyszczenia. Można też spróbować mechanicznie przetkać odpływ przy pomocy specjalnego gumowego przetykacza.

Jeżeli to nie pomoże, warto sięgnąć po sprawdzone domowe metody z sodą oczyszczoną i octem spirytusowym w roli głównej. Soda oczyszczona znana jest ze swoich właściwości czyszczących oraz bakteriobójczych i bakteriostatycznych. Trzeba wsypać sodę oczyszczoną do otworu zlewu, mniej więcej pół szklanki sody, i wlać do niej szklankę octu. Burzliwa reakcja chemiczna, która zajdzie po wymieszaniu obu składników pozwoli odetkać odpływ i jednocześnie usunie brzydki zapach.

Co, jeśli nie soda oczyszczona?

Jeżeli nie masz pod ręką sody oczyszczonej, możesz sięgnąć po sam ocet. Po prostu do odpływu wlej szklankę octu i pozostaw na jakiś czas. Następnie przepłucz zlew dwiema szklankami wrzątku, to powinno usunąć nieprzyjemny zapach i odetkać odpływ. Mimo oczywistych korzyści płynących z wykorzystania octu do pozbycia się zatoru w zlewie wiele osób narzeka na nieprzyjemną woń samego octu. W tej sytuacji można sięgnąć po sok wyciśnięty z cytryn. Wykorzystanie soku jest nie tylko skuteczne jako metoda udrażniania rur, ale także nadaje kuchni świeży zapach.

Jeżeli dbasz o czystość zlewu i regularnie oczyszczasz syfon oraz pilnujesz, aby kawałki jedzenia nie dostawały się do odpływu, to nie musisz obwiać się przykrego zapachu ze zlewu. W razie czego usuniesz go błyskawicznie samą gorącą wodą, wystarczy wlać do środka trochę czystej wody i przykry zapach zniknie. Identyczne postępowanie możesz zastosować w przypadku odpływu prysznica. Tam brzydki zapach jest równie uciążliwy, jak w kuchni. Na szczęście możesz sobie poradzić z nim za pomocą domowych metod. Najpierw oczyść sitko, następnie odkręć syfon i pozbądź się ewentualnych zanieczyszczeń. Czysty element dokładnie przykręć i wlej gorącą wodę, w większości przypadków nieprzyjemnego zapachu sama woda wystarczy. Jeżeli chcesz, możesz dodać do niej odrobinę wybielacza, który dodatkowo zdezynfekuje całość odpływu prysznica.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment