Jak usunąć bulgotanie w zlewie?

Każdy z nas chyba słyszał przynajmniej raz w życiu charakterystyczne bulgotanie w zlewie. Zwykle zaraz potem okazuje się, że woda pozostaje w misie zlewu i nie chce z niej wypłynąć. Równocześnie z bulgotaniem mogą pojawić się także nieprzyjemne zapachy wydobywające się z odpływu. To nieomylny znak, że należy sprawdzić stan instalacji wodno-kanalizacyjnej. Najprawdopodobniej doszło do zatkania odpływu i właśnie to jest przyczyną bulgotania.

Skąd się bierze odgłos bulgotania w rurach?

Jeżeli bulgotanie pojawia się tuż po skorzystaniu ze zlewu, to prawdopodobnie jest to sygnał tego, że za chwilę dojdzie do jego zatkania. Nie jest to zbyt duży problem, ponieważ zwykle zatkany jest jedynie odcinek pomiędzy zlewem a pionem kanalizacyjnym. Jeżeli natomiast problem bulgotania pojawia się niezależnie od korzystania ze zlewu, to może to oznaczać, że zator pojawił się w pionie kanalizacyjnym, ta sytuacja jest zdecydowanie poważniejsza.

Jeżeli syfon działa prawidłowo, a mimo to bulgotanie w zlewie nie ustaje, a do tego pojawia się nieprzyjemny zapach, a do tego z odpływu do zlewu wydostaje się brudna woda, to oznacza, że należy wezwać fachowca. Chyba że posiadasz w domu sprężynę hydrauliczną i potrafisz się nią posłużyć.

Usuń bulgotanie i nieprzyjemne zapachy

Najczęściej przyczyną bulgotania i nieprzyjemnych zapachów jest po prostu zatkany zlew. Na szczęście jest to problem, z którym można sobie poradzić, wykorzystując sprawdzone domowe metody. Główną przyczyną zatkania zlewozmywaków są resztki jedzenia dostające się do nich w trakcie przygotowywania jedzenia oraz zmywania naczyń. Dlatego powinno się pamięć o usunięciu wszystkich dużych kawałków jedzenia przed umieszczeniem talerzy w zlewie.

Zatkanie zlewu można rozwiązać za pomocą gumowego przetykacza. Rytmiczne naciskanie wywołuje w rurze podciśnienie, które przesuwa ewentualny zator w stronę szerszej części odpływu. Jeśli to nie pomoże, należy wsypać do otworu odpływu pół szklanki sody oczyszczonej i zalać ją szklanką octu. Później wystarczy przepłukać odpływ dużą ilością wody, najlepiej gorącej.

A może to zawór napowietrzający?

Jeżeli opisane wyżej zabiegi nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, powodem bulgotania może okazać się zawór napowietrzający. Czasami oprócz niepokojących odgłosów może jeszcze dodatkowo pojawić się wysysanie wody z syfonu i przedostawanie się do kuchni brzydkiego zapachu wprost z kanalizacji. Sposobem poradzenia sobie z takim problemem może być napowietrzacz. Zawór napowietrzający montuje się powyżej zlewu i ma on za zadanie wpuszczanie powietrza do pionu kanalizacji. To pozwoli na zachowanie odpowiedniego ciśnienia w całym przewodzie kanalizacyjnym.

Napowietrzacz zapobiega powstawaniu podciśnienia w pionie kanalizacyjnym. Zjawisko takie może powstawać na skutek intensywnego spuszczania wody i to nie koniecznie w zlewie. Odpowietrznik pozwala wyregulować poziom ciśnienia w rurach. W sytuacji, gdy zapchanie pojawi się w napowietrzaczu, można przepłukać go za pomocą silnego strumienia wody, można też spróbować wlać do niego preparat do udrażniania rur.

Jak zapobiec bulgotaniu w rurach?

Pusta rura może być źródłem przykrego zapachu i niepokojących dźwięków. Warto więc za każdym razem pilnować tego, aby w odpływie znajdowała się woda. Poza tym należy regularnie czyścić nie tylko zlewozmywak, ale także odpływ. Należy co jakiś czas przepłukiwać go preparatem do czyszczenia rur i gorącą wodą. Spływająca woda usunie zalegające resztki jedzenia oraz ewentualne osady pojawiające się na ściankach syfonu. Podobnie należy traktować odpływ w brodziku i umywalce w łazience.

Jeżeli bulgotanie dotyczy rur znajdujących się w dalszych częściach budynku, to prawdopodobnie zatkany jest cały pion i nie poradzisz sobie z tym samodzielnie. Aby zapobiec przedostawaniu się do mieszkania nieprzyjemnych woni, należy zatkać odpływ korkiem. Do odetkania rury w budynku należy wezwać hydraulika, który będzie dysponował odpowiednim sprzętem do odtykania zatkanych rur.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment