Jaki blat wybrać do zlewozmywaka podwieszanego?

Zlewozmywak podwieszany to rozwiązanie nie tylko bardzo wygodne, ale także eleganckie i sprawdzające się w kuchni, w której panuje nowoczesny design. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na ten sposób montażu zlewu kuchennego. Jednak instalację tego rodzaju zlewozmywaka należy wykonać w sposób bardzo dokładny, inaczej nie tylko będzie się kiepsko prezentował, ale także nie będzie spełniał właściwie swoich funkcji. Jeżeli nie jesteś fachowcem w tej branży, lepiej skorzystaj z pomocy kogoś bardziej doświadczonego.

Elegancki zlewozmywak podblatowy

Blat kuchenny i rozmieszczone w nim regularnie wszystkie niezbędne sprzęty kuchenne to rozwiązanie, które pozwoli Ci stworzyć nie tylko elegancką, ale także bardzo funkcjonalną przestrzeń. Zaplanowane zgodnie z zasadami ergonomii blaty robocze pozwalają na wygodną pracę w kuchni. Jednak, aby zapewnić sobie optymalny komfort podczas pracy, należy odpowiednio zamontować zlew podwieszany.

Decydując się na zlew podwieszany, należy wybrać do niego odpowiedni blat. Zlew podblatowy jest praktycznie niewidoczny, dlatego wiele osób wybiera ten rodzaj montażu po to, aby w pełni wykorzystać potencjał estetyczny swojego blatu, w przypadku zlewu nakładanego blat zostaje częściowo przysłonięty elementami zlewu. Natomiast w przypadku zlewu podwieszanego nie wystaje on ani trochę powyżej krawędzi blatu.

zlew podwieszany

Jak zamontować zlew podwieszany?

Zlewozmywaki podwieszane pozwalają na osiągnięcie efektu jednolitej płaszczyzny z blatem, jednak aby się to udało, należy skorzystać z pomocy fachowca. Najlepiej decyzję o montażu zlewu podwieszanego należy podjąć przed zakupem blatu, czyli w czasie generalnego remontu, albo podczas wykańczania nowego mieszkania. Ten rodzaj zlewu jest umieszczany w specjalnie wyciętym otworze w blacie, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia grubość blatu. W przypadku blatów kompozytowych może to być grubość od 0,6 cm, przy blatach kamiennych jest to około 2-3cm. Blaty drewniane i z płyt laminowanych mogą być grubsze, nawet do 7 cm. O tym, które z blatów nadają się do łączenia ze zlewem podwieszanym, powiemy nieco później.

Pierwszym etapem jest wycięcie w blacie kuchennym otworu odpowiadającego wielkości zlewu podwieszanego. Usługę wycinania otworów warto zlecić komuś, kto się na tym zna i ma odpowiedni do tego sprzęt. Jest to szczególnie ważne w przypadku gdy mówimy o blacie granitowym albo blacie, do którego produkcji zostały wykorzystane spieki kwarcowe. Jedynie przy perfekcyjnie wyszlifowanych krawędziach całość będzie mogła być idealnie dopasowana. Następnie należy ułożyć zlew na blacie "do góry nogami", po przymocowaniu zlewozmywaka do blatu trzeba uszczelnić miejsca łączenia silikonu. Kolejnym krokiem jest odwrócenie blatu wraz ze zlewem do właściwej pozycji i zamontowanie w nim syfonu oraz baterii. Jak widać samodzielna instalacja może być tu znacznie utrudniona.

Zlewy podwieszane – jakie blaty?

Zlewozmywaki podblatowe należy połączyć z odpowiednim rodzajem blatu, nie w każdym blacie można umieścić prezentowany rodzaj zlewów, chodzi tu głównie o materiał, z jakiego jest wykonany. Specjaliści rekomendują, aby do zlewozmywaka podwieszanego wybierać wyłącznie materiały wodoodporne. Nadawać się więc będą blaty wykonane z naturalnego kamienia, konglomeratu, marmuru, granitu czy z innych rodzajów spieku. Wymienione tu materiały są odporne na nasiąkanie wodą, co w przypadku zlewu podwieszanego jest szczególnie istotne, ponieważ podczas zmywania woda jest rozchlapywana poza krawędzie zlewu, także na powierzchnię blatu. Poza tym utrzymanie czystości takich materiałów nie nastręcza żadnych problemów. To doskonałe rozwiązanie do nowoczesnych kuchni.

Właśnie ze względu na działanie wody do zlewów podblatowych nie używa się blatów drewnianych i laminatowych, które są mniej odporne nie tylko na wodę, ale także na uszkodzenia mechaniczne. Nawet dobrze zaimpregnowany drewniany blat z czasem będzie ulegał zniszczeniu, a także może pojawić się na nim pleść lub grzyby. Z kolei blat laminowany jest wodoodporny jedynie z zewnątrz, podczas wycinania w nim otworów odsłania się płytę wiórową, która może stopniowo namakać, pęcznieć i doprowadzać do zniszczenia blatu.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment