Kosz pod zlewem? niekoniecznie!

Segregowanie odpadów to nie tylko wymóg stawiany nam przez służby komunalne, to także wyraz naszej świadomości ekologicznej i dbałości o planetę. Współczesny sposób życia powoduje, iż produkujemy ogromne ilości odpadów, z którymi jakoś należy sobie radzić. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem jest umieszczenie pod zlewem pojemnika do segregacji, jednak kiedy pojawia się konieczność wstawienia kilku pojemników do jednej szafki, może pojawić się problem. Gdzie więc umieścić kosz na odpady, jeżeli nie w szafce pod zlewem?

Segregacja odpadów – na czym polega

Każdego dnia wytwarzamy mnóstwo śmieci. Foliowe opakowania, kartony po mleku, papier, w który zawinięta była wędlina, pojemniki po jogurcie, to zaledwie początek i to właściwie ograniczony do śmieci powstających w kuchni. Do tego dochodzą jeszcze obierki, resztki jedzenia, olej po smażeniu i oczywiście rozmaite przedmioty, które zostały zepsute, stłuczone, połamane. Dawniej wszystko lądowało w jednym pojemniki mieszczącym się bez trudu w szafce pod zlewem. Dzisiaj takich pojemników mamy co najmniej trzy, a czasem jeszcze więcej.

Każde gospodarstwo domowe jest zobowiązane do selekcji wytwarzanych w nim śmieci. Dlatego musisz mieć oddzielne pojemniki na plastik i metal, szkło, papiery, odpady kuchenne i śmieci zmieszane. W najlepszym wypadku trzy, w najgorszym pięć pojemników, które muszą się koniecznie gdzieś zmieścić. Gdzie wstawić kosz na śmieci, jeśli zabrakło już miejsca pod zlewozmywakiem i czy faktycznie kosz pod zlewem to najlepsza lokalizacja dla śmietnika?

Co zamiast kosza pod zlewem?

Rynek nie znosi pustki, skoro pojawił się problem z miejscem na kosz pod zlewem, to pojawiło się wiele innych pomysłów na to, jak poradzić sobie z segregacją, nie zagracając jednocześnie całej kuchni. Jednym z pomysłów jest przeznaczenie całej szafki wyłącznie na kosze na śmieci. Wykorzystuje się w ten sposób szafkę w zabudowie ulokowaną w wybranym miejscu, na przykład pod blatem kuchennym czy pod wyspą. Kosze wstawiane do takiej szafki współdziałają z systemem kargo, wystarczy otworzyć drzwiczki i wyciągnąć platformę, na której znalazły się kosze. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość indywidualnego dopasowania szafki do potrzeb użytkowników.

Równie dobrym rozwiązaniem może być szuflada zbudowana ze stalowej ramy, na której zawieszone są kosze. Całość osłonięta jest frontem dopasowanym do reszty zabudowy. Zaletą takiego sposoby umieszczenia koszy na śmieci jest to, że wszystkie znajdują się na tej samej wysokości i nie trzeba się do nich schylać. Szuflada umieszczona pod blatem roboczym może być wysunięta po np. obieraniu warzyw, a resztki wystarczy zsunąć z blatu wprost do odpowiedniego kosza.

Rozsądne zagospodarowanie przestrzeni - kosze niekoniecznie pod zlewem

Bardzo oryginalnym pomysłem na umieszczenie koszy na śmieci w kuchni jest wykorzystanie szafki narożnej. Tu możemy wybrać rozwiązanie typu magic corner, czyli kosze wysuwające się z szafki po kolei, to doskonały pomysł na wykorzystanie trudno dostępnych zakamarków. Dobrym pomysłem mogą też być kosze umieszczone na półce, która wysuwa się podczas otwierania drzwi szafki. Można też wmontować tam podwieszany okrągły kosz, który będzie się obracało w zależności od tego, jaki rodzaj śmieci chce się w danej chwili wyrzucić.

Osoby, które mają naprawdę dużą kuchnię, a z jakiegoś powodu nie chcą umieszczać wszystkich koszy na odpadki pod zlewozmywakiem, mogą skorzystać z koszy wolnostojących. Współczesny rynek dostarcza nam bardzo dużo możliwości, jeżeli chodzi o wybór po względem rozmiarów i kolorów koszy, bez trudu można znaleźć nawet takie, które są nie tylko funkcjonalne, ale wręcz mogą pełnić funkcje dekoracyjne.

kompostownik w kuchni

Inne rozwiązania do Twojej kuchni

Szukając alternatywy dla pojemników na odpadki wstawianych do szafki pod zlewem, można znaleźć naprawdę interesujące rozwiązania. Jednym z nich są na przykład pojemniki na odpady kuchenne, w których można produkować kompost. Ten pomysł sprawdzi się nawet w małej kuchni w bloku, niewielkie wiaderko pozwoli zagospodarować resztki spożywcze zgodnie z zasadami ekologii.

W ramach recyklingu możesz poradzić sobie z pewnymi śmieciami, wykorzystując je ponownie – dotyczy to zwłaszcza słoików czy szklanych butelek, a także niektórych plastikowych pojemników. Papier i tekturę można odkładać w tekturowe pudełko, dzięki temu nie będziesz musieć przekładać go z pojemnika do worka. Papier i aluminium możesz na makulaturę lub do punktu skupu złomu, ale w ostatnich latach przestało to przynosić właściwie jakikolwiek zysk.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment