- Kategoria: Praktyczne porady w kuchni
- Autor: Mexen
- Dodano:
Porządki w kuchni potrafią być prawdziwym utrapieniem, zwłaszcza jeżeli w zlewie piętrzą się stosy naczyń, na meblach i blacie roboczym widać ślady jedzonych posiłków i zaschnięte resztki jedzenia, a o podłodze lepiej nie wspominać. Sprzątanie kuchni to czasami prawdziwe wyzwanie. Oczywiście istnieje mnóstwo poradników, jak tego dokonać, ale czy naprawdę masz czas na czytanie, kiedy musisz szybko posprzątać kuchnię? Jeżeli nie, to rzuć okiem na nasze porady, w punktach podpowiemy Ci, jak uporać się z bałaganem w kuchni.
Po pierwsze – od czego tu zacząć?
Sprzątanie kuchni to wyzwanie, zwłaszcza jeżeli nie robisz tego zbyt regularnie. Pierwszym etapem powinno być schowanie wszystkiego, co nie musi znajdować się na wierzchu. Następnie należy wyrzucić wszystko, co niepotrzebnie zajmuje kuchenną przestrzeń – puste butelki, słoiki, opakowania po produktach spożywczych, zdziwisz się, ile miejsca na blacie można odzyskać, pozbywając się pustych pojemników po keczupie, ciasteczkach czy musli.
Podczas porządkowania blatu i stołu kuchennego przenieś wszystkie naczynia, czyli kubeczki, miseczki, szklanki i talerze do zmywarki lub włóż do komory zlewu. Podobnie musisz postąpić z brudnymi garnkami i patelniami stojącymi na kuchence. Teraz możesz włączyć zmywarkę lub pozmywać naczynia ręcznie. Pierwszy etap sprzątania masz za sobą.
Etap drugi – zaczynamy czyszczenie
Kiedy uda Ci się już nieco oczyścić przestrzeń na blacie kuchennym, na stole i blatach szafek, prawdopodobnie zobaczysz na nich różne zabrudzenia: plamy tłuszczu, ślady po mokrych kubkach i słoikach, plamy po rozlanych sokach czy po kawie, może resztki dżemu lub miodu przyklejone do stołu. Musisz się z nimi uporać. Na tym etapie po prostu myjemy stoły, blaty i te miejsca na szafkach kuchennych, do których możesz się dostać bez konieczności wspinania się na drabinę - wierzchy zostaw sobie na generalne porządki.
To najlepszy moment na to, aby wyczyścić ściany i fronty szafek, a także powierzchnie drzwi lodówki, zmywarki i piekarnika. Najczęściej wystarczą tradycyjnie używane detergenty i miękkie ściereczki. Jeśli będziesz regularnie sprzątać kuchnię, to wystarczy wymienione miejsca przetrzeć, biorąc do tego wilgotną gąbkę.
Idźmy dalej
Trzecim etapem będzie dokładne wyczyszczanie używanych na co dzień sprzętów kuchennych. Nadzeszła pora na to, aby umyć kuchenkę, w jaki sposób to zrobisz, zależy od rodzaju kuchenki. Gładka szklaną płytę wystarczy umyć płynem do naczyń, w przypadku kuchenki gazowej dochodzi czyszczenie metalowych rusztów, na których stawiane są garnki.
Po kuchence czas na mycie piekarnika, jeżeli nie należysz do szczęśliwców posiadających piekarnik z funkcją czyszczenia, musisz zrobić to ręcznie. W przypadku szczególnie mocnych zabrudzeń warto wesprzeć się preparatami specjalnie przeznaczonymi do czyszczenia piekarników. Kiedy będziesz płukać gąbkę po myciu kuchenki i piekarnika, możesz od razu umyć zlew. Zrobisz to ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń.
I to już prawie wszystko…
Na koniec zostało zamiatanie i mycie podłóg, jeżeli nie masz robota sprzątającego, to musisz uzbroić się w szczotkę i mopa na długim kiju oraz wiadro z ciepłą wodą. Powyżej opisane etapy można uznać za takie podstawowe sprzątanie kuchni, to wersja nieco uproszczona, możesz ją rozszerzyć o mycie wnętrza lodówki oraz okien. ☺ Najczęściej jednak większości z nas na co dzień wystarczy czyszczenie kuchenki i umycie najbardziej widocznych zabrudzeń.
Kolejne porady w sprawie sprzątania kuchni
Wyżej doradziliśmy trzy najważniejsze elementy, które stanowią o posprzątaniu kuchni. Mamy jeszcze garść porad, które warto wykorzystać w celu ułatwienia sobie i przyspieszenia tego procesu:
-
sprzątaj w odpowiedniej kolejności - najlepiej z góry na dół, inaczej będziesz brudzić to, co zostało już umyte,
-
produkty spożywcze chowaj od razu, gdy tylko przestaną Ci być potrzebne – zostaną dłużej świeże i nie będą zajmowały miejsca na blacie lub stole kuchennym,
-
regularnie pozbywaj się resztek jedzenia – ogryzki, skórki od chleba, niedojedzone kanapki, okruchy, nie ma dla nich miejsca w Twojej kuchni,
-
wykorzystaj domowe sposoby na sprzątanie kuchni – czyszczenie przy pomocy sody oczyszczonej czy plasterków cytryny jest naprawdę skuteczne i zdecydowanie tańsze niż używanie do tego klasyczne środki czystości,
-
zamykaj pokrywki podczas gotowania – jak to się ma do sprzątania? Unosząca się znad garnka para wodna osiada na meblach, mogą znaleźć się w niej drobinki tłuszczu, które szybko zamienią się w tłuste plamy szpecące szafki,
-
zaopatrz się w odpowiednie akcesoria do sprzątania, szczotka na długim kiju, mop i komplet gąbek i ściereczki z mikrofibry zdecydowanie przyspieszą sprzątanie kuchni,
-
zaangażuj do pomocy domowników, warto uczyć dzieci już od najmłodszych lat, że kuchnia jest przestrzenią wspólną, o którą wszyscy powinni dbać w równym stopniu.
Podczas generalnych porządków lista z pewnością ulegnie rozbudowaniu, wymienione tu dziesięć porad powinno jednak wystarczyć, aby utrzymać Twoją kuchnię w czystości.
Komentarze