- Kategoria: Praktyczne porady w kuchni
- Autor: Mexen
- Dodano:
Sufit podwieszany to rozwiązanie stosowane najczęściej w celu obniżenia zbyt wysokiego pomieszczenia. Pomaga to na przykład przywrócić właściwe proporcje wnętrza. Jednak podwieszany sufit to nie tylko kwestia dekoracyjna, to także rozwiązanie pozwalające na wyciszenie docieplenie pomieszczenia, a także zredukowanie ilości energii cieplnej potrzebnej na jego ogrzanie. Mniejsza kubatura szybciej się nagrzewa, a dodatkowa warstwa chroni przed uciekaniem ciepła przez strop. Jakie jeszcze są zalety wykonania sufitu podwieszanego i czy warto się na to zdecydować?
Sufity podwieszane, jak się do nich zabrać?
Montaż sufitu podwieszanego jest zadaniem dość pracochłonnym, co jednak nie oznacza, że nie można go zrobić samodzielnie. Jednak zanim zdecydujesz się własnoręcznie zrobić sufit podwieszany, zapoznaj się z instrukcjami, które możesz znaleźć między innymi online. W internecie znajdziesz podpowiedzi jak krok po kroku wykonać takie właśnie wykończenie sufitu. Po pierwsze musisz zaopatrzyć się w niezbędne materiały, które pozwolą zamontować sufit podwieszany. Sufit będzie wykonany z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych, musisz więc dokładnie wymierzyć, ile płyt będzie trzeba kupić. Oprócz płyt gipsowo-kartonowych będą Ci potrzebne przede wszystkim:
-
profile przyścienne,
-
profile główne,
-
profile nośne,
-
przewody elektryczne,
-
wełna mineralna,
-
masa szpachlowa.
Poza tym do wykończenia może przydać się element dekoracyjny w postaci taśm LED oraz elementy niezbędne do montażu oświetlenia punktowego, a nawet gipsowa lub styropianowa sztukateria.
Podwieszany sufit – jak zacząć
Zanim rozpoczniemy montaż sufitu podwieszanego, należy podjąć decyzję, czy będzie to sufit podwieszany złożony z płyt gipsowych, czy z kasetonów, to drugie rozwiązanie jest nieco mniej pracochłonne. Najczęściej jednak montuje się sufit podwieszany z płyt g-k, ponieważ jednocześnie izoluje się go wełną mineralną. Pierwszym etapem będzie rozplanowanie układu płyt. Płyty gipsowe mają różne wielkości, najlepiej ułożyć je w taki sposób, aby było jak najmniej szczelin wymagających szpachlowania.
Następnie należy rozplanować montaż tzw. zawiesi, czyli punktów osadzenia poszczególnych płyt. Polega to na wyznaczeniu punktów zmocowania profili nośnych, które są jednocześnie profilami głównymi. Są one prowadzone najczęściej wzdłuż pomieszczenia, a odległość pomiędzy nimi wynosi około jednego metra. Należy przy tym pamiętać, że nie mogą być oddalone od ściany o więcej niż 40 cm. Zawiesia instaluje się wzdłuż profili głównych w odległości do 90 cm z zachowaniem odległości od ścian wynoszącej najwyżej 40 cm. Do wytyczenia odpowiednich miejsc można wyznaczyć na suficie linię za pomocą wskaźnika laserowego.
Instalacja sufitu podwieszanego, następne kroki
Solidne przytwierdzenie sufitu podwieszanego gwarantuje jego trwałość i bezpieczeństwo, dlatego do jego montażu używa się zwykle kołków metalowych. Kołki wykonane z plastiku nie sprawdzają się w przypadku naprawdę dużego obciążenia. Po zaplanowaniu miejsca zamontowania zawiesi należy ustalić wysokość, na jakiej zawiśnie sufit. Zwykle jest to co najmniej 10 cm poniżej istniejącej powierzchni sufitu. Wysokość zaznacza się na obwodzie całego pomieszczenia, a następnie wzdłuż wyznaczonej linii mocuje się profile przyścienne.
Używając płyty gipsowo-kartonowych, korzysta się z profilów UD montowanych wzdłuż ścian w odstępach co około 60 cm. Nie ma konieczności dokładnego łączenia końców poszczególnych profili, można zostawić między nimi małe przerwy. Następnie przystępujemy do zmontowania rusztu pod płyty kartonowo-gipsowe. Polega to na wypoziomowaniu skrajnych mocujących profili CD i dopasowaniu do nich położenia profili głównych, także CD. Na zawiesiach mocujemy profile główne i opuszczamy je na profile mocujące, wstawione w listwy przyścienne. Pamiętaj o zachowaniu odległości pierwszego profilu, maksymalnie 15 cm od ściany.
Jak wykonać sufit podwieszany, dalsze etapy
Kolejnym etapem montażu sufitu podwieszanego będzie ułożenie całego stelaża, na którym będzie się on utrzymywał. Za pomocą specjalnych łączników zatrzaskowych łączymy po kolei profile główne z nośnymi. Poszczególne profile mocujące wkładane są w profile przy ścianach w odległości 50 cm od poprzedniego i czynność powtarzamy, aż do ułożenia całego stelaża sufitu podwieszanego.
Teraz rozpoczyna się praca, którą trudno będzie wykonać jednej osobie. Aby podwiesić sufit, pełnowymiarowe płyty gipsowo-kartonowe należy mocować przy pomocy drugiego człowieka, przyda się też, choć prowizoryczna pochylnia pozwalająca na podparcie płyty podczas jej przykręcania do poszczególnych profili. Należy zwrócić uwagę na to, by płyta była ustawiona dłuższym bokiem prostopadle do profili mocujących, pamiętając też, żeby miejsca łączeń kolejnych płyt znajdowały się na środku profili przyściennych i nośnych.
Montaż sufitu podwieszanego, kolejne kroki
Następnym krokiem niezbędnym, aby zrobić sufit podwieszany, jest przytwierdzenie płyt do rusztu. Stosuje się do tego zwykle wkręty samonawiercające o długości 25 mm oraz wkrętarkę, która znacznie przyspiesza proces montażu sufitu podwieszanego. Wkręty rozmieszcza się co 20 cm wzdłuż linii wyznaczającej środek profilu. Na krawędziach powinna to być odległość około 1,5 cm od krawędzi. W tym momencie umieszcza się też ewentualną izolację, najczęściej w postaci wełny mineralnej.
Wkręty powinny być zagłębione w płycie co najmniej na głębokość 1 mm. Tak zamocowane płyty wymagają jeszcze ostatecznego wykończenia, czyli szpachlowanie spoin i wszystkich połączeń, wypełnieniu szczelin pomiędzy płytami gipsowo-kartonowymi a ścianami. Końcowym etapem jest zaimpregnowanie i pomalowanie płyt na wybrany kolor.
Podwieszanie sufitu a montaż oświetlenia
Przed zawieszeniem sufitu należy zaplanować odpowiednią instalację elektryczną, należy to zrobić najpóźniej na etapie montowania stelażu. Rozmieszczenie i doprowadzenie poszczególnych przewodów elektrycznych jest bardzo istotne, ponieważ po zakończeniu podwieszania sufitu właściwie nie ma już możliwości dostania się pod jego powierzchnię bez niszczenia sufitu. Jeżeli planujesz wieszać ciężkie lampy, musisz zapewnić sobie dostęp do stropu, w którym zamocujesz odpowiednie uchwyty. Jeśli natomiast wybierasz reflektorki, możesz je wpuścić bezpośrednio w powierzchnię sufitu.
Wykonanie sufitu podwieszanego najwygodniej zlecić fachowcom, jednak przy odpowiedniej dozie samozaparcia i wyposażeniu w niezbędne akcesoria, można pokusić się o to, aby zrobić sufit podwieszany krok po kroku samodzielnie.
Komentarze