Wymiana fugi w kuchni - jak usunąć i wymienić starą fugę?

Zarówno fugi silikonowe, jak i fugi mineralne mają to do siebie, że po jakimś czasie przestają zdobić, a zaczynają wręcz szpecić wykończoną nimi powierzchnię. Najpierw zaczynają się brudzić, a potem pękać i stopniowo się kruszyć. Ściana lub podłoga wyłożona płytkami, spomiędzy których widoczne są zniszczone fugi, wygląda niezbyt estetycznie. Na szczęście jest to problem, z którym można poradzić sobie w stosunkowo prosty sposób. Sprawdź nasze pomysły na wymianę starych fug na nowe.

O co chodzi z tymi fugami?

Nadchodzi czasem taka chwila, że patrząc na ścianę lub podłogę z płytek ceramicznych, dochodzisz do wniosku, że nie prezentują się już tak dobrze, jak kiedyś. Jeżeli nie chodzi o to, że znudził Ci się kolor płytek lub zdobiący je deseń, to prawdopodobnie problemem są fugi. Nawet jeżeli starasz się o nie dbać, z czasem mogą zacząć się kruszyć i wypadać pozostawiając po sobie mało estetyczne szczeliny. Możesz próbować je uzupełniać, jednak wcześniej czy później czeka cię wymiana fugi w kuchni lub w łazience.

Pocieszające jest to, że jeżeli masz trochę czasu, możesz zrobić to samodzielnie, usunięcie fug nie wymaga wzywania fachowca. Wystarczy usunąć starą fugę i w jej miejscu ułożyć nową. Jeżeli masz dość nieskutecznego czyszczenia fug, wymień zabrudzone fugi na nowe. Ich wymiana nie zajmie Ci zbyt wiele czasu, nie musisz też posiadać żadnych specjalistycznych narzędzi ani preparatów chemicznych.

Jak zabrać się do usuwania fug?

Usuwanie spoin silikonowych wcale nie jest tak trudne, jak niektórzy się tego spodziewają. Wymaga to trochę cierpliwości i precyzji, ale jest do zrobienia. Najlepiej wyposażyć się w nożyk do usuwania fugi i sukcesywnie "wydłubać" fragmenty silikonu znajdujące się pomiędzy kafelkami. Można sięgną po preparaty chemiczne zmiękczające starą fugę, jednak jest to jedynie metoda pomocnicza, ponieważ żaden środek nie jest w stanie rozpuścić fugi silikonowej. Dostępne na rynku preparaty są całkowicie bezpieczne dla płytek, nie spowodują ich przebarwienia.

Jeżeli natomiast chodzi o usuwanie fugi mineralnej, to można sięgnąć po urządzenia mechaniczne ułatwiające to zadanie lub można zrobić to ręcznie przy użyciu skrobaka. Jest to zadanie dość żmudne, ale jeżeli masz do usunięcia fugi na niewielkiej powierzchni, to zdecydowanie poradzisz sobie w ten sposób

Sprawdź, czy na pewno musisz wymienić fugę

Zanim przystąpisz do usuwania spoin, sprawdź, czy naprawdę jest to konieczne. Czasem może okazać się, że pociemniałą od brudu fugę silikonową można skutecznie wyczyścić. Spróbuj wyszorować stare fugi za pomocą gąbki i płynu do mycia naczyń, a nuż okaże się, że oczyszczone fugi wyglądają jeszcze całkiem nieźle? Sprawdź to zwłaszcza, jeżeli jesteś właścicielem fug w jasnym kolorze.

W sytuacji, gdy fugi pokryte są plamami z pleśni, warto jest, potraktować je odpowiednim preparatem odgrzybiającym. Większość z nich ma właściwości wybielające, może się więc okazać po oczyszczeniu fug, że spoiny nie są zniszczone i tak naprawdę nie potrzebujesz jeszcze nowej fugi. Interesującym rozwiązaniem są też specjalne pisaki do przemalowywania fug oraz farby do spoin nakładane przy pomocy małego pędzelka.

wymiana fugi

Usuwanie fug, krok po kroku

Jeśli głównym problemem jest pokruszona zaprawa, to nie m innego wyjścia, musisz usunąć zniszczone fugi i zastąpić je zupełnie nową zaprawą. Decydując się na ręczną metodę usuwania fug, warto wyposażyć się w specjalny skrobak, który zdecydowanie ułatwi pracę. Niezbędne będą też rękawice ochronne. Oczyszczając płytki ścienne, należy rozpocząć od usunięcia starych fug znajdujących się najwyżej, w przeciwnym wypadku spadający z góry pył będzie osadzał się w oczyszczonych już fugach.

Pozbywając się starej fugi z podłogi, zaczynamy od najdalszego punktu pomieszczenia i sukcesywnie zbliżamy się do jego brzegu. Warto pamiętać, aby nie skrobać zbyt głęboko, w końcu chodzi tylko o wymianę fugi, więc szczelina o głębokości jednego centymetra powinna w zupełności wystarczyć.

Pora na nową fugę!

Po usunięciu starych spoin należy dokładni oczyścić całą powierzchnię i umyć ją gąbką namoczoną w ciepłej wodzie, a następnie trzeba osuszyć płytki i znajdujące się między nimi szczeliny. Kolejnym etapem jest nałożenie fugi, przy czym nakładając świeżą zaprawę, dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na płytki położone na krawędzi pomieszczenia oraz na połączenia z blatami kuchennymi i na narożnikach okładzin. Do tego zadania przyda się gumowa paca, którą nakłada się zaprawę, a potem usuwa się nadmiar materiału ze spoin i płytek.

Następnie przecieramy każdą fugę zwilżoną gąbką, to pozwoli na ostateczne wygładzenie i wyrównanie spoin. Po wyschnięciu możesz dokładnie umyć całą podłogę lub ścianę i możesz cieszyć się swoimi nowymi fugami. Widzisz więc, że aby wymienić fugi, tak naprawdę nie potrzebujesz ani specjalnych umiejętności, ani skomplikowanego sprzętu. Do odnowienia fugi nie musisz wzywać fachowca, wystarczy, że poświęcisz na to nieco czasu i dasz sobie samodzielnie z tym radę.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment