Zlew pod oknem w kuchni - tak czy nie?

Zlew kuchenny to podstawowy element wyposażenia. W ciągu całego dnia wykorzystywany jest wielokrotnie. Dlatego też bardzo ważną kwestią jest jego umiejscowienie. Warto pomyśleć o tym już na etapie budowy domu – to pozwoli na zainstalowanie zlewozmywaka w strategicznym dla kuchni miejscu.

Zlew pod oknem w kuchni? Tak czy nie? Poniżej postaramy się przedstawić zarówno zalety, jak i wady tego rozwiązania.

Zlew pod oknem – zalety

Montaż zlewu pod oknem sprawi, że zapewnisz sobie dobre oświetlenie podczas codziennych prac w kuchni - gotowania, zmywania naczyń, etc. Wykorzystanie światła dziennego jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Zlew w takim miejscu to także doskonały wybór, w przypadku czarujących widoków znajdujących się za oknem.

Piękny widok to nie jedyne zalety zlewu zainstalowanego przy oknie, to także bardzo elegancki sposób na niebanalną aranżację kuchni. Takie rozwiązanie jest nadal sporą rzadkością, jeżeli więc chcesz mieć kuchnię, która zachwyci wyglądem nie tylko domowników, ale także gości, ten pomysł jest w sam raz dla Ciebie.

Zlew pod oknem, idealne miejsce do mycia naczyń

Codzienne czynności, takie jak mycie naczyń mogą być przyjemniejsze, jeżeli zapewnisz sobie odpowiednie otoczenie.

Pierwszą rzeczą jest poziom, na którym zlew ma być zainstalowany. Odpowiednia wysokość pozwoli na wygodne zmywanie naczyń,a także na bezproblemowe płukanie warzyw czy owoców podczas przygotowywania posiłków.

Na mexen.pl znajdziesz baterie kuchenne oraz zlewozmywaki granitowe dostępne w wielu rodzajach i stylach do wyboru.

Minusy zlewu pod oknem w kuchni

Zlew zamontowany pod oknem w kuchni to rozwiązanie aranżacyjne, które podoba się wielu osobom. Jednak równie wiele z nich obawia się, że w ten sposób obniży sobie komfort wykonywania codziennych czynności oraz będzie musiało się zmierzyć z problemem, jakim może być otwieranie okna.

Nic bardziej mylnego – wystarczy, że nowoczesny zlew pod oknem jest wyposażony w baterie kuchenne, które nie utrudniają w żaden sposób otwierania i zamykania okna. Wystarczy zainwestować w składane baterie podokienne.

Wymieniając ewentualne wady zlewu pod oknem, należy wspomnieć o braku możliwości zamontowania grzejnika. Dlatego montując zlew pod kuchennym oknem, należy zaaranżować kuchnię w taki sposób, aby zaplanować alternatywne miejsce dla źródła ciepła.

Można zamontować go we wnętrzu szafki mieszczącej się pod zlewem. Jednakże takie umiejscowienie grzejnika niesie ze sobą konieczność wycięcia otworów wentylacyjnych, przez które ciepło będzie wydobywało się na zewnątrz. Jeśli jesteś na etapie remontu lub budowy, zastanów się, czy lepszym pomysłem nie będzie ogrzewanie podłogowe.

O czym pamiętać montując zlew pod oknem?

Zanim zamontujesz w swojej kuchni zlew pod oknem, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników:

  • materiał, z jakiego ma być wykonany zlew,
  • kształt i rozmiar zlewu,
  • ilość i rozmieszczenie otworów do montażu baterii,
  • cena.

Współcześnie najczęściej dostępne są zlewy stalowe, zlewozmywaki granitowe z baterią oraz zlewy ceramiczne, które dostępne są w wielu kolorach do wyboru. Kształt i rozmiar zlewu musi być dopasowany zarówno do wielkości okna, jak i do pozostałych elementów wyposażenia kuchni.

Zlew przeznaczony do montażu pod oknem musi mieć odpowiednie otwory do osadzenia baterii, ponieważ przy tym rozwiązaniu niemożliwy jest montaż baterii ściennej.

Montaż zlewozmywaka pod oknem jest stosunkowo prosty, wymaga jednak precyzji i dokładnego wymierzenia zarówno samego zlewu, jak i dostępnego miejsca.

Ergonomia w kuchni - jak ustawić urządzenia w przypadku montażu zlewu pod oknem?

Rozmieszczenie sprzętów i urządzeń w kuchni w przypadku zlewu umieszczonego pod oknem powinno opierać się na zasadach ergonomii i funkcjonalności, zapewniających łatwość użytkowania, bezpieczeństwo oraz optymalne wykorzystanie przestrzeni.

Oto kilka kluczowych wskazówek dotyczących efektywnego ustawienia:

Trójkąt roboczy

Zlewozmywak jest jednym z wierzchołków trójkąta roboczego, wraz z lodówką i kuchenką/piekarnikiem. Te trzy elementy powinny być rozmieszczone tak, aby tworzyły trójkąt, minimalizując potrzebę poruszania się między nimi.

Lodówka powinna być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym - niedaleko wejścia i strefy gotowania.

Kuchenka powinna znaleźć się natomiast po przeciwnej stronie trójkąta, zapewniając łatwy dostęp bez konieczności omijania zlewozmywaka.

Blat roboczy

Bezpośrednio obok zlewozmywaka powinien znajdować się blat roboczy, który będzie służył jako główna strefa przygotowania posiłków. Pozwoli to na łatwe przenoszenie składników między zlewozmywakiem a miejscem przygotowania.

Jeśli to możliwe, warto zainstalować dodatkową przestrzeń roboczą między kuchenką a zlewozmywakiem, aby ułatwić przygotowywanie potraw.

Przechowywanie

Szafki i szuflady na naczynia, sztućce i inne narzędzia kuchenne powinny być zlokalizowane w pobliżu obszaru przygotowania posiłków, aby wszystko było pod ręką.

Przestrzeń na produkty spożywcze i przyprawy najlepiej umieścić blisko lodówki i strefy przygotowywania potraw.

Zmywanie i utrzymanie czystości

Zmywarka (jeśli jest) powinna być zlokalizowana blisko zlewozmywaka, lecz na tyle daleko, aby nie blokować dostępu do zlewu podczas jej ładowania czy rozładowywania.

Bezpieczeństwo i komfort

Utrzymuj przestronne ścieżki komunikacyjne, najlepiej o szerokości co najmniej 90 cm, aby umożliwić swobodne poruszanie się po kuchni.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie robocze nad blatami, zlewozmywakiem i kuchenką, aby zapewnić widoczność i bezpieczeństwo podczas gotowania i przygotowywania potraw.

Zlewozmywak pod oknem – podsumowanie

Zlewozmywak pod oknem, to doskonałe rozwiązanie wpisujące się w najmodniejsze trendy w aranżacjach kuchni.

Ostatnią rzeczą, o której możemy wspomnieć, jest fakt, że zlewozmywak pod oknem = częstsze przecieranie szyby oraz ram okiennych. Ewentualne zacieki można błyskawicznie zetrzeć za pomocą miękkiej szmatki, pianę ze zmywania natomiast można usunąć czystą wodą bez konieczności sięgania po detergenty.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment