Zlew z ociekaczem czy bez? Czy ociekacz jest ci potrzebny?

Kupując nowy zlewozmywak do kuchni, należy podjąć kilka istotnych decyzji, w końcu jest to sprzęt, który kupuje się na kilka lat, powinien być zarówno funkcjonalny, jak i elegancki. Oprócz decyzji co do jego koloru czy kształtu, a także tego, czy ma to być zlewozmywak jednokomorowy, czy może model wyposażony w dwie komory, trzeba też zdecydować czy będzie to zlew z ociekaczem lub też bez ociekacza. Przed ostatecznym wyborem, warto jest zapoznać się z dostępnymi modelami zlewów, a także z informacjami na temat tego, gdzie jaki rodzaj zlewu sprawdzi się najlepiej.

Czy potrzebujesz zlewozmywaka z ociekaczem?

Wiele osób zastanawia się nad zasadnością zakupu zlewozmywaka z ociekaczem, motywując to posiadaniem zmywarki. Faktycznie, jeżeli właściwie zrezygnowałaś z ręcznego mycia naczyń zlew plus ociekacz wydaje się być sprzętem, który tylko niepotrzebnie zajmuje przestrzeń na szafce lub blacie. Jest to popularne przekonanie zwłaszcza u osób dysponujących niewielką kuchnią lub aneksem kuchennym.

Jednak przecież ociekacz przydaj się nie tylko podczas mycia naczyń, może być wygodnym dodatkowym miejscem przeznaczonym do odstawienia gorącego garnka, odłożenia warzyw czy owoców, które chcesz umyć, przyda się też, aby położyć na nim produkty przeznaczone do rozmrożenia. Poza tym ociekacze są tym elementem, który niejako oddziela zlewozmywak od blatu. Jest to więc także sposób ochrony przed jego zachlapaniem podczas zmywania, doceniają to zwłaszcza osoby mające w kuchni drewniany blat wykonany z naturalnego drewna.

Solidne zlewozmywaki z ociekaczem

Nowoczesne zlewozmywaki wyposażone w ociekacze lub bez nich dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorów, kształtów i wielkości. Mogą różnić się także, jeżeli chodzi o sposób montażu, masz do wyboru model wpuszczany lub nakładany. Decyzja co do tego, czy będzie to zlewozmywak dwukomorowy, czy jednokomorowy z ociekaczem to jedna z wielu, którą będziesz musiał podjąć, kupując nowy zlew. Warto jednak wiedzieć, że niezależnie od tego, czy wybierzesz stal, granit czy inny materiał, z jakiego wykonany będzie zlew, ociekacz będzie praktycznym rozwiązaniem.

Wybór materiału nie ma właściwie wpływu na trwałość zlewu, ponieważ zarówno urządzenia wykonane ze stali emaliowanej, konglomeratu, jak i innych materiałów, są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury. W tm wypadku niska cena nie musi wcale oznaczać gorszej jakości. Jeżeli jednak masz ograniczone miejsce na blacie i nie chcesz poświęcać go na ociekacz, możesz wybrać model zlewu 1,5 komorowego, dodatkowa, wąska komora wyposażona w oddzielny odpływ będzie z powodzeniem pełniła funkcję klasycznego ociekacza.

zlew z ociekaczem

Ociekacz do zlewu – najważniejsze zalety

Zmywarka należy do sprzętów obecnych w coraz większej liczbie kuchni, dlatego niektórzy decydują się kupić zlewozmywak jednokomorowy bez ociekacza, traktując go jako zbędny detal niepasujący do blatu roboczego. Owszem, zajmuje on nieco dodatkowego miejsca, ale szeroki wybór modeli zlewozmywaków sprawia, że znalezienie takiego, który będzie idealnie pasował do Twojej kuchni, nie powinno sprawić Ci najmniejszego problemu. Obecność ociekacza docenisz naprawdę szybko.

Co zrobić z brudnymi naczyniami, zanim umieścisz je w zmywarce? Gdzie położysz zabrudzone ziemią warzywa albo przyniesione ze sklepu owoce? A Twój ulubiony kubeczek, z którego pijesz kawę lub herbatę kilka razy w ciągu dnia? Ociekacze ze stali nierdzewnej – tak może brzmieć odpowiedź na wszystkie postawione powyżej pytania. Jeśli nie masz miejsca na ustawienie klasycznej suszarki na często używane naczynia, to właśnie na ociekaczu będzie odstawiać je najwygodniej. Innymi słowy, zlewozmywak dwukomorowy czy jednokomorowy z ociekaczem to ciągle sprawdzone rozwiązania!

Nowoczesne alternatywy dla tradycyjnych ociekaczy

Jeżeli masz w kuchni zlewozmywak jednokomorowy, bo na przykład masz bardzo mało miejsca, a jednak brakuje Ci miejsca do odkładania umytych naczyń czy sztućców, sprawdź oryginalne rozwiązanie, jakim jest ociekacz zaczepiany na ścianki zlewu. W ten sposób woda z umytych przedmiotów będzie mogła swobodnie spływać wprost w komorę zlewozmywaka, a na powierzchni blatu nie pojawi się żadne dodatkowe urządzenie. Najważniejszą zaletą jest tu wielkość, ociekacza i fakt, że w każdej chwili możesz go zdemontować. Jeśli masz zlewozmywak z dwiema komorami, druga komora może z powodzeniem przejąć funkcje przypisywane ociekaczom, możesz posłużyć do suszenia umytych garnków, zanim schowasz je do szafki.

Drugim pomysłem, także wartym, aby mu się przyjrzeć bliżej, może być ociekacz do naczyń schowany w szafce pod zlewem To poręczne i bardzo estetyczne rozwiązanie pozwala wygodnie suszyć naczynia, a jednocześnie nie zaburza ładu w kuchni. Blat i zlewozmywak jednokomorowy pozostają puste, nawet po dużym zmywaniu. Dodatkowo odpada konieczność wycierania naczyń przed schowaniem ich na właściwe miejsce. Innym pomysłem jest też pojemnik pozwalający na osuszanie sztućców, nie wszystkie można myć w zmywarce, a nie zawsze masz czas, aby je dokładnie wytrzeć, tu z pomocą przyjdzie dodatkowy ociekacz stawiany na blat lub na brzegu zlewozmywaka.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment