Zlewozmywak granitowy, stalowy czy ceramiczny?

Zlewozmywak, czyli sprzęt, bez którego właściwie nie da się wyobrazić sobie funkcjonalnej kuchni. Jeżeli planujesz remont lub jesteś dopiero na etapie planowania wyposażenia nowej kuchni, staniesz przed wyzwaniem, jakim będzie wybór zlewu. Nawet jeżeli na co dzień mało gotujesz, a naczynia zmywasz w zmywarce, nie możesz zrezygnować z tego ważnego elementu wyposażenia kuchni. W naszym tekście przybliżymy Ci kilka rodzajów zlewów, cieszących się współcześnie sporą popularnością i pomożemy w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, co lepsze: zlewozmywak granitowy, zlewozmywak ceramiczny czy zlewozmywak stalowy?

Rodzaje najpopularniejszych zlewozmywaków

Podczas wyboru zlewozmywaka większość osób w pierwszym rzędzie zwraca uwagę na jego rozmiar. Jest to oczywiście bardzo ważne, bo w każdej kuchni istnieją inne możliwości aranżacyjne. W dużym pomieszczeniu można pozwolić sobie na umieszczenie obszernego zlewozmywaka o dwóch komorach, w małym aneksie kuchennym zmieści się malutki zlew i to często nawet bez ociekacza.

Drugą cechą, na którą zwraca wiele osób, jest kolor zlewozmywaka. To także istotna kwestia, bo przecież zlew kupujemy raz na dłuższy czas i powinien pasować kolorystycznie do reszty wyposażenia kuchni. Jeszcze kilkanaście lat temu najczęściej wybierane były białe zlewy ceramiczne oraz zlewozmywaki stalowe. Oba kolory można uznać za dość uniwersalne, co może tłumaczyć ich popularność. Współcześnie, dzięki nowoczesnej technologii możemy wybierać z dużo szerszej gamy kolorystycznej. Ostatnią, ale równie ważną cechą, o której należy pamiętać, kupując zlewozmywak, jest materiał, z którego został wykonany.

Z jakiego materiału zlewozmywak wybrać?

Przez lata rynek akcesoriów kuchennych zdominowany był przez zlewozmywaki stalowe, nieliczni decydowali się na zlew ceramiczny. Wszyscy chyba zdajemy sobie sprawę, że zlewy kuchenne narażone są na rozmaite uszkodzenia mechaniczne, wynikające na przykład z nieostrożnego wkładania do nich ciężkich garnków i ostrych sztućców. Poza tym wlewa się do nich często gorącą wodę oraz płyny mogące zabarwić ścianki zlewu na niechciany kolor.

Producenci zlewów starają się sprostać oczekiwaniom klientów, tworzą więc coraz to nowe modele, wykorzystując do tego różne materiały. W większości sklepów można obecnie znaleźć:

  • zlewozmywaki granitowe,

  • zlewozmywaki ceramiczne,

  • zlewozmywaki ze stali szlachetnej,

  • zlewy marmurowe.

Postaramy się przybliżyć charakterystykę różnych materiałów, z których może być wykonany zlew kuchenny. To z pewnością ułatwi Ci wybór odpowiedniego sprzętu do Twojej kuchni.

zlewozmywak granitowy

Zlewozmywak ceramiczny, tradycyjny i elegancki

Zlewy ceramiczne cieszą się wśród klientów niesłabnącą popularnością, chociaż należą do nieco wyższej półki cenowej. Zlewy tego rodzaju powstają z gliny wypalanej w bardzo wysokiej temperaturze pokrytej warstwą szkliwa. W ten sposób powstaje materiał bardzo trwały i odporny na uderzenia, wahania temperatury, nieprzebarwiający się i nie blaknący, a w przypadku białych zlewów ceramicznych nienabierający z czasem żółtawego odcienia.

Czyszczenie gładkiej powierzchni zlewu ceramicznego nie wymaga kupowania specjalistycznych środków chemicznych. Atrakcyjny wygląd ceramiki w wybranym kolorze stanie się prawdziwą ozdobą Twojej kuchni. Ceramika jest odporna na zarysowania nawet bardziej niż w przypadku zlewu wykonanego z granitu oraz innych materiałów.

Zlewozmywak granitowy, stylowy i trwały

Zlewy granitowe cenione są za niebanalny styl i szeroką gamę kolorów do wyboru, no i oczywiście za trwałość. Granitowy zlew, nazywany czasem kamiennym lub kompozytowym, powstaje z mieszanki kwarcu i żywicy epoksydowej. Takie połączenie pozwala uzyskać piękny kamienny wygląd, imitujący perfekcyjnie wygląd naturalnego kamienia, oraz dużą trwałość i odporność na zarówno wysokie, jak i niskie temperatury

Zlewozmywak granitowy charakteryzuje się bardzo dużą twardością, co sprawia, że jest on bardzo odporny na mechaniczne uszkodzenia, o które w kuchni nie jest przecież tak trudno. Dowodem na ich trwałość może być, chociażby to, że producenci udzielają na nie gwarancji czasami nawet na 30 lat. Poza tym zlew granitowy jest łatwy do utrzymania w czystości. Należy jedynie pamiętać, aby nie zostawiać w nim płynów lub produktów o właściwościach silnie barwiących. W przypadku powstania przebarwień można je jednak usunąć standardowymi środkami chemicznymi.

Zlewozmywak stalowy, tradycyjne i trwałe rozwiązanie do Twojej kuchni

Stalowy zlew to rozwiązanie, które chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Osoby decydujące się na jego zakup podkreślają trwałość i jakość stali nierdzewnej. Jest to materiał, który doskonale znosi wysokie temperatury i jest stosunkowo odporny na uszkodzenia wynikające z jego standardowego użytkowania. Nie jest on aż tak odporny na zarysowania, jak zlewozmywak granitowy czy ceramiczny, jednak kuchnia wyposażona w tego rodzaju zlew będzie równie funkcjonalna.

Stal szlachetna dostępna jest na ogół tylko w tradycyjnym kolorze, jednak stalowy zlewozmywak można kupić w wielu kształtach i rozmiarach. Poszczególne modele mogą także różnić się sposobem wykończenia, mogą być gładkie z połyskiem, matowe lub o fakturze zbliżonej do faktury lnu.

Jak więc widzisz, mamy do wyboru rozmaite rodzaje zlewozmywaków, wykonane z różnych materiałów. To, który najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni, zależy od Twoich indywidualnych oczekiwań i zasobności portfela. Najdroższe są zlewy kuchenne wykonane z ceramiki, nieco tańszy będzie zlew granitowy, a najbardziej przyjazny dla kieszeni jest zlewozmywak wykonany ze stali.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment