Zlewozmywak z kompozytu - jak o niego zadbać?

Jeżeli szukasz właśnie nowego zlewozmywaka do kuchni, to prawdopodobnie udało Ci się już zauważyć, jak dużo różnorodnych propozycji można znaleźć na współczesnym rynku wyposażenia wnętrz. Zarówno wielkości, jak i kolory łatwo dopasować do swoich potrzeb, ale jeżeli chodzi o materiał, z jakiego został wykonany zlew, dla wielu osób nie jest to już takie oczywiste. Jest to ważne nie tylko ze względu na zalety wizualne, ale także trwałość i łatwość czyszczenia zlewu. Zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi tego, jak prawidłowo zadbać o zlew wykonany z kompozytu.

Twój nowy zlew do mycia naczyń

Na początku wyjaśnijmy sobie, czym jest kompozyt. Najprościej rzecz ujmując kompozyt jest to mieszanina dwóch lub więcej rozdrobnionych materiałów mineralnych połączonych ze sobą za pomocą syntetycznej żywicy. W zależności od proporcji składników mineralnych otrzymujemy nowoczesne tworzywo, z którego robione są popularne zlewozmywaki granitowe lub zlewy z kompozytu. W tych pierwszych znajduje się więcej kamienia, w drugich przeważa żywica.

Większa ilość żywicy syntetycznej sprawia, że zlewy kuchenne wykonane z kompozytu są lżejsze, bardziej elastyczne i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. W przeciwieństwie do na przykład zlewu stalowego kompozytowe dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, poza tym są zdecydowanie bardziej przyjemne w dotyku. A nalana do takiego zlewozmywaka ciepła woda dłużej utrzymuje temperaturę, jest to ważne dla osób, które zmywają ręcznie naczynia.

Zadbaj o powierzchnię zlewozmywaka z kompozytu

Codzienne mycie powierzchni zlewu nie powinno sprawiać problemów ani nie powinno zajmować zbyt dużo czasu. Właśnie dlatego zlew kompozytowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Gładka struktura kompozytu sprawia, że umycie komory zlewu zajmuje krótką chwilę. Powierzchnię zlewu wystarczy umyć, wykorzystując do tego miękką ściereczkę i standardowo używany płyn do mycia naczyń. Najwygodniej zrobić to po zakończonym zmywaniu naczyń.

Co pewien czas warto jest natrzeć powierzchnie zlewozmywaka olejem spożywczym, dzięki temu powierzchnia stanie się zaimpregnowana, a co za tym idzie bardziej odporna na codzienne zanieczyszczenia czy osad z wody. Najważniejsza jest tu regularność, jeżeli będziesz pamiętać o tym, aby dbać o zlewozmywak, z pewnością posłuży Ci on przez bardzo długi czas.

zlew kuchenny z kompozytu

Co zrobić w przypadku powstania poważnych zanieczyszczeń zlewu?

Niestety może się zdarzyć, że nawet mimo starannego dbania o zlewozmywak z kompozytu pojawią się na nim brzydkie zacieki i przebarwienia. Co z nimi zrobić? Na szczęście nie musisz pozbywać się zlewozmywaka, wystarczy dokładnie oczyścić jego powierzchnię. Producenci zlewów kompozytowych zwracają jednak uwagę na to, aby nie stosować produktów zawierających ostre składniki ścierne, dlatego lepiej nie korzystać z sody oczyszczonej używanej dość często do szorowania. Szorstka soda mogłaby doprowadzić do mikro zarysowań, które z czasem zaczęłyby się powiększać, szpecąc w ten sposób powierzchnię zlewu.

Zamiast szorowania można napełnić zlew ciepłą wodą i wrzucić do niego tabletkę do zmywarki. Pozostawiony na kilka godzin, najlepiej na całą noc, roztwór powinien poradzić sobie z przebarwieniami. Zwykle wystarczy doczyścić go miękką gąbką po wypuszczeniu wody z komory zlewozmywaka. W przypadku naprawdę uporczywych plam możesz skorzystać z gotowych preparatów przeznaczonych do czyszczenia zlewozmywaka z kompozytu.

Jak zadbać o zlewozmywaki kompozytowe – podsumowanie

Elegancki wygląd zlewozmywaka z kompozytu możesz zachować na lata, stosując się do kilku prostych zasad. Aby uniemożliwić powstawanie przebarwień, pamiętaj o tym, aby jak najszybciej usuwać wszelkie zabrudzenia, zwłaszcza z produktów spożywczych o właściwościach barwiących. Kawa, herbata, buraki czy jagody – ślady po nich należy zmyć natychmiast, gdy tylko się pojawią. Wystarczy dokładnie spłukać, a następnie wytrzeć ręcznikiem papierowym. Poza tym trzeba pamiętać o zastąpieniu druciaków i ostrych plastikowych czyścików miękką gąbką. Tyle wystarczy, aby kompozytowy zlewozmywak zachwycał wyglądem przez długi czas.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment