Bateria naścienna czy podtynkowa?

Kuć albo nie kuć, oto jest pytanie! Muszą się z nim zmierzyć wszyscy, którzy planują wymianę baterii w łazience. A skoro najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, to może jednak kuć i zamontować baterię podtynkową?! Ale z drugiej strony szkoda glazury. Przecież może posłużyć przez kolejnych kilka lat. No to nie kujemy! Zakładamy baterię natynkową. Hmm..., czy aby na pewno podejmujemy słuszną decyzję? Może jednak bateria podtynkowa? Najlepiej zapoznajcie się z jednymi i drugimi.

Baterie umywalkowe natynkowe — prosty sposób instalacji

Baterie naścienne należą do tego typu armatury, z którą najczęściej możemy zetknąć się w klasycznych wnętrzach, albo w łazienkach aranżowanych przed kilkoma laty. Kluczowym elementem wyróżniającym baterie ścienne jest sposób ich montażu. W przeciwieństwie do baterii podtynkowych montuje się je w całości na wykończonej już powierzchni. Ich instalacja jest nieskomplikowana i nie wymaga większej ingerencji w strukturę ściany. W przypadku awarii lub konieczności wymiany uszkodzonego elementu użytkownik ma łatwy dostęp do całego mechanizmu. Warunkiem montażu baterii ściennej nad umywalką jest dostępność do domowej instalacji wodnej. Rury przyłączeniowe z wodą ciepłą i zimną muszą wychodzić ze ściany na odpowiedniej wysokości ponad umywalką.

Jakie zalety mają baterie naścienne?

Chociaż ostatnio prym wiodą systemy podtynkowe, to baterie natynkowe wcale nie straciły na aktualności i wciąż są bardzo chętnie wybierane. Ich atutem jest prostota i znacznie niższa cena niż w przypadku baterii podtynkowych. Nie sposób też pominąć aspektu higienicznego. Dostęp do wszystkich elementów ułatwia konserwację i utrzymanie ich w czystości. Poza tym bateria przytwierdzona do ściany nie zajmuje miejsca na umywalce, a co za tym idzie, pozwala na większą swobodę podczas czynności higienicznych. Pozostaje jeszcze do podkreślenia oryginalny design produktów. Ten typ baterii często wzbogacony jest o stylizowane pokrętła do regulacji temperatury i ciśnienia wody, które uzupełnia utrzymana w tym samym stylu wylewka. Niebanalne kształty i zróżnicowana kolorystyka sprawiają, że baterie umywalkowe są efektowne wizualnie i podkreślają oryginalną aranżację wnętrza.

Czym charakteryzują się nowoczesne baterie podtynkowe?

Baterie podtynkowe wymagają wykucia w ścianie bruzd, w których zostaną ukryte wszystkie elementy systemu oraz rury doprowadzające wodę. Konieczność rozkuwania ścian oznacza, że montaż takich baterii możliwy jest wyłącznie w nowo powstających łazienkach, albo podczas wykonywania generalnego remontu. Optymalnym i mniej inwazyjnym rozwiązaniem może być ukrycie baterii oraz wszystkich pozostałych elementów pod płytą kartonowo-gipsową osadzoną na stalowym stelażu. Warto rozważyć takie rozwiązanie, zwłaszcza wówczas, kiedy hołdujemy zasadzie minimalizmu, a jednocześnie dysponujemy dużą przestrzenią łazienkową. Idąc w tym kierunki i wybierając baterie umywalkowe podtynkowe unikniemy też kosztownego i pracochłonnego remontu oraz wymiany glazury.

Jak działa bateria umywalkowa?

W bateriach podtynkowych na zewnątrz widoczne są tylko wylewki i elementy sterujące: uchwyty, pokrętła i przyciski. Części te oferowane są w różnych kształtach i wzorach. Zarówno w systemach podtynkowych jak i natynkowych możemy wybierać między bateriami jedno- lub dwuuchwytowymi. W tych pierwszych za pomocą pojedynczej dźwigni regulujemy zarówno temperaturę, jak i intensywność strumienia wody. Baterie dwuuchwytowe wyposażone są w dwie dźwignie (ewentualnie joystiki) lub dwa kurki — jeden do ciepłej, drugi do zimnej wody. Podobnie jest w przypadku nowoczesnych baterii termostatycznych. Za pomocą jednego pokrętła ustawia się temperaturę wody, a drugim reguluje strumień wody.

Z czego powinny być wykonana baterie umywalkowe?

Baterie umywalkowe muszą być wyprodukowane z materiałów odpornych na korozję, ponieważ każdy z elementów narażony jest na stały kontakt z wodą. Nowoczesne baterie wykonane są z miedzi lub wysokiej jakości stali, pokrytej następnie powłoką chromową. Chrom posiada właściwości antykorozyjne i jest odporny na zarysowania, dlatego pozwala na bezpieczne i długotrwałe użytkowanie armatury łazienkowej. Wybierając baterię umywalkową, musimy mieć świadomość, że chrom to tylko zewnętrzna powłoka korpusu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź, czy wnętrze kranu jest gładkie, a połączenia wykonane starannie. Tylko w takim przypadku strumień wody płynnie wydostanie się na zewnątrz, a bateria umywalkowa będzie ci długo służyła. Sercem baterii jest głowica, która powinna być wykonana z trwałej ceramiki. Głowice najwyższej jakości wytrzymują nawet milion cykli otwarcia i zamknięcia przepływu wody. W trosce o ochronę środowiska, odpowiedzialni producenci wyposażają swoje produkty w perlatory, pozwalające na napowietrzenie strumienia wody, co znacznie ogranicza jej zużycie.

OkAnuluj

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment