Czym czyścić korek w umywalce?

Umywalka, wanna, zlew kuchenny. Co łączy wymienione element armatury? To, że do ich prawidłowego funkcjonowania przydaje się korek. Dzięki niemu jest możliwe wygodne napełnianie, a później opróżnianie ze zużytej wody. Głównym zadaniem korka jest blokowanie odpływu wody, jednak aby w pełni wykorzystać jego możliwości, należy regularnie go czyścić. To jak należy się z nim obchodzić, zależy od sposobu jego montażu i materiału, z jakiego jest zrobiony.

Dlaczego potrzebujesz korka do umywalki?

O ile w przypadku korka do wanny nikt nie ma wątpliwości co do tego, że jest on niezbędny, o tyle w przypadku umywalki niektórzy klienci zastanawiają się nad korkiem, a raczej nad tym czy faktycznie jest on potrzebny. Dylemat wydaje się banalny, zwłaszcza jeżeli umywalka służy wyłącznie do mycia rąk. Jednak w sytuacji gdy chcesz zamknąć odpływ i napełnić ją wodą z pewnością przyda się korek, np. superwygodny korek klik-klak.

Korek do umywalki pełni tę samą funkcję co korek od brodzika czy wanny, pozwala na napełnienie miski umywalki wodą, a potem pozwala na wygodne jej opróżnienie. Dzięki temu można na przykład przeprowadzić w umywalce niewielką przepierkę, albo można wstawić do niej rośliny w doniczkach, aby je umyć. Korek zabezpieczy odpływ przed przedostaniem się do niego zanieczyszczeń, które mogą pojawić się w umywalce takiej sytuacji.

Jakie rodzaje korków można kupić?

Odpływ każdej umywalki zabezpiecza sitko, które przeciwdziała przedostaniu się do syfonu, a potem do rury kanalizacyjnej, zanieczyszczeń mogących ją zablokować. Sitko zwykle jest zamontowane na stałe, dlatego kupując korek do umywalki należy zwrócić uwagę na jego kształt i rozmiar. Na rynku armatury łazienkowej dostępny jest spory wybór różnorodnych korków, różniących się sposobem działania czy materiałem, z jakiego są wykonane. Najogólniej możemy tu wymienić:

  • korek automatyczny,
  • korek klik-klak,
  • korek z mosiądzu,
  • korek z polipropylenu.

Dodatkowo poszczególne cechy mogą się łączyć i wtedy otrzymujemy:

  • korek klik-klak mosiężny,
  • chromowany korek klik-klak.

Współcześnie prawdopodobnie najczęściej podczas montażu ceramiki łazienkowej, wybierany jest korek klik-klak. Pełni on taką samą funkcję jak tradycyjne korki, ma więc za zadanie blokowanie odpływu wody. Jak działa korek klik-klak? To banalnie proste – jedno naciśnięcie korka powoduje zamknięcie odpływu umywalki, a ponowne sprawia, że korek klik-klak unosi się w górę i woda może swobodnie spłynąć do syfonu. Mechanizm, w który wyposażony jest korek klik-klak nie wymaga specjalistycznego montażu, poradzisz sobie z tym bez pomocy hydraulika.

Jak wyczyścić korek w umywalce?

Niezależnie od tego czy korek w Twojej umywalce używany jest sporadycznie, czy jest narażony na intensywną eksploatację, nie można zapominać o jego regularnym oczyszczaniu. Zarówno korek mosiężny, jak i chromowany lub gumowy narażony jest na różnorodne zabrudzenia. Najczęściej osadza się na nim kamień, resztki mydła, pasty do zębów i innych detergentów używanych na co dzień w łazience. Ma to wpływ nie tylko na jego wygląd, ale także na funkcjonowanie. Warstwa osadu na obrzeżach korka może utrudnić dokładne zamknięcie odpływu umywalki.

Do tego aby wyczyścić korek klik-klak nie potrzebujesz żadnych specjalnych preparatów, wystarczą domowe sposoby. Najprościej jest wyjąć korek z syfonu i pozbyć się wszelkich zabrudzeń. Czyszczenie można przeprowadzić przy pomocy silnego strumienia wody, a w przypadku szczególnie opornych osadów, można pomóc sobie na przykład starą szczoteczką do zębów. Korek mosiężny można potraktować dodatkowo preparatem do czyszczenia mosiądzu, który nada mu blasku i dodatkowo zabezpieczy przed korozją.

Korek klik-klak należy myć regularnie, najlepiej wtedy gdy myjemy umywalkę, albo podczas gdy zaplanujemy czyszczenie syfonu. Dzięki temu proces zamykania i otwierania odpływu umywalki będzie przebiegał gładko. Warto też korzystać ze sprawdzonych, tradycyjnych sposobów na czystą łazienkę, jak np. wykorzystywanie octu. Wystarczy spryskać korek octem, dać mu chwilę i przetrzeć do sucha - ocet świetnie usuwa osady!

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment