Czym umyć kabinę prysznicową?

Jak dobrze wyczyścić kabinę prysznicową? To pytanie zadaje sobie każdy z nas, kto posiada takową w swojej łazience. Jak dobrze usunąć zacieki i kamień, jak doczyścić trudno dostępne miejsca, co zrobić, aby kabina jak najdłużej wyglądała jak nowa? Łazienka to pomieszczenie, w którym panuje praktycznie nieustanna wilgoć, a każda kąpiel zostawia osad z wody i mydła, przez to czyszczenie kabiny prysznicowej może wydawać się trudne. Podpowiadamy, co zrobić, aby kabina lśniła czystością!

Systematyczność: klucz do sukcesu

Zacznijmy od tego, że kabinę prysznicową należy myć regularnie: dzięki temu unikniemy sytuacji, w której osad z mydła i “twardej” wody będzie już naprawdę trudny do usunięcia. Co więcej, brodziki i kabiny prysznicowe mają wiele trudno dostępnych zakamarków, w których rozwijają się bakterie: tym bardziej, że łazienka to wilgotne i dość ciepłe pomieszczenie.

Powtórzmy sobie wyraźnie powyższy nagłówek: kluczem do sukcesu w przypadku kabiny prysznicowej jest jej regularne czyszczenie - czy to sposobami domowymi, czy środkami chemicznymi. Najważniejsza jest systematyczność, która zapewni doskonały wygląd kabiny długie lata, ale także zaoszczędzi nam pracy: wbrew pozorom, regularne i szybkie mycie kabiny jest o wiele mniej pracochłonne niż próby doczyszczenia zaschniętego osadu i kamienia. 

Systematyczne mycie kabiny prysznicowej w praktyce

Dobrze jest - w miarę naszych możliwości - dbać o kabinę po każdej kąpieli. Używając ściągaczki do wody i szmatki z mikrofibry osuszamy ścianki kabiny, dzięki czemu unikniemy zacieków i utrzymywania się wilgoci. Czym czyścić jednak kabinę z brodzikiem? Tutaj mamy do wyboru głównie dwa rozwiązania: ekologiczne, domowe sposoby oraz środki chemiczne.

Reasumując, kabinę czyścimy po każdej kąpieli używając:

  • ściągaczki do wody,
  • ściereczki z mikrofibry.

Dokładne czyszczenie przeprowadzamy z kolei za pomocą:

  • ekologicznych środków i domowych sposobów,
  • przeznaczonych do łazienki środków chemicznych.

Domowe sposoby na czyszczenie kabiny prysznicowej

Z pewnością wiele osób doskonale zna jeden z najpopularniejszych domowych sposobów na czyszczenie kabiny, jakim jest… wykorzystanie produktów spożywczych. Głównie w tym celu używany jest ocet, który świetnie radzi sobie z osadem wapiennym, jaki pozostawia “twarda” woda, ale swoje zastosowanie w czyszczeniu kabiny znajdzie również cytryna oraz proszek do pieczenia.

Czyścimy kabinę prysznicową octem

W trudniejszych przypadkach możemy użyć samego octu, do regularnego czyszczenia wystarczy roztwór 1:1 z wodą. Często wykorzystuje się tutaj mały, domowy spryskiwacz (np. do kwiatów), dzięki któremu szybko nałożymy ocet lub jego roztwór na ścianki kabiny. Następnie czekamy około godziny - po tym czasie myjemy ścianki kabiny gąbką lub szczoteczką i dokładnie spłukujemy. 

Popularna i skuteczna mieszanka octu i sody oczyszczonej

Równie popularne jest wykorzystanie mieszanki octu i sody oczyszczonej: powstałą papkę nakładamy na najbardziej zabrudzone miejsca, a także na armaturę i fugi czy miejsca przy kółkach ścianek kabiny. Mieszanka ta doskonale radzi sobie z osadem i kamieniem - w trudno dostępnych miejscach dobrze jest wykorzystać do czyszczenia starą szczoteczkę do zębów. Po zakończonym czyszczeniu wystarczy dokładnie spłukać resztki octu i sody. 

Sok z cytryny do czyszczenia kabiny prysznicowej

Skuteczność soku z cytryny jest może nieco mniejsza niż octu, ale dzięki swoim właściwościom pozwala on na usuwanie kamiennego nalotu na ścianach kabiny. Sokiem wystarczy spryskać kabinę, odczekać kilka minut, a następnie przetrzeć spryskane powierzchnie ściereczką. Nie zapominajmy, że dodatkowy plus takiego ekologicznego czyszczenia to miły zapach pod prysznicem.

Jakie domowe sposoby na czystą kabinę prysznicową wybrać?

Polecane domowe sposoby czyszczenia kabiny prysznicowej są skuteczne, choć względnie czasochłonne. Decydując się na ten typ dbania o naszą kabinę będziemy wykorzystywać:

  • ocet,
  • połączenie octu i sody oczyszczonej,
  • cytryna.

Chemia gospodarcza

Obecnie praktycznie w każdym sklepie dostaniemy preparaty do czyszczenia łazienki, także te przeznaczone specjalnie do mycia kabiny prysznicowej. Chemiczne środki czystości sprawdzą się w tych wypadkach, kiedy domowe sposoby nie radzą sobie z zabrudzeniem. Co więcej, przy ich użyciu sprzątanie jest zwyczajnie łatwiejsze i szybsze: są po prostu mocniejsze niż ocet i soda. Niektóre preparaty są przeznaczone do ogólnego mycia łazienki, inne - specjalnie do plastikowych czy szklanych ścian kabiny prysznicowej. W tym wypadku można także użyć po prostu płynu do mycia szyb: tak samo dobrze radzi on sobie z osadem i kamieniem. 

Co więcej, do mycia kabiny prysznicowej (a także armatury i płytek) sprawdzi się także… płyn do mycia naczyń. To dobre rozwiązanie dla osób, które są wrażliwe na standardowe środki chemiczne. Płyn do mycia naczyń równie dobrze radzi sobie z osadem z mydła i zaciekami - o ile nie dopuściliśmy do tego, aby kabina miała na swojej powierzchni naprawdę grubą ich warstwę. Dodatkowo, czyszcząc szklane lub plastikowe ściany kabiny prysznicowej, unikajmy preparatów szorujących, jak proszek czy mleczko - mogą one porysować powierzchnię.

Jakie są zalety środków chemicznych do czyszczenia łazienki?

  • radzą sobie z większymi zabrudzeniami,
  • czyszczenie trwa krócej niż w przypadku ekologicznych sposobów.

Czy środki chemiczne do mycia kabiny prysznicowej mają wady?

Oczywiście, że tak! Żeby jednak zminimalizować ich potencjalną szkodliwość należy unikać środków ściernych, jak proszki czy mleczka, gdyż mogą one porysować ścianki naszej kabiny. Czasem warto wykorzystać zwykły płyn do naczyń, który potrafi uporać się nawet z delikatnym kamieniem, niż bardziej agresywnych preparatów.

Profilaktyka - oto przepis na czystą kabinę prysznicową

Chcąc jeszcze lepiej zadbać o swoją kabinę prysznicową - nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale i higienę - dobrze jest zainwestować w powłokę hydrofobową. Powłoka taka zawiera w sobie różnorodne substancje, które wygładzają powierzchnię szkła, a co za tym idzie - w pewien sposób “odpychają” wodę. Woda spływająca po ściankach kabiny zabezpieczonych powłoką hydrofobową nie kształtuje się w krople, dzięki czemu nie pozostawia pojedynczych zacieków. 

Co więcej, zastosowanie powłoki hydrofobowej ułatwia także czyszczenie kabiny prysznicowej z brodzikiem : dzięki niej nie tylko unikamy zacieków, ale także osadzania się mydła i kamienia. Powłokę taką można stosować zarówno w przypadku kabin szklanych, jak i plastikowych i znajdziemy ją w produktach renomowanych firm. To dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę i oszczędność czasu podczas sprzątania.

Komentarze

    • Dan
    • 2021-09-27 13:34:19
    Świetny artykuł!