Gdzie postawić wannę narożną?

Wanna narożna to element aranżacji, który jest nowoczesny, praktyczny i co najważniejsze, pozwala oszczędzić sporo przestrzeni łazienki. Odpowiednio zabudowana wanna narożna będzie cieszyć oko. Jednak należy pamiętać o kilku regułach podczas jej montażu. Na wstępie, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie postawić wannę narożną. O ile bowiem postawienie wanny prostokątnej jest często dość oczywiste, o tyle w przypadku wanny narożnej sprawa może się nieco skomplikować. Wszak, wszyscy posiadacze niewielkich łazienek wiedzą, jak bardzo problematyczne może być dobór miejsca, to gdzie powinna stanąć wanna.

Wanny narożne do małych łazienek czy lepsze kabiny prysznicowe?

Przede wszystkim, do niewielkich przestrzeni warto postawić na wannę narożną. Trzymając się odpowiednich koncepcji związanych z zagospodarowaniem niewielkiej łazienki, można uzyskać estetyczny kącik, w którym komfortowo będzie można oddawać się przyjemności związanej z kąpielą. Przed montażem wanny warto jednak zastanowić się, gdzie dokładnie ma stanąć oraz dokładnie zmierzyć wymiary tej przestrzeni. Wanna nie może znajdować się bezpośrednio przy elementach łazienki, ograniczając dostęp do nich. Musi zostawiać wolną przestrzeń tak, aby umożliwić korzystanie z umywalki oraz szafki podumywalkowej. Żadne meble nie mogą być ograniczone przez jej obecność.

Wanna, jak i obudowa wanny narożnej, muszą tworzyć integralną przestrzeń z resztą łazienki. Wszystkie elementy powinny być ze sobą spójne. Jeśli narożna wanna będzie utrzymana w minimalistycznej formie, to w jej otoczeniu powinny znaleźć się przedmioty utrzymane również w takiej stylizacje. Tym, czego należy unikać w łazience, jest miszmasz stylów. Nic chyba bardziej nie razi w oczy niż minimalistyczna wanna w otoczeniu luster i mebli posh, modern Glamour. Będzie po prostu to wyglądać nieelegancko i nieestetycznie.

Ustawienie wanny narożnej - zależne od modelu wanny?

Zastanawiając się, gdzie ma stanąć wanna narożna, warto więc zwrócić uwagę przede wszystkim na spójność. Obudowa wanny nie powinna przytłaczać innych elementów otoczenia, a korzystanie z wanny, jak i z innych urządzeń w łazience, powinno być maksymalnie komfortowe. Niesamowicie eleganckim rozwiązaniem jest to, gdy wanna narożnikowa znajdzie się naprzeciwko dużego lustra. Oczywiście, nie zawsze można pozwolić sobie na takie rozwiązanie, czasem o stylu łazienki mocno decyduje jej specyfika i metraż, zatem nawet najładniejsza obudowa wanny narożnej nie będzie się odpowiednio komponowała.

Choć może wydawać się to fanaberią, to model wanny narożnej ma wpływ na to, jak będzie ona prezentowała się we wnętrzu! Tak, jak wanna wolnostojąca, tak i wanna narożna mocno dominują w łazience, rzucają się w oczy i przykuwają uwagę. Dlatego warto wybierać wanny pasujące stylem do aranżacji całego wnętrza - jeśli mamy łazienkę retro, szukamy wanny w klasycznej formie, z przetłoczeniami czy półką. Jeśli zaś stawiamy na nowoczesny minimalizm - wybierajmy wanny i rozwiązania proste i dzięki tej prostocie, bardzo efektowne.

Wanny narożne – materiał wykonania

Stojąc przed wyborem wanny, przede wszystkim należy podjąć decyzję, z jakiego materiału będzie ona wykonana. Nieustannie od lat królują 3 materiały: żeliwo, akryl oraz stal. Wanna wykonana ze stali tworzona jest z blachy, która na wstępie pokrywana jest emalią. Jest ciężka, co wiąże się z ograniczoną mobilnością. To rozwiązanie nie jest również ekonomiczne. Woda w takiej wannie dość szybko traci ciepło, przez co często trzeba zmieniać wodę, aby utrzymać odpowiednią temperaturę.

Wanna z żeliwa będzie jest jeszcze cięższa, potrafi ważyć 100 kg. Nie nadaje się więc do łazienek, które znajdują się na piętrach nieco zapuszczonych budynków, strop znajdujący się pod nią musi być nadzwyczaj wytrzymały i stabilny. Jej zaletą jest bez wątpienia trwałość oraz odporność na liczne uszkodzenia. Co więcej, nie straszne jej środki czyszczące oraz zbyt intensywne szorowanie.

Chyba najbardziej praktyczne rozwiązane to wanna akrylowa, która posiada powierzchnię przyjemną w dotyku. Woda w tej wannie wolno daje ciepło. Jest lżejsza od odpowiedników, łatwiej będzie zarówno o transport, jak i o sam montaż.

Wanna narożna – lepsza od wanny prostokątnej?

Oczywiście, wannę prostokątną można również umieścić w rogu łazienki, może także być przytwierdzona bezpośrednio do dwóch ścian. Jednak to wanna narożna pozwala oszczędzić więcej miejsca. Zapewnia więcej powierzchni użytkowej oraz większą pojemność niż podłużna wanna o podobnych wymiarach.

Sama forma materiału, z jakiego wykonana jest wanna, ma wpływ na to jak będzie odbierana cała łazienka. Jednak także ogromny wpływ na to, gdzie stanąć ma wanna narożna, ma również jej zabudowa. Powinna przede wszystkim podkreślać inne elementy występujące w łazience. To właśnie zabudowa wanny narożnej oddaje główny zamysł w łazience, definiuje jest etykę. Warto postarać się, aby obudowy wanny były przede wszystkim solidne, ale również spójne z całością. Jeśli chodzi o ich konstrukcję - wybierać można spośród gotowych rozwiązań z paneli, a także z płyt kartonowo-gipsowych lub też bloczków betonowych. Jednak to pokrycie ich powierzchni decyduje o stylistyce łazienki i dlatego zabudowa wanny jest tak istotna - po prostu musi pasować do danego wnętrza.

Zabudowa wanny z drewna doskonale pasować będzie do łazienek, gdzie znajdują się również inne drewniane elementy. Z drugiej strony, płytki ceramiczne są opcją, która jest najczęściej wybierana - warto jednak, by obudowy wanny różniły się stylistycznie od płytek na podłodze. Mogą korespondować z materiałem wokół lustra, szafką lub krzesłami w łazience. Częstym rozwiązaniem są również obudowy wanny pokryte tą samą mozaiką, która znajduje się na jednej ze ścian do niej przylegających. To rozwiązanie praktyczne i nadzwyczaj cieszące oko.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment