Gdzie zamontować zestaw podtynkowy do bidetu?

Od kilku lat w polskich łazienkach coraz częściej montowane są bidety, które należą do bardzo praktycznej armatury. Cenione są głównie przez kobiety, lecz także w gronie mężczyzn mają już licznych zwolenników. Na rynku dostępne są bidety stojące oraz modele wiszące. Te drugie wymagają specjalnej instalacji, ponieważ takie warianty potrzebują odpowiedniego stelaża montażowego. Dowiedz się, jak przeprowadzić prawidłowe mocowanie bidetu i czym dokładnie różni się on od miski ustępowej.

Czym jest bidet?

Wygląd armatury łazienkowej określanej mianem bidetu zbliżony jest do miski ustępowej, lecz nie jest to WC. Służy on bowiem głównie do podmycia, czyli odświeżenia miejsc intymnych. Decydując się na montaż bidetu w swojej łazience, warto zadbać o to, aby pochodził on od tego samego producenta, co reszta sprzętu znajdującego się w przestrzeni kąpielowej (najlepiej z tej samej kolekcji). Dzięki temu zostanie zachowana spójność powstałej aranżacji łazienkowej, a estetyka pomieszczenia będzie bardzo przyjemna dla ludzkiego oka.

Bidet stojący a może wiszący? Co wybrać?

Należy wiedzieć, że bidety stojące są mniej kłopotliwe w swym montażu. W ich przypadku trzeba pamiętać tylko o zachowaniu odpowiednich odległości zarówno przed bidetem, jak i po jego bokach. Ważne jest również to, aby był on maksymalnie dosunięty do ściany łazienki. Tylko w taki sposób użytkowanie ze stojącego bidetu może przebiegać swobodnie. Dzięki temu dbanie o higienę intymną przebiegać będzie szybko i komfortowo. Do mocowania tego rodzaju bidetu stosowane są śruby montażowe, które zwykle przykrywane są zaślepkami maskującymi. Tym samym jego połączenie z podłogą jest niewidoczne i przy okazji bardzo estetyczne.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy montażu wymaga model wiszący. W przypadku tego bidetu dużą rolę odgrywa stelaż schowany w ścianie. Ten rodzaj konstrukcji pozwala zaczepić bidet w wybranym miejscu bez widocznych łączeń, tym samym z łatwością można zabudować nieprzydatne wnęki lub innego rodzaju zakamarki. Warto wiedzieć, że w wyniku montażu bidetu wiszącego pojawia się możliwość mycia podłogi bezpośrednio pod tą armaturą. Co więcej, takie rozwiązanie zamaskuje wszystkie brzydko wyglądające podejścia wodociągowe. Warto wiedzieć, że zawieszone na ścianie elementy wyposażenia łazienki znacznie podwyższają jej estetykę i nadają pomieszczeniu schludny oraz nowoczesny wygląd.

Jak zamontować bidet?

Montaż bidetu wiszącego przebiega w bardzo podobny sposób jak mocowanie muszli ustępowej podtynkowej. Całość montowana jest bezpośrednio na ścianie bądź na stelażu podtynkowym a ten dopiero umieszczany jest na ścianie. Następnie taką konstrukcję należy zabudować płytami kartonowo-gipsowymi, na które przykleja się płytki ceramiczne. Oczywiście tak, jak każda umywalka, tak i bidet nie może funkcjonować bez odpowiedniej baterii oraz odpływu. Dzięki temu użytkownikom można zapewnić m.in. dostęp do ciepłej wody oraz sprawny i przyjemny sposób na szybką higienę intymną.

Gdzie zamontować bidet?

Samo miejsce, jeśli chodzi o montaż bidetu jest podyktowane dwoma względami - pratycznym i technicznym. Praktycznie warto na miejsce montażu bidetu wybrać takie w pobliżu miski WC, by wszelkie czynności higieniczne wykonywać sprawnie i po prostu wygodnie. Technicznie zaś, montaż bidetu najlepiej przeprowadzić w pobliżu odpływu, gdzieś powiedzmy między umywalką a miską WC. Dzięki temu prace fachowców przebiegną szybciej i będą po prostu łatwiejsze, a sama instalacja prostsza, a tym samym mniej podatna na awarie.

Najważniejsze cechy wiszącego bidetu

Oczywiście komfort i wygoda to główne zalety, jakie mają bidety wiszące, lecz nie są to ich jedyne pozytywne strony. Bidety wiszące są to produkty godne uwagi, ponieważ:

  • umieszczone na pewnej wysokości od posadzki pozwalają zachować przestrzeń łazienkową w odpowiedniej czystości;
  • dostępne zestawy podtynkowe do bidetu wyposażone są w komplet części umożliwiających ich sprawny montaż;
  • w pomieszczeniu powstaje spójna i niezwykle estetyczna aranżacja;
  • wszystkie elementy kanalizacyjne oraz stelaż, odpowiadające za przyłączenie bidetu i prawidłowe jego funkcjonowanie, są schowane głęboko w ścianie;
  • stelaże podtynkowe są niezwykle wytrzymałe, przez co bidet może służyć domownikom przez długie lata.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment