Jak czyścić bidet?

Nikt już nie kwestionuje zasadności posiadania bidetu. Pozwala on na szybkie odświeżenie miejsc intymnych po skorzystaniu z toalety. Nie potrzebny jest papier toaletowy, wystarczy jedynie mycie ciepłą wodą. Umieszczenie bidetu tuż obok miski WC to praktyczne rozwiązanie, które pojawia się w wielu polskich domach. Toaleta myjąca to nadal rzadziej wybierana opcja. Jednak podczas wyboru bidetu nie należy zapomnieć o kilku aspektach mających znaczenie dla utrzymania prawidłowej higieny w łazience. W tym artykule podpowiemy Ci, jak należy czyścić bidet, by długo cieszyć się jego zaletami.

Sposób na czysty bidet

Obecnie klienci najczęściej decydują się na zakup bidetu wiszącego. Wybór tego urządzenia nierozerwalnie wiąże się z zakupem sedesu, a wciąż najpopularniejsze rozwiązanie to modele podwieszane. Nie bez znaczenia jest również fakt, że ceramika wisząca jest łatwiejsza do umycia i usprawnia także sprzątanie podłogi w łazience. Kupując bidet pamiętaj, aby pochodził od tego samego producenta, co miska WC, najlepiej również z tej samej serii. To gwarancja takiego samego designu i odcienia bieli. Wszyscy wiemy, jak prawidłowo używać bidetu, a jak należy go myć?

Wiszącą miskę WC oraz bidet łatwo utrzymać w czystości, ponieważ zazwyczaj posiadają prostą formę i gładką powierzchnię. Zanieczyszczenia nie gromadzą się więc w trudnodostępnych zakamarkach. Do ich mycia należy użyć środka radzącego sobie bez trudu z osadami z kamienia. Po dokładnym umyciu miękką gąbeczką lub szmatką spłucz pianę i wytrzyj brzegi bidetu do sucha. Niestety w wielu polskich domach woda jest wyjątkowo twarda, a osady z kamienia nie tak łatwo domyć.

Jak skutecznie domyć osady z kamienia i baterię bidetową?

Gdy woda w Twoim domu pozostawia trwałe osady możesz skorzystać z preparatów dostępnych na sklepowych półkach lub wypróbować stosowane od lat, ekologiczne sposoby. Jednym z nich jest namoczenie ściereczki w roztworze wody z octem w proporcji 1:1, a następnie położenie jej na osadzie z kamienia. Po kilkunastu minutach możesz sprawdzić, czy można go już skutecznie domyć. Czasem kompres musi pozostać na wyjątkowo opornym zabrudzeniu nawet kilkadziesiąt minut. Podobne właściwości wykazuje również sok z cytryny i soda oczyszczona. Obie te substancje pozwolą Ci utrzymać bidet i jego baterię w czystości.

Odpowiednią temperaturę wody najłatwiej wyregulować z użyciem baterii bidetowej jednouchwytowej. To rozwiązanie z pewnością będzie najwygodniejsze także w utrzymaniu czystości. Bateria bidetowa powinna być regularnie myta z kurzu i osadów. Pamiętaj, aby za każdym razem dokładnie ją domyć, ponieważ o wiele trudniej usunąć kamień gromadzący się przez lata. W tym celu możesz wykorzystać także przekrojoną na pół cytrynę. Przetrzyj nią baterię, pozostaw na kilka minut, a następnie spłucz. Pamiętaj, że utrzymanie baterii w czystości jest gwarancją prawidłowego działania. Wbudowany perlator warto raz na jakiś czas wykręcić i zanurzyć w occie. Po kilkunastu minutach po kamieniu nie powinno być już śladu, to odpowiedni moment, aby go opłukać i umieścić z powrotem w baterii.

Niezawodne bidety stojące

Bidety stojące na podłodze zapewniają taką samą funkcjonalność, jak ich wiszące odpowiedniki. Są jednak rzadziej wybierane, ponieważ większość klientów kieruje się ku nowocześniejszym rozwiązaniom. Wybierając bidet musimy jednak pamiętać, że zarówno on, jak i bateria bidetowa powinny komponować się z designem pomieszczenia. Gdy w naszej łazience znajduje się klasyczny kompaktowy WC warto poszukać spójnego z nim bidetu stojącego. Czy jest on bardziej wymagający podczas mycia? Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że tak. Trudniej dostać się do podłogi wokół niego. Zdarza się, że posiada więcej zagłębień lub frezów, jednak zabrudzenia z ceramiki stosunkowo łatwo umyć. Bidety stojące występują w wielu modelach, więc na pewno uda Ci się wybrać właściwy.

Jak dbać o nowoczesną toaletę myjącą?

Świetną alternatywą dla bidetu jest zakup toalety myjącej. Są to nowoczesne urządzenia umożliwiające skorzystanie z kilku opcji. Można wybrać mycie damskie, suszenie, czy program rodzinny. Bidety montowane bezpośrednio na miskach WC są bardzo rozpowszechnione w krajach dalekiego wschodu np. w Japonii, czy w Korei. Takie toalety myjące posiadają zazwyczaj zintegrowane oświetlenie nocne.

Nowoczesna deska myjąca z pewnością sprawdzi się osobom dbającym o higienę i ceniącym sobie najnowsze zdobycze techniki. Aby osobno skorzystać z sedesu, a następnie z bidetu niezbędne jest właściwe rozlokowanie tych urządzeń sanitarnych oraz wystarczająca ilość czasu. Montaż wielofunkcyjnej deski sedesowej pozwala na efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni. W tym przypadku baterie bidetowe nie są konieczne, ponieważ toaleta myjąca posiada wbudowane dysze zapewniające odpowiedni strumień wody. To one wymagają starannej pielęgnacji, aby produkt spełniał swoje funkcje. Należy regularnie usuwać z nich kamień, a także dezynfekować deskę zgodnie z zaleceniami producenta.

Poznaj sprawdzone rozwiązania do małych łazienek

Toaleta myjąca to doskonałe rozwiązanie szczególnie w małych łazienkach. Montaż tego urządzenia nie wymaga dodatkowego miejsca. Deska myjąca posiada podwójną funkcjonalność, co pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni w domu. Warto zapoznać się z ich ofertą przed podjęciem decyzji o zakupie zwykłej miski WC. Toaleta myjąca posiada jedną zasadniczą wadę – jest znacząco droższa od klasycznej.

Kolejnym rozwiązaniem umożliwiającym umycie miejsc intymnych po skorzystaniu z toalety jest montaż baterii bidetowej tzw. bidetty na ścianie tuż obok miski WC. To prosty sposób, doskonały do małych łazienek i nie wymagający szczególnego mycia. Należy pamiętać o regularnym umyciu baterii i usunięciu z niej kamienia.

Jak właściwie zamontować bidet?

Bidet wymaga podłączenia do ciepłej oraz zimnej wody. Jego montaż musi zostać zaplanowany przed rozprowadzeniem instalacji wodnej. Wyboru bidetu należy dokonać po przeanalizowaniu możliwości, jakie daje nam nasza łazienka. Sposób jego montażu jest zależny od powierzchni, do jakiej będzie przymocowany. Bidet montuje się zazwyczaj w bliskim sąsiedztwie toalety. Za pomocą śrub przytwierdzamy bidet wiszący do ściany, również jego stojący odpowiednik należy przytwierdzić na stałe do podłoża. Właściwy montaż oraz łatwy dostęp zapewniają nam bezpieczeństwo oraz łatwy dostęp podczas sprzątania.

Wybierając miejsce na bidet zwróć również uwagę, aby było ono łatwo dostępne. Nie ma dokładnej instrukcji, jak używać bidetu. Dlatego warto zapewnić swobodny dostęp. Zadbaj, aby z każdej strony bez przeszkód można było się do niego dostać. Warto pozostawić co najmniej 30 cm odstępu od innych sprzętów. Pamiętaj, aby tuż obok znajdował się czysty ręcznik. Sposób korzystania z bidetu nie jest ściśle określony. Można z niego korzystać zarówno przodem jak i tyłem do baterii. Umożliwienie dużej swobody ruchów jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy z bidetu korzystają osoby niepełnosprawne. Osoby starsze również bez trudu poradzą sobie z obsługą bidetu. Dlatego warto pamiętać, aby kwestię montażu bidetu dostosować do jego użytkowników. Miska bidetowa zazwyczaj montowana jest na wysokości ok. 40 cm od podłogi, jednak gdy korzystać będą z niej osoby z ograniczoną sprawnością ruchową warto zwiększyć ten odstęp i wybrać odległość od podłoża wynoszącą ok. 45 - 50 cm.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment