Jak dobrać panel prysznicowy?

Panele prysznicowe uznawane są obecnie za nieodzowny element wyposażenia łazienek, dlatego cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Klienci doceniają kompleksowe rozwiązania, pozwalające łączyć słuchawkę prysznicową, deszczownicę i dysze natryskowe w jednym urządzeniu. Dzięki temu możliwe jest stworzenie w łazience domowego SPA z hydromasażem. Sprawdź, jak dobrać odpowiedni panel prysznicowy.

Jakie elementy wchodzą w skład paneli prysznicowych?

W skład panelu prysznicowego wchodzą: górna głowica, słuchawka prysznicowa, bateria oraz dysze. Poznajmy bliżej zestaw prysznicowy i jego poszczególne elementy.

  • Górna głowica to najczęściej deszczownica ze stali nierdzewnej, umieszczona na uchwycie zakończonym przegubem, który umożliwia ukierunkowanie wypływającej wody w zależności od potrzeb użytkownika. Niektóre panele zamiast dużej deszczowni posiadają wielofunkcyjną, główkę prysznicową.
  • Słuchawka natryskowa (jedno- lub wielofunkcyjna) może być umiejscowiona w specjalnym uchwycie znajdującym się na przedniej lub bocznej ścianie korpusu panelu, albo przytwierdzona bezpośrednio do ściany. Wskazane jest, aby dysze słuchawki zakończone były gumowymi wypustkami, stanowiącymi system odkamieniania. Korzystając ze słuchawki wielofunkcyjnej, możemy wybrać rodzaj masażu i skierować strumień wypływu wody na wybrany odcinek ciała.
  • Bateria -najlepiej wybierać panele z baterią termostatyczną, która zapewni stałą temperaturę wody, nawet w przypadku obniżenia ciśnienia wody w instalacji.
  • Komplet dysz to ostatni element paneli natryskowych. Zazwyczaj jest ich od 4 do 8. Najczęściej dysze rozmieszczone są symetrycznie w dwóch kolumnach bądź centralnie.

Panele prysznicowe z funkcją hydromasażu

Niewątpliwie dysze masujące są największym atutem paneli. Mogą być wbudowane w panel lub umieszczone na przegubach, co umożliwia kontrolowanie kierunku strumienia wody. Jest to jednak bez znaczenia, ponieważ osoba biorąca prysznic, może się dowolnie obracać się i wystawiać na działanie strumieni dowolną część ciała. Dysze powinny być tak rozmieszczone, aby wypływająca woda masowała różne części ciała. Górny rząd dysz natryskowych powinien znajdować się na wysokości barków, a dolny w okolicy lędźwiowej. Ilość dysz w panelu może być dowolna, ale musi uwzględniać ciśnienie wody występujące w domowej instalacji wodnej. Jeśli będzie ich zbyt dużo może dojść do nadmiernego spadku ciśnienia i wówczas nie spełnią swojej funkcji masującej.

Dlaczego warto zainwestować w panele prysznicowe?

Projektanci i producenci paneli prysznicowych prześcigają się tworzeniu coraz nowocześniejszych modeli, wyposażając je w najrozmaitsze funkcje podnoszące komfort kąpieli. I chociaż instalowane w nich światła LED i odtwarzacze muzyki podnoszą walor estetyczny panelu natryskowego, a baterie z regulacją temperatury wody zapewniają bezpieczeństwo, to jednak dla wielu użytkowników najważniejszą rolę odgrywają dysze. Zapewniają one domowy hydromasaż, który jest jedną z najstarszych, naturalnych metod leczenia. Doceniają to zwłaszcza użytkownicy cierpiący na dolegliwości kręgosłupa i stawów. Ponieważ większość z nas cierpi na różne schorzenia, warto poznać różne modele paneli i ich możliwości masujące. Jeżeli z prysznica będą korzystały osoby starsze, niepełnosprawne lub dzieci, możemy pokusić się o montaż panelu z siedziskiem. Taki panel ułatwi wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych w trakcie kąpieli.

Panel prysznicowy — jak wybrać, aby zapewnić sobie domowe SPA?

Jak wybrać najlepszy model? Na pewno priorytetowym kryterium wyboru będą dysze, które gwarantują różne rodzaje masażu: rozluźniające, pobudzające, odprężające, relaksujące itp. Odpowiednia temperatura wody i natężenie strumienia skutecznie wspomogą nasze codzienne funkcjonowanie. Wodny masaż biczowy, skierowany dzięki dyszom natryskowym na określony odcinek ciała, np. kręgosłup i jego okolice skutecznie uśmierzy ból, poprawi krążenie i polepszy przepływ limfatyczny. Chłodny strumień ujędrni i nawilży skórę, zredukuje tkankę tłuszczową i wzmocni tkankę mięśniową. Masaż rozluźniający wykonany za pomocą ciepłej wody zadziała kojąco na bolące miejsca i napięte mięśnie, poprawi samopoczucie i zrelaksuje.

Wygląd panelu prysznicowego a aranżacja łazienki

Zakup panelu do kabiny prysznicowej powinien być przemyślany. Wybrany przez nas model musi przede wszystkim nienagannie spełniać swoje zadanie. Istotne jest również, aby współgrał z wystrojem wnętrza. Dlatego warto przemyśleć zakup, bo panel natryskowy będzie jednym z dominujących elementów naszej łazienki. Płyty paneli prysznicowych wykonywane są zazwyczaj z aluminium lub tworzywa sztucznego, ale w sprzedaży dostępne są też warianty ze stali, hartowanego szkła, egzotycznego drewna, marmuru czy granitu. Panele z materiałów naturalnych zachowują swoją typową barwę, natomiast te z tworzyw sztucznych mogą być pokryte dowolnym kolorem. Dzięki tak bogatemu asortymentowi i zróżnicowanej kolorystyce łatwo wybrać panel, który będzie współgrał z pozostałymi elementami armatury sanitarnej i podkreślał niebanalny styl łazienki. Aby panel prysznicowy służył długo i zachował nienaganny wygląd, musi być gładki. Wtedy łatwo go utrzymać w czystości. Wykonany z dobrego surowca i odpowiednio konserwowany będzie nam służył długie lata.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment