Jak dobrać wysokość wanny prostokątnej?

Na komfort korzystania z wanny wpływ ma zarówno jej jakość, kształt, jak i wysokość krawędzi. Co prawda, nie ma ustalonej, sztywnej wielkości tego wymiaru. Komfortowa wysokość wanny będzie inna dla osoby niższej, a inna dla wyższej, choć najczęściej korzysta się ze standardowej wysokości - wynoszącej 60 cm. Jest to wymiar mierzony od podłoża do górnej krawędzi. Ważne - wanny, które można kupić w sklepach najczęściej mierzą w granicach od 40 do 50 cm. Powyższymi parametrami cechują się zwyczaj jednostki wolnostojące.

Optymalna wysokość montażu wanny od podłogi

Dobierając wannę o określonej wysokości do swojej łazienki nie można zapomnieć o tak ważnym czynniku jak wysokość nóżek. Zazwyczaj można je regulować w zakresie od 12 do 18 cm. W niektórych przypadkach obniżenie wysokości wanny polega na ich kalibracji lub też szerszej zabudowie wanny i utworzeniu schodków. Korzysta się wówczas z syfonu, który puszcza się w zagłębienie w stropie. Często spotykane jest także rozwiązanie polegające na podwyższonej zabudowie. Wówczas nogi wanny oraz jej spodnie części są wpuszczone konstrukcję i niewidoczne dla oczu przez co wanna sprawia wrażenie bardzo niskiej i dostępnej. Co ważne, a w zasadzie najważniejszy przy montażu wanny - wysokość wanny powinna być dostosowana do wysokości domowników.

Różne poziomy podłóg w łazience mają sporo zalet. Cześć kąpielowa na podeście wygląda niezwykle majestatycznie, elegancko. Sprawdza się w przypadku łazienek urządzonych w stylu skandynawskim. To rozwiązanie minimalistyczne, chociaż nie jest wcale proste w wykonaniu. Choć wanna wygląda bardzo efektownie, jednak warto być ostrożnym z takim rozwiązaniem - schodki na których znajdzie się woda mogą być śliskie - taka mokra posadzka na podwyższeniu nie jest więc rozwiązaniem bezpiecznym dla osób starszych oraz dzieci. Co prawda, wejście do samej wanny nie jest czynnością trudną, jednak wyjście na podwyższenie po kąpieli z niecki może wymagać więcej siły oraz sprawności fizycznej.

Wanna w podłodze - co wziąć pod uwagę?

Dobrym rozwiązaniem jest wanna obudowana na podłodze. Tutaj wysokość wanny jest dość spora oraz dodatkowo w grę wchodzą schodki. To rozwiązanie przeznaczone do stabilnych stropów. Zazwyczaj stosuje się je na parterach oraz na piętrach ze stropem gwarantującym odpowiednią nośność. Wszelkie prace związane z montażem wanien w podłodze powinny być konsultowane w obecności architekta lub konstruktora. Tylko wówczas, po potwierdzeniu bezpieczeństwa takiego rozwiązania, można się na nie zdecydować. Co więcej, przyłącza do wanny poprowadzone są zwyczaj tuż pod sufitem, więc przyda się dodatkowa zabudowa, by je ukryć pod tynkiem, także trzeba wziąć pod uwagę fakt, że sufit w łazience będzie niższy.

Wygodniej jest zamontować taką wannę na parterze. Zwłaszcza wówczas, gdy dom znajduje się bezpośrednio na gruncie (technika budowania na gruncie). Od czego zacząć?

  • Należy zrobić wykop o głębokości około 80 cm.
  • Wykop wylewa się betonem i kładzie warstwę izolacyjną wodoodporną, a także izolację termiczną.
  • Zazwyczaj w tej roli sprawdza się twardy styropian.

Takie rozwiązanie również ma swoje ograniczenia. Tak zainstalowana wanna nie posiada łatwego dostępu do syfonu, a także odpowiedniego podejścia - niezbędna będzie więc studzienka rewizyjna. Wanna w podłodze to bez wątpienia opcja najbardziej efektowna, jednak warto pamiętać o tym, że wymaga odpowiedniej przestrzeni. Choć wygląda nietuzinkowo, warto pamiętać o tym, że jest mało praktyczna -utrudnione będzie wychodzenie z niej, jak również wchodzenie do wanny po mokrym podeście.

Optymalna wysokość obudowy wanny musi pasować do całej aranżacji

Dobierając wannę, której nie obejmuje standardowa wysokość i która będzie zamontowana na podłodze, warto pamiętać o tym, że wysokość jaką posiada, będzie równa wysokości jej obudowy. Należy to wziąć pod uwagę dobierając ilość materiałów potrzebnych do wykonania stelażu oraz obłożenia go płytkami. W wypadku obudowy z bloczków betonowych, można liczyć na ich trwałość oraz wytrzymałość. Ich ogromną zaletą jest to, że są odporne na wszelkie uszkodzenia oraz charakteryzują się wysoką izolacją akustyczną. Dodatkową zaletą jest także akumulacja ciepła. Sprawiają, że woda znajduje się w wannie i wolnej oddaje swoje ciepło. To rozwiązanie przeznaczone do wanien prostych, zazwyczaj nieco niższych.

W przypadku wysokich wanien prostokątnych o zaokrąglonych kształtach zaleca się obudowy dostarczane przez producenta i zastosowane specjalnie do danego modelu. Takie rozwiązanie sprawia, że użytkownik nie musi przejmować się doborem odpowiedniej ilości materiałów tak ,aby zabudować całą wysokość wanny, ponieważ ścianki obudowy będą odpowiednio wcześniej wymierzone. Wysokość wanny wpływa na wygodę jej użytkowania, zatem przed aranżacją przestrzeni w łazience warto po prostu przymierzyć się do konkretnego, wybranego modelu wanny.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment