Jak naprawić dozownik do mydła?

Dozowniki mydła w płynie to proste urządzenia, które na dobre zagościły w polskich kuchniach i łazienkach. Ich zasada działania jest banalnie prosta: naciskasz pompkę, mydło wypływa przez dziobek, a pompka automatycznie cofa się do następnego cyklu. Niestety, nawet tak nieskomplikowane akcesorium może ulec awarii. Najczęstszą przyczyną niesprawności jest zatkana lub pęknięta sprężyna. Sprawdźmy, jak sobie z tym poradzić.

Dozownik do mydła w płynie - jak działa pompka?

Pompka w dozowniku mydła to bardzo sprytny mechanizm. Po naciśnięciu palcem sprężynowy tłok wtłacza powietrze do zbiornika mydła, wskutek czego w środku pojemnika powstaje próżnia. Ciecz ulega zassaniu tuż po cofnięciu tłoku. Kolejne naciśnięcie powoduje, że część mydła zostaje wciśnięta do małej rurki, która prowadzi do dziobka, podczas gdy reszta wraca do zbiornika, tworząc próżnię niezbędną do wtłoczenia świeżego mydła.

Pompa dozownika nie działa - co to oznacza?

Dwa najczęstsze problemy związane z dozownikami ręcznymi to brak cofania się pompy lub nieprawidłowa dystrybucja mydła. Jeśli zauważysz, że pompa nie cofa się, prawdopodobnie została zablokowana. Warto pamiętać, że niektóre dozowniki do mydła blokują się po całkowitym naciśnięciu pompki i obróceniu jej o 90 stopni. W takim przypadku pompę można odblokować, obracając ją z powrotem do pozycji roboczej.

Innym potencjalnym problemem jest zbyt krótka lub załamana rurka. Tanie dozowniki mydła wykonane z tworzywa sztucznego posiadają zazwyczaj plastikowe rurki, które łatwo ulegają uszkodzeniu. Częstą przyczyną niesprawności bywa także blokada rury. Zdarza się, że mydło zastyga w rurze, skutecznie ją blokując - w takim przypadku wystarczy przepłukać mechanizm w ciepłej wodzie.

Dozownik mydła - jak wyczyścić akcesorium?

W pierwszej kolejności odkręć nakrętkę z pojemnika z mydłem i wyjmij pompę dozownika. Rurę wytrzyj dokładnie papierowym ręcznikiem, a następnie zanurz całe oprzyrządowanie, łącznie z pompką i rurkami, w ciepłej wodzie na ok. 5 minut. Woda rozpuszcza zakrzepłe mydło, dlatego jeśli miałeś problemy z dozowaniem płynu, ta procedura może rozwiązać problem. Jeżeli przyczyną niesprawości jest pęknięta sprężyna wymoczenie mechanizmu ułatwi późniejszy demontaż urządzenia.

Dozownik mydła nadal nie działa - co robić?

Jeśli dozownik do mydła nie działa mimo dokładnego oczyszczenia, możesz przejść do pełnego "serwisu". Zacznij od odkręcenia zbiornika pompy od dziobka, a następnie wyjmij sprężynę. Jeżeli akcesorium jest w dobrym stanie technicznym i nie nosi śladów intensywnego użytkowania, nie ma sensu kupować nowego dozownika. Koszt zakupu sprężynki jest niewielki, a jej montaż - w pełni intuicyjny. Możesz również wymienić rurkę dozownika, jeśli jest za krótka lub załamana. Rurka nie jest trwale przytwierdzona do dyspensera, dlatego bez trudu ją zdejmiesz. Akcesoria zastępcze znajdziesz w każdym sklepie łazienkowym oraz na stronach producenta.

Nie szukaj nowych dozowników - napraw stare!

Jeśli żadna z tych procedur nie naprawi Twojej pompy, prawdopodobnie doszło do uszkodzenia wewnętrznych uszczelnień. W takim przypadku naprawa jest absolutnie nieopłacalna i zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup nowej pompy. Takie przypadki należą jednak do rzadkości, dlatego przy odrobinie wysiłku możesz uratować swój dozownik mydła i przywrócić płynność działania. Pamiętaj, aby reagować zaraz po zauważeniu pierwszych problemów. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy użyć ciepłej wody i dokładnie opłukać dozownik, aby przywrócić niezakłócone działanie.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment