Jak odetkać syfon brodzikowy?

Syfon brodzikowy zatyka się, gdy dostają się do niego zanieczyszczenia w postaci włosów, resztek kosmetyków itd. Idealnie byłoby regularnie go czyścić (np. wrzątkiem z solą) i nie dopuszczać do zatkania, ale czasem syfon brodzika mimo to się zapcha i trzeba działać doraźnie. Jak wyczyścić syfon? Podajemy kilka sposobów.

Czyszczenie syfonu - domowe sposoby

Zatkany syfon brodzika nie tylko uniemożliwia kąpiel w kabinie prysznicowej, ale także grozi zalaniem łazienki. Żeby nie doprowadzić do całkowitego zatkania odpływu, dobrze jest regularnie odtykać syfon. Nie zawsze od razu trzeba sięgać po środki chemiczne, gdyż ich opary są groźne dla zdrowia, a same preparaty toksyczne dla środowiska. Jakie sposoby można zastosować do naturalnego udrażniania rur?

  • Zastosuj połączenie sody oczyszczonej z octem - szklankę sody zalej szklanką octu i natychmiast zatkaj odpływ korkiem (żeby substancja nie wypłynęła). Po około 30 minutach zalej wszystko wodą.
  • Użyj aspiryny - 2 tabletki wrzuć do odpływu i zalej octem. Przez chwilę będzie wrzało - po ustaniu tego dźwięku zalej odpływ wodą. Zachowuj szczególną ostrożność, nie nachylaj się nad brodzikiem.
  • Użyj elastycznego cienkiego drucika - czasem żeby odetkać odpływ nie wystarczy zalać syfonu brodzika preparatami, ale trzeba pozbyć się resztek, które tam utknęły w sposób mechaniczny. Najczęściej wystarczy zdjęcie pokrywy odpływu i wyjęcie włosów czy innego brudu.
  • Wykorzystaj gumowy przepychacz - działa na zasadzie ciśnienia. Przepchane brudy trafiają do większych rur, z których powinny swobodnie spływać.

Jak rozebrać syfon brodzika do czyszczenia?

Prędzej czy później samo zalewanie wodą z sodą nie wystarczy i trzeba będzie dogłębnie wyczyścić zestaw odpływowy. Pewne zanieczyszczenia mogą znajdować się pod pokrywą odpływu, którą wystarczy wyjąć, żeby to sprawdzić. Inne mogą być nieco głębiej, dlatego krok po kroku należy rozebrać syfon. Jak to zrobić?

  • Zdejmij pokrywę odpływu,
  • wyjmij spod pokrywy odpływu zalegające tam zanieczyszczenia,
  • zabrudzenia mogą być także pod wkładką syfonu - wyjmij ją i oczyść,
  • delikatnie wyczyść zestaw odpływowy.

Po wyczyszczeniu każdego z elementów większość zalegających zanieczyszczeń powinna być usunięta. Jeśli woda w dalszym ciągu swobodnie nie spływa, to znaczy, że oczyszczenie syfonu nie do końca się udało.

Czyszczenie syfonu - środki chemiczne

Jeśli po usunięciu zanieczyszczeń, woda nadal gromadziła się będzie w brodziku, to znaczy, że nie wszystkie resztki zostały usunięte. Zatkany odpływ brodzika trzeba zatem potraktować odpowiednimi preparatami chemicznymi. Substancje silnie żrące, bo o nich mowa, "wyżerają" wszystkie brudy, które nagromadziły się w odpływie. Podczas ich stosowania należy zachować szczególną ostrożność - założyć rękawiczki, nie zbliżać zbyt blisko syfonu, nie nachylać. Substancje silnie żrące nie nadają się do używania w instalacjach aluminiowych.

Należy pamiętać, żeby przed użyciem wybranego preparatu zdjąć pokrywę odpływu. Następnie zalać lub zasypać - w zależności od wybranego środka - zatkany odpływ i poczekać kilkanaście minut. Wewnątrz odpływu powinna zadziałać silna chemia, która rozpuści kolejne zanieczyszczenia. Po tym czasie należy zalać odpływ dużą ilością wody i dobrze opłukać dno i ściany brodzika.

Zatkany syfon - porady

Nawet nie mając wiedzy z zakresu hydrauliki, bez problemu można poradzić sobie z czyszczeniem syfonu. Najłatwiej jest zastosować żele i granulaty, które rozpuszczają zalegające zanieczyszczenia. Można też rozebrać syfon brodzika na poszczególne elementy i oczyścić każdy z nich. W większości modeli syfonów łatwo zdjąć pokrywę, pod którą gromadzi się najwięcej brudu.

Do stosowania prewencyjnego poleca się stosować sodę oczyszczoną, którą należy zalewać wodą i w ten sposób pozbywać resztek materiału pochodzącego z kosmetyków czy zostającego po kąpieli zwierzaków.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment