Jak odetkać umywalkę?

Woda zaczyna spływać bardzo powoli, pojawiają się w niej pęcherzyki powietrza, z rur dobiegają makabryczne dźwięki przypominające bulgot, a w nozdrza uderza przykry zapach... To nie scenariusz horroru, tylko pierwsze symptomy zatkanej umywalki. Czy potrzebna jest interwencja hydraulika? Niekoniecznie. Istnieją domowe sposoby udrażniania rur. Poznajcie niektóre z nich.

Zatkany zlew lub umywalka- najczęstsze przyczyny awarii

Zatkany zlew to najczęstsza usterka w każdym domu. Podczas codziennego korzystania ze zlewu, przez rury przepływa spora ilość zanieczyszczonej wody. Mogą się w niej znajdować resztki jedzenia, niewielkie fragmenty opakowań, piasek, tłuszcze, fusy po kawie lub herbacie, które gromadząc się w rurze, tworzą zator i skutecznie blokują odpływ wody. W łazience najczęstszą przyczyną zatkanego odpływu w umywalce lub wannie są włosy i osady z mydła, lub innych kosmetyków.

Czasem winny jest... kamień

W przypadku długotrwałego korzystania z bardzo twardej wody zatkany odpływ może być następstwem osadzania się kamienia. Dzieje się tak najczęściej w starej instalacji kanalizacyjnej, w której zastosowano rury żeliwne. Na pokrytych kamieniem rurach osadzają się resztki jedzenia lub inne zanieczyszczenia, tworząc trudny do przepchnięcia korek.

Jeśli okaże się, że mamy zatkany zlew i woda spływa wolniej, warto najpierw sprawdzić, w którym miejscu znajduje się blokada - w syfonie czy w rurze odpływowej. Znacznie łatwiej poradzić sobie z tym pierwszym. Czasem wystarczą domowe środki chemiczne lub gumowy przepychacz. W ostateczności czeka nas wykręcenie i wyczyszczenie syfonu. Gorzej, jeśli przyczyną jest zator w rurach odpływowych. Wtedy konieczna jest specjalna sprężyna do udrażniania rur. Jeśli i to nie pomoże, czeka nas kosztowna wizyta hydraulika.

Jak odetkać zlew domowymi sposobami przy użyciu środków chemicznych ?

Rynek oferuje wiele mniej lub bardziej skutecznych środków chemicznych do odtykania zlewu. Najpopularniejsze z nich to granulki lub żele udrażniające odpływ. Podczas zakupów należy jednak zwrócić uwagę, czy wybrane środki chemiczne są przeznaczone do naszej armatury. Może się tak zdarzyć, że oferowany specyfik nie nadaje się do instalacji wykonanych z aluminium. Poza tym warto pamiętać, że większość preparatów zawiera silnie żrące substancje, które po zalaniu gorącą wodą wydzielają trujące opary, a w zetknięciu ze skórą mogą powodować oparzenia. Dlatego przy odtykaniu zlewu należy zachować szczególną ostrożność.

Jeśli obawiasz się zniszczenia instalacji lub kupione w drogerii środki chemiczne niekoniecznie Cię przekonują, warto sięgnąć po produkty dostępne w każdej kuchni. Czasem zapchany zlew możemy udrożnić za pomocą sody oczyszczonej i szklanki octu. Wystarczy wsypać do odpływu pół szklanki sody i wlać uprzednio podgrzany ocet. Zatkać odpływ korkiem i poczekać. Po minimum 15 minutach odkręcić gorącą wodę i dokładnie przepłukać zlew. Jeśli nie masz octu, możesz zalać sodę tylko wrzącą wodą.

Udrażniamy zatkany odpływ za pomocą gumowego przepychacza

Mimo wykorzystania dostępnych środków chemicznych nie udało się usunąć zatoru i woda nadal gromadzi się w zlewie. Nie ma wyjścia, trzeba użyć mechanicznych sposobów i odetkać zlew za pomocą przepychacza. Przepychacz do rur składa się gumowego kielicha osadzonego na drążku pełniącym rolę uchwytu. Ruchomą czaszę, która pełni rolę pompy ssąco-tłoczącej, przykładamy do odpływu zlewu lub umywalki i kilka razy mocno dociskamy.

W przewodach kanalizacyjnych powstaje różnica ciśnień, która pozwala ściekom przepchnąć zator lub "wyciągnąć" go z odpływu. Aby zabieg był skuteczny, należy pamiętać o zatkaniu otworu przelewowego. Nowocześniejszymi i skuteczniejszymi urządzeniami są przepychacze, przypominające strzykawkę lub pistolet z gumową przyssawką na końcu. Działają na podobnej zasadzie jak tradycyjny przepychacz, ale są skuteczniejsze i wygodniejsze w użyciu.

Sprężyna zwana żmijką ratunkiem na zatkany odpływ!

Użycie gumowego przepychacza i innych domowych sposobów nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Zlew lub umywalka nadal są zatkane. Trzeba zatem wyczyścić syfon i ewentualnie użyć sprężyny. Przed przystąpieniem do demontażu należy pod zlewem umieścić pojemnik, do którego spłynie woda, odkręcić plastikowe nakrętki, oczyścić syfon i zamontować ponownie. Następnie odkręcić wodę i sprawdzić, czy usunęliśmy przyczynę zatkania.

Jeżeli okaże się, że czyszczenie syfonu nie pomogło, to znak, że zator powstał głębiej. Ponownie odkręcamy syfon, sięgamy po żmijkę. Jest to drut w kształcie sprężyny, długości kilku metrów, zakończony z jednej strony korbką, a z drugiej ostrą końcówką. Za pomocą korbki wkręcamy żmijkę do kanalizacji, a następnie kręcąc w odwrotną stronę, wyciągamy sprężynę z odpływu. Zalegające zanieczyszczenia przyczepiają się do ostrej końcówce i zostają wyjęte na zewnątrz. Po tych zabiegach umywalka czy zlewozmywak powinny zostać udrożnione.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment